Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolonie 2014: 21 tysięcy dzieci z województwa śląskiego pojedzie na planowane wakacje

Paweł Pawlik
Na zorganizowane letnie wakacje w tym roku wyjedzie (według ostatnich danych) ponad 21 tysięcy dzieci i młodzieży z województwa śląskiego. Specjalnie dla rodziców, którzy obawiają się o wakacyjny wypoczynek swoich pociech, Ministerstwo Edukacji Narodowej, przygotowało listę, która ma eliminować przypadki dzikich kolonii i wyjazdów do ośrodków bez odpowiedniego zaplecza sanitarnego. W internetowym katalogu od 2010 roku zarejestrowanych jest aż 2681 organizatorów wypoczynku z województwa śląskiego. Czy to jednak wszyscy?

Kontrola tylko z listy

Zgodnie z zamierzeniem MEN, na liście znajdują się wszystkie legalnie działające obozy, kolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Ministerialne przepisy zobowiązują organizatora do zgłoszenia swoich planów na minimum 21 dni przed wyjazdem do kuratorium oświaty. - Nawet jednodniowa wycieczka musi być zarejestrowana w kuratorium . Wtedy wizytatorzy są w stanie skontrolować, kto opiekuje się dziećmi podczas wypoczynku i jak dzieci spędzają czas - mówi Anna Wietrzyk, rzeczniczka katowickiego Kuratorium Oświaty.

Rejestracja w bazie nie oznacza jednak, że jego organizatorzy nie podlegają już żadnej kontroli. Wręcz przeciwnie. - Kontrole odbywać się będą w trakcie pobytu dzieci. Będziemy jednak prowadzić kontrole tylko w miejscach, które znajdą się na ministerialnej liście - mówi Teresa Wałga, powiatowy inspektor sanitarny w Cieszynie. Sanepid sprawdzać będzie warunki sanitarno-higieniczne i warunki mieszkalne. Zajrzy też do kuchni i w miejsca, gdzie dzieci spędzają wolny czas.

- W ubiegłym roku na obszarze naszego działania zgłoszonych było 471 turnusów. Kontrole objęły 108 obozów, ale dotyczyły wszystkich obiektów na których odbywały się kolonie - mówi Lidia Komers ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kołobrzegu. Kontrole, prócz kuratorium i sanepidu może przeprowadzać również straż pożarna i nadzór budowlany.

Na ostatnią chwilę

Jeśli wycieczki, kolonie czy obozy są zarejestrowane, oglądający ma dostęp do do informacji o organizatorze, lokalizacji czy liczbie wyjeżdżających dzieci. Co jeśli firmy czy instytucji organizującej wyjazd nie ma jeszcze na liście? Niestety tak naprawdę niewiele, bo nie musi to wcale oznaczać, że cała sprawa jest szyta grubymi nićmi. Organizatorzy wyjazdów mają bowiem obowiązek zgłosić m.in. konkretną liczbę uczestników, a często kompletowanie uczestników odbywa się do ostatniej chwili.

Zadzwoniliśmy do kilkunastu organizatorów i podając się za zatroskanych rodziców, którzy nie widzą organizatora w ministerialnym spisie dopytywaliśmy o kolonie. Odpowiedź zawsze była taka sama: "Spokojnie do pierwszego turnusu zostało jeszcze 10 dni". To prawda, że do rozpoczęcia wakacji zostało jeszcze kilka dni, więc organizatorzy nadal się zgłaszają do odpowiednich jednostek kuratorium. Łamią jednak przepisy, bo -przypomnijmy - resort edukacji nałożył obowiązek rejestracji na trzy tygodnie przed planowanym wyjazdem. A co z zaświadczeniem, że wszystko jest w najlepszym porządku? Owszem, można je otrzymać, niestety najwcześniej w dniu wyjazdu.
Wszystko to może wynikać z niewiedzy i faktycznej sprzedaży oferty na zasadzie last minute. Jednak bez wątpienia niektórzy organizatorzy, nie działają zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Jeśli rodzic nie odnajdzie danych organizatora na stronach wypoczynek.men.gov.pl, powinien zgłosić się do kuratora oświaty w celu sprawdzenia, czy zgłoszenie wypoczynku zostało skierowane do właściwego kuratora oraz zgłosić fakt braku zgłoszenia - mówi Justyna Sadlak z resortu edukacji.

Każdy wyjazd musi zostać zarejestrowany

Z Anną Wietrzyk, rzecznikiem Kuratorium Oświaty w Katowicach rozmawia Paweł Pawlik

Ile wniosków wpłynęło do katowickiego kuratorium o zarejestrowanie wypoczynku dla uczniów?
Na obecną chwilę organizatorzy z województwa śląskiego zarejestrowali 440 turnusów dla 21.433 uczestników. Trzeba pamiętać , że te dane zmieniają się szybko. Codziennie zgłaszane są kolejne.

Jakiego rodzaju wyjazdy muszą być zgłoszone ?
Każdy wyjazd i wypoczynek wakacyjny musi zostać zarejestrowany bez względu na to, jak długo ma trwać - obozy, kolonie, kilkudniowe wyjazdy, wycieczki, wypoczynek w mieście. Wyjazdy weekendowe i letnie wyjazdy rekolekcyjne również.

Co w sytuacji, kiedy rodzic nie odnajdzie organizatora w internetowym spisie? Do kogo się zgłosić?
Wypoczynek, który nie został zarejestrowany i nie widnieje w bazie: wypocz nek.men.gov.pl można zgłosić pod numerem telefonu interwencyjnego, który działa w czasie wakacji i ferii przez całą dobę. Numer to: 32 200 21 71.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!