Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej Plus w województwie śląskim. Są propozycje. Metropolia też jest chętna

tos
tos
Do 26 sierpnia do PKP PLK trafić mają projekty, które mogłyby zostać sfinansowane w ramach rządowego programu Kolej Plus. Chce z niego skorzystać Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Swoje propozycje dla całego województwa przedstawiło też stowarzyszenie Kolej na Śląsk.

Przypomnijmy: Kolej Plus to rządowy program, który ma na celu poprawę dostępności transportu kolejowego poprzez rewitalizację nieczynnych linii lub budowę całkiem nowych. Takich potrzeb nie brakuje w województwie śląskim. Jastrzębie-Zdrój jest przecież jednym z największych europejskich (!) miast bez dostępu do kolei pasażerskiej.

Właśnie odbudowa połączenia z tym miastem już dwa lata temu znalazła się na pierwszej liście projektów możliwych do realizacji w ramach tego programu. Ale innych pomysłów nie brakuje. Zebrało je stowarzyszenie Kolej na Śląsk, w którym działa m.in. Wojciech Dinges, były prezes Kolei Śląskich.

Kolej na Śląsk proponuje prócz odbudowy linii do Jastrzębia-Zdroju proponuje m.in. remont odcinków Bielsko-Biała - Skoczów, Tarnowskie Góry - Fosowskie czy odbudowę linii Tychy Lodowisko-Nowy Bieruń czy Dąbrowa Górn. - Strzemieszyce. Postuluje też stworzenie nowych przystanków m.in. w Sosnowcu i Wodzisławiu Śl.

- Część z wymienionych i kilka innych odcinków infrastruktury i miejscowości pojawiła się już i najprawdopodobniej będzie uwzględnionych w ramach budowy Kolei Metropolitalnej, dlatego głównie koncentrowaliśmy się na obszarach odleglejszych od Katowic i ścisłej konurbacji - wyjaśnia Wojciech Dinges, wiceprezes stowarzyszenia Kolej na Śląsk.

Musisz to wiedzieć

Z programu Kolej Plus chce skorzystać również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która możliwości programu chce skorelować z koncepcją Kolei Metropolitalnej. GZM jest też gotowa wspomóc samorządy w zakresie wkładu własnego, który musi stanowić 15 proc. inwestycji.

- Jesteśmy po spotkaniu informacyjnym z gminami. Opracowaliśmy razem z ekspertami wstępny harmonogram wspólnych działań z gminami i miastami Metropolii. Przed nami kolejne spotkania, na których będzie rozmawiać o wybranych projektach – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM.

Projekty muszą zostać zgłoszone do PKP PLK do 26 sierpnia. Następnie będą ocenione pod względem merytorycznym przez zarządcę infrastruktury. W II etapie wnioskodawcy opracują wstępne studia planistyczno-prognostyczne dla projektów, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez PKP PLK. Najpóźniej w lutym 2022 roku będą znane projekty, zakwalifikowane do dofinansowania, a ich realizacja ma zakończyć się do grudnia 2028 roku.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera