Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowca pomógł przejść przez jezdnię niepełnosprawnemu. Bohater?

Stefan Kowlaski
Pomoc na przejściu dla pieszych
Pomoc na przejściu dla pieszych Cezary Kicala
Wystarczy odrobina empatii. Niepełnosprawny przy przejściu dla pieszych stał i stał, czekał i czekał. Bał się na pasy wejść, bo zmrok, bo nikt go nie widzi, bo samochody pędzą. Bał się, że nie zdąży przejść i wyląduje na masce rozpędzonego samochodu. Kierowca zatrzymał się jeden. Na dodatek wysiadł i pomógł niepełnosprawnemu mężczyźnie przejść przez jezdnię. Bohater? Przyzwoity człowiek. To wystarczy, żeby ocalić komuś życie.

Ilu zabitych na drodze osób mogłoby przeżyć, gdyby kierowcy byli bardziej uważni i mieli więcej zrozumienia dla pieszych. Nikt nigdy na to pytanie nie odpowie. Prawda jest jednak taka, że piesi to najsłabiej chroniona grupa uczestników ruchu drogowego. Dosadnie pokazują to statystyki wypadków.

W Europie 22 proc. wszystkich ofiar wypadków to piesi. W Polsce te statystyki wyglądają jeszcze gorzej, bo stanowią oni 35 proc. wszystkich ofiar wypadków. Niestety, ze wszystkich raportów wynika, że Polska jest najmniej przyjaznym dla pieszych krajem Europy. Liczba poszkodowanych wśród niechronionych uczestników ruchu od lat należy do najwyższych na Starym Kontynencie. NIK podaje, że zagrożenie pieszych Polaków utratą życia w wypadku drogowym jest blisko trzy razy wyższe niż w Niemczech, Hiszpanii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Zarówno europejskie jak i polskie statystyki pokazują, że najwięcej ofiar jest wśród osób w wieku 65 lat i starszych. Dzieci i młodzież do 17. roku życia to 8 proc. zabitych. Wbrew powszechnej opinii piesi nie giną na obszarach niezabudowanych, ale właśnie na terenach miejskich. Według badań zachowań transportowych w polskich miastach, ruch pieszych stanowi 20-25 proc. ogółu całego ruchu, dla porównania w Paryżu - 36 proc.
Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych w Polsce w 2014 roku było nieostrożne wejście na jezdnię – 300 zabitych, następną w kolejności przyczyną było stanie lub leżenie na jezdni – 119 zabitych, trzecią najtragiczniejszą przyczyną stanowiło chodzenie nieprawidłową stroną jezdni – 60 zabitych.

– Patrząc na statystyki widać, jak wiele jest do zrobienia w temacie poprawy bezpieczeństwa pieszych. Piesi nie mają żadnej ochrony w przypadku zderzenia z pojazdem, dlatego tak ważne jest podkreślanie konieczności przestrzegania limitów prędkości. Już prędkość 50 km/h dopuszczalna w mieście powoduje, że w przypadku zderzenia samochodu z pieszym, większość pieszych nie przeżyje– szanse szacuje się na około 60 proc. Przekroczenia limitu prędkości jeszcze bardziej ograniczają szanse pieszego na przeżycie – zderzenie z prędkością powyżej 70 km/h to brak szans na przeżycie takiego wypadku. Największe szanse na przeżycie pieszy ma w przypadku zdarzeń przy prędkościach do 30 km/h – blisko 90 proc. – tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoła.

Warto o tym pamiętać, mając świadomość, że to kierujący samochodami osobowymi powodują najwięcej wypadków z pieszymi - najczęściej giną oni na przejściach i skrzyżowaniach. Przyczynę tego stanu rzeczy jest nieudzielanie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, nieprawidłowe manewry i zbyt duże prędkości z którymi przemieszczają się pojazdy.
Lista przewinień nie ogranicza się tylko do kierowców. Niebezpiecznie zachowują się również piesi. Kierowcy nie ustępują pierwszeństwa pieszym, a piesi wymuszają pierwszeństwo w momencie zbliżania się pojazdu. Kierowcy nie przestrzegają limitów prędkości, a piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach niezabezpieczonych. Zarówno piesi jak i kierowcy wkraczają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. I kierowcy i piesi bywają rozproszeni, zmęczeni, zasłuchani w muzyce. Dodatkowo, jeśli do wyżej wymienionych czynników dołożymy błędy infrastruktury drogowej dochodzi do kumulacji negatywnych czynników i ryzyko wypadków gwałtownie wzrasta.

Wzajemny szacunek i świadomość ograniczeń związanych ze sposobem poruszania się tylko podniosą bezpieczeństwo. Jeśli do tego dodamy uprzejmość, a drogi będą budowane w duchu podniesienia bezpieczeństwa pieszych, wskaźniki wypadkowości będą się poprawiać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo