Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna rocznica powstania styczniowego w Częstochowie. Reprezentanci częstochowskiego samorządu złożyli kwiaty na grobach powstańców

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Reprezentanci częstochowskiego samorządu złożyli kwiaty na grobach powstańców
Reprezentanci częstochowskiego samorządu złożyli kwiaty na grobach powstańców Łukasz Stacherczak
Minęło 160. lat od wybuchu Powstania Styczniowego. By upamiętnić to wydarzenie, na powstańczych mogiłach 22 stycznia w Częstochowie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Miejskie uroczystości rozpoczęły się od wizyty na cmentarzu św. Rocha, gdzie przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach powstańców z 1863 roku. Następnie uczestniczki i uczestnicy rocznicowej uroczystości udali się na cmentarz ewangelicko-augsburski oraz cmentarz Kule.

W wydarzeniu uczestniczyli zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot. Towarzyszyła im asysta Straży Miejskiej.

W upamiętnieniu Powstania wzięły udział również delegacje: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie oraz młodzieży z klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego i Zespołu Szkół im. Wisławy Szymborskiej ZDZ.

Warto wspomnieć, że na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie spoczywa 9 powstańców, ewangelicko- augsburskim - 1, natomiast na Kulach jest ich pochowanych 14. Na tym ostatnim znajduje się również grób bohatera powstania – porucznika Józefa Hunkiewicza, zmarłego w 1933 roku w wieku 104 lat.

W czasie Powstania Styczniowego Częstochowa była częścią ówczesnego województwa kaliskiego, a cały jej rejon – aż dwóch województw: kaliskiego i krakowskiego. Walki toczyły się wokół miasta. W samej Częstochowie powstańcy zabezpieczali dostawy broni i żywności, a ranni byli opatrywani w szpitalu miejskim im. Najświętszej Maryi Panny. W Herbach niedaleko Częstochowy działał kluczowy kanał przerzutu broni dla powstańców.
Po zakończeniu powstania władze rosyjskie konfiskowały majątki szlacheckie, nakładały wysokie kontrybucje, zintensyfikowały rusyfikację. W Częstochowie – w miejscu, gdzie dziś jest pl. Bohaterów Getta – wieszano jeńców polskich wziętych do niewoli m.in. w bitwie pod Kruszyną. Za udział w powstaniu władze zaborcze skazały na śmierć łącznie ok. 700 osób, a na zesłanie – nie mniej niż 38 tysięcy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera