Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: Wieczór Pamięci - czyli o Katyniu i Sebyle [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wieczór Pamięci - czyli o Katyniu i Sebyle
Wieczór Pamięci - czyli o Katyniu i Sebyle Piotr Ciastek
W piątkowy wieczór młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Kłobucku we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Kłobucka zaprosiło mieszkańców na klimatyczny, wspomnieniowy program artystyczny.

Wieczór w kłobuckim domu kultury przygotowany przez uczniów III LO w Kłobucku pod opieką dr Jadwigi Mrożek-Myszkowskiej poświęcono przypomnieniu postaci poety Władysława Sebyły, a zarazem oddano hołd ofiarom mordu katyńskiego (Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest co roku 13 kwietnia.).

Młodzież przygotowała program muzyczno-literacki, w którego tle goście mogli oglądać migawki z filmu "Katyń" oraz zdjęcia rodzinne Sebyłów. Oficjalna część wieczoru zakończyła się złożeniem kwiatów i zniczy przy tablicy poświęconej Władysławowi Sebyle. W uroczystości uczestniczyli m.in. burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka Sylwia Piątkowska, a także harcerze na czele z komendantką Hufca hm. Beatą Plutą i liczni mieszkańcy Kłobucka.

Pełna relacja z uroczystości w piątkowym wydaniu Dziennika Zachodniego. Tygodnik kłobucki.

Wspomnienie

Czesław Miłosz pisał o Sebyle w "Traktacie poetyckim": "Ostatni wiersz epoki był w druku./A jego autor, Władysław Sebyła,/Lubił wieczorem wyjąć z szafy skrzypce/Kładąc futerał przy tomach Norwida./Haftki munduru wtedy miał rozpięte /(Bo na kolei pracował, na Pradze). /W tym swoim wierszu, jakby testamencie,/ Do Światowida przyrównał ojczyznę./Zbliża się do niej świst i werbli trzask/ Od równin wschodu i równin zachodu/ A ona śni o brzęku swoich pszczół,/O popołudniach w hesperyjskich sadach. /Czy za to strzelą w tył głowy Sebyle/ I pochowają go w smoleńskim lesie?". Noblista odbierając literackiego Nobla, wymienił nazwisko Sebyły, publicznie podnosząc kwestię polskich literatów zamordowanych przez NKWD.

Władysław Sebyła nierozerwalnie związany z Kłobuckiem

Ojciec poety Michał Sebyła był nauczycielem i kierownikiem szkoły w Kłobucku. Władysław od dzieciństwa zdradzał zainteresowania muzyczne. Grał na skrzypcach, które dostał od ojca za dobre wyniki w nauce. Pierwszy wiersz pt. „Przygody po pensji” napisał mając 8 lat, a treścią tego wiersza było wyszydzenie zaglądania do kieliszka.

Michał Sebyła wraz z synami opuścił Kłobuck około roku 1910 i po krótkim pobycie w Częstochowie przeniósł się do Będzina, gdzie uczył w szkołach. Władysław Sebyła zdał maturę w roku 1921 w Sosnowcu. W tym samym roku rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, jednakże już po roku przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie podjął studia polonistyczne. Od roku 1926 należał do grupy literackiej „Kwadryga”, redagując później przez 2 lata czasopismo o tej samej nazwie.

Portret Władysława Sebyły

Władysław Sebyła opublikował m.in. 3 tomy poezji: Pieśni szczurołapa (1930), Koncert egotyczny (1933) i Obrazy myśli (1938). Po ukazaniu się ostatniego tomu poezji Akademia Literatury odznaczyła Władysława Sebyłę „Złotym Wawrzyncem za wybitną twórczość literacką”. Od 1935 roku Sebyła pracował w Polskim Radiu w Warszawie, prowadząc dział krytyki literackiej.

W sierpniu 1939 roku poeta został zmobilizowany do wojska. Podczas wojny po zajęciu przez Armię Radziecką wschodnich ziem II Rzeczypospolitej przypuszczalnie na przełomie września i października został internowany i wkrótce znalazł się w obozie jenieckim w Starobielsku. Z tego obozu w 1940 roku w marcu rodzina otrzymała ostatnią wiadomość od Władysława Sebyły.

Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka uchwałą Władz Miejskich z dnia 26 czerwca 1991 roku Dom Kultury w Kłobucku otrzymał imię Władysława Sebyły.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!