18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kochłowice świętowały 650-lecie istnienia

Olga Wiśniowska
Olga Wiśniowska
Kto odnalazł żużel ze średniowiecznego kochłowickiego pieca, kim był Ludwik Tunkel, gdzie założono pierwszą osadę, a przede wszystkim - jak żyli na tym terenie ludzie kilkaset lat temu - tego wszystkiego można było dowiedzieć się w ten weekend podczas Górnośląskich Dni Dziedzictwa. Podróż do przeszłości zorganizowało w naszym mieście stowarzyszenie "Genius Loci - Duch Miejsca".

Obchodzące w tym roku 650 lat istnienia Kochłowice są głównym miejscem czwartej edycji Dni Dziedzictwa. Zaplanowano wiele atrakcji - wycieczki z przewodnikiem, wystawę, konferencję historyczną, przed nami jeszcze kilka wypraw po dzielnicy i festyn urodzinowy.

- Nie chodzi nam o to, by ktoś zapamiętał historyczne szczegóły, ale miał świadomość, że coś fajnego się działo, by wykrzesać energie, która jest w ludziach i w tym miejscu. Nie robilibyśmy tego tylko dla siebie - tłumaczy Marcin Jarząbek, prezes stowarzyszenia "Genius Loci - Duch Miejsca".

Na konferencji, która odbyła się Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 można było posłuchać o historii dzielnicy.

Najstarszy dokument mówiący o Kochlowej Lance pochodzi z 1360 roku. Wtedy to jeden ze śląskich książąt z Opawy, Mikołaj II, sprawował tu władzę. Do niedawna o początkach osadnictwa na tym terenie nie wiedziano nic więcej. Dopiero w 2007 roku małżeństwo archeologów - amatorów znalazło w miejscu budowy autostrady A4 coś ciekawego.

- Szukając skamieniałości w piaskowcach natrafiliśmy na wczesnośredniowieczną ceramikę i zbrylowany żużel. Okazało się, że znaleziska faktycznie liczą ponad 1000 lat - opowiada Jadwiga Wodarz, która razem z mężem dokonała odkrycia.

Żużel charakterystyczny jest dla dymarek, w których wytapiano żelazo. Ilość odnalezionego materiału wskazuje, że na tym terenie znajdowała się duża osada hutnicza.

W weekend odbyły się również trzy wycieczki. Sobotnia dotyczyła centrum Kochłowic, jej głównymi punktami były Kościół Trójcy Świętej i Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes. Zwolennicy militarnych klimatów w niedzielę poznali historię schronu bojowego nr 75 i Grupy Bojowej Kłodnica - Kochłowice. Trzecia lekcja historii dotyczyła Średniowiecznego Gródka Stożkowego.

Zwieńczeniem obchodów 650-lecia Kochłowic będzie niedzielny festyn. Rozpocznie się o godz. 14 na boisku GKS "Urania" w Kochłowicach, przy ul. Tunkla 12. Wśród atrakcji m.in.
Prezentacja Pocztu Rycerskiego Ottona z Pilczy herbu Topór, Występ orkiestry dętej KWK "Halemba-Wirek", Występy Mariana Makuli oraz Anieli Stanisławskiej, pokazy walk rycerskich, pokazy strażackie, gry i zabawy dla najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!