Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich ze Śląska z wizytą w Parlamencie Europejskim w Strasburgu [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Koła Gospodyń Wiejskich ze Śląska z wizytą w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
Koła Gospodyń Wiejskich ze Śląska z wizytą w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Materiały prasowe
12 grudnia Parlament Europejski w Strasburgu gościł wyjątkowe przedstawicielki śląskich Kół Gospodyń Wiejskich. Zdobywczynie nagród w konkursie "Bitwa Regionów" zachwyciły strojami, zyskując uznanie i sympatię europosłów. Europoseł Izabela Kloc przywitała delegacje z KGW Wodzisław Śląski - Zawada, KGW Gołkowice, KGW Kornowac, KGW Połomia, KGW Gogołowa, KGW Radlin - Głożyny, KGW Wodzisław Śląski - Jedłownik, KGW Mszana, KGW Wodzisław Śląski - Kokoszyce, KGW Dębieńsko, KGW Bełk, KGW Radoszowy, KGW Jankowice (Kuźnia Raciborska), KGW Katarzynki w Karchowicach, KGW Poniszowice, KGW Kozłowianki.

Koła Gospodyń Wiejskich ze Śląska z wizytą w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

Śląskie Gospodynie Wiejskie stanęły w centrum uwagi w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie reprezentantki różnych Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) ze Śląska spotkały się z posłanką do Parlamentu Europejskiego, Izabelą Kloc. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko uhonorowało osiągnięcia gospodyń wiejskich z regionu, ale także podkreśliło ich rolę w integracji społeczności lokalnych.

Ponad 400 Kół Gospodyń Wiejskich województwa śląskiego od lat doskonale integruje mieszkańców, organizując różnorodne wydarzenia kulturalne, sportowe i kulinarne. Świadczą one również o zachowaniu lokalnej tradycji i przekazywaniu jej z pokolenia na pokolenie. Jednakże to spotkanie w Parlamencie Europejskim przerosło wszelkie oczekiwania, przynosząc uznanie na międzynarodowej scenie.

- Cały rok panie z Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie uczestniczą w życiach swoich lokalnych społeczności, organizując przeróżne imprezy i wydarzenia. Myślę, że wyjazd do Strasburga to idealne zwieńczenie ich ciężkiej pracy i stąd właśnie pomysł na taką inicjatywę - mówi europoseł Izabela Kloc.

Wizyta w PE to nagroda w konkursie Bitwa Regionów

Podczas VIII edycji Konkursu Kulinarnego „Bitwa Regionów” w Rudnie, przedstawicielki KGW Katarzynki w Karchowicach, KGW Poniszowice oraz KGW Kozłowianki stanęły na podium, zdobywając wysokie noty. Zwycięskie dania to „Czorne złoto - krupa w cieście”, „Kaczka z żurawiną” i „Duszone żeberka z ciapkapustą”. Sukcesy te nie tylko smakowicie reprezentują śląskie tradycje kulinarne, ale także potwierdzają kreatywność i umiejętności gospodyń.

- Wyjazd do Strasburga to nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w VIII edycji Konkursu Kulinarnego „Bitwa Regionów”. Emocje, które nam towarzyszyły to zaszczyt i duma z tego, że możemy reprezentować naszą gminę i Śląsk. Byłyśmy świadkami bardzo ważnego głosowania w sprawie utrzymania węgla koksowego jako surowca krytycznego, a to dla nas wszystkich istotny temat. Dodatkowo jesteśmy w okresie świątecznym i miałyśmy okazję poczuć magię świąt, odwiedzając lokalny jarmark świąteczny - opowiada Katarzyna Surmacz-Glomb z KGW Katarzynki w Karchowicach.

Warto podkreślić, że nie tylko smakiem gospodynie zaimponowały w Parlamencie Europejskim. Ich tradycyjne stroje przyciągnęły uwagę, a samo zaangażowanie w pielęgnowanie lokalnej kultury zyskało szacunek europejskich urzędników oraz europosłów. Podczas trzydniowej wizyty, gospodynie brały udział w sesji plenarnej, gdzie omówiono ważny temat zgłoszony przez Izabelę Kloc - problem węgla koksowego jako surowca krytycznego.

- Panie z koła gospodyń wielskich wzbudziły niemałe zainteresowanie wśród europarlamentarzystów. Bardzo często były proszone o pozowanie zdjęć. Wzbudziły ogromny podziw i sensacje - dodaje europoseł Izabela Kloc.

Działania Kół Gospodyń Wiejskich nie ograniczają się jedynie do kulinarnej pasji. One odgrywają kluczową rolę w społecznościach lokalnych, integrując mieszkańców poprzez różnorodne inicjatywy. Wizyta gospodyń w Strasburgu to nie tylko okazja do prezentacji swoich osiągnięć, ale także możliwość wymiany doświadczeń i inspiracji z innymi społecznościami wiejskimi na poziomie europejskim.

- W Parlamencie Europejskim byłyśmy w swoich strojach regionalnych, reprezentując Śląsk. Swoją obecnością wzbudziłyśmy spore zainteresowanie wśród europosłów. Każdy chciał z nami porozmawiać i dowiedzieć się czegoś o naszej kulturze - dodała jedna z uczestniczek wycieczki ,Stanisława Stawiarska.

Nie tylko wizyta w PE

Podczas trzy dniowej wycieczki panie miały okazję zwiedzić jarmark świąteczny w Strasburgu i spróbować lokalnych specjałów. Nie brakowało również zachwytów podczas zwiedzania Katedry Notre Dame i alzackiej winnicy prowadzonej przez Polkę.

- Słowa nie oddadzą tego, co mogłyśmy zobaczyć podczas wizyty w Strasburgu. Przepiękny jarmark świąteczny zachwycał od samego wejścia. Choć przypominał te, które możemy zobaczyć tutaj w Polce, to jednak oprawa świetlna była czymś niesamowitym - mówi Eugenia Rduch z KGW Mszana.

Województwo Śląskie może być dumne ze swoich gospodyń wiejskich, które nie tylko są strażniczkami tradycji, ale także dynamicznymi liderkami społeczności lokalnych, zdobywającymi uznanie nie tylko na szczeblu krajowym, ale także w Europie. Ich pasja, kreatywność i zaangażowanie są inspiracją dla innych społeczności wiejskich, pokazując, że tradycja i nowoczesność mogą iść ze sobą w parze, tworząc harmonijne społeczności.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera