MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierowco! Daj pieszemu odblask zamiast go zwymyślać

Jakub Marcjasz
Paulina Białek, jedna z wolontariuszek akcji
Paulina Białek, jedna z wolontariuszek akcji Jakub Marcjasz
Nietypowa akcja na drogach Żywiecczyzny. Zamiast zwymyślać pieszego, lepiej mu pomóc. Policjanci mają propozycję, jak to zrobić.

Czy omijając w ostatniej chwili pieszego po zmroku, mieliście ochotę zatrzymać się i zwymyślać go, że jest kompletnie niewidoczny dla kierowcy samochodu? Na Żywiecczyźnie proponują, by w takiej sytuacji zatrzymać się i... przekazać pieszemu odblask.

To nietypowa kampania społeczna zainicjowana przez Grupę Nieformalną „Fabryka Prądu” i Żywiecką Fundację Rozwoju, w który włączyła się także Komenda Powiatowa Policji w Żywcu. Kierowcy otrzymują ulotkę z zestawem odblasków. „Jeśli jadąc nocą lub wieczorową porą zobaczysz na drodze osobę bez założonego odblasku, przekaż jej ten odblask. Może uratować jej życie!” - czytamy w ulotce.

- Każdy z nas, kierowców, spotkał się z sytuacją, że jadąc wieczorem ciemną drogę nagle w światłach reflektorów zobaczył pieszego bez odblasków. I każdy zna to poczucia lęku, że tej osoby nie widział i mogło wydarzyć się coś naprawdę złego - mówi Paulina Białek, jedna z wolontariuszek kampanii społecznej „Widoczny = Bezpieczny” pytana o genezę akcji, w ramach której zostanie rozdanych 800 zestawów z odblaskami.

W tym roku na drogach Żywiecczyzny doszło już do 10 śmiertelnych wypadków, w których życie straciło 11 osób. Cztery ofiary to piesi.

- Zderzenie pieszego z samochodem kończy się dla pieszego tragicznie już nawet przy niewielkich prędkościach samochodu. Konsekwencje zdrowotne są ogromne już przy prędkościach rzędu 30 kilometrów na godzinę - zwraca uwagę st. asp. Mirosława Piątek, rzeczniczka Komenda Powiatowej Policji w Żywcu.

Z kolei autorzy kampanii przypominają, że od zmroku do świtu zdarza się połowa wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy. Droga hamowania samochodu, jadącego ze średnią prędkością liczy 40 metrów. Człowiek, idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku, jest widoczny w światłach samochodu z odległości 20 metrów. Pieszego w jasnym ubraniu, ale bez odblasku kierowca zauważy 30 metrów przed swoim samochodem. To najlepszy dowód, że widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu.

- W powiecie żywieckim nadal są miejsca, gdzie brakuje chodników, miejsca te są nieoświetlone. Często jest to teren zabudowany - obowiązku noszenia odblasków pieszy nie ma, natomiast zawsze będziemy apelować, by niezależnie od tego, czy to teren zabudowany czy nie, zakładać odblaski. One naprawdę w znaczący sposób poprawiają naszą widoczność i bezpieczeństwo - mówi rzeczniczka żywieckich policjantów.

W ramach akcji powstał film promujący kampanię, a policjanci odwiedzą młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w Żywcu i powiecie. W czasie spotkań, w myśl hasła kampanii „Daj się zauważyć, noś odblask”, będą promować modę na noszenie odblasków.

- Mamy nadzieję, że pieszy, który otrzyma od kierowcy odblask, mocniej zapamięta konieczność ich noszenia, niż kolejna pogadanka na ten temat - mówi Paulina Białek.

Na realizację projektu „Bezpieczny = Widoczny” inicjatorom udało się pozyskać pieniądze z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!