Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja budżetowa PE za wsparciem dla zwolnionych z zakładów w Tychach

Redakcja
Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek wniosek o uruchomienie 1,2 mln euro na rzecz pomocy dla zwolnionych pracowników Fiata Auto Poland w Tychach oraz dostawców i producentów współpracujących z tyską fabryką.

Polskie władze wystąpiły do Komisji Europejskiej w tej sprawie w sierpniu 2013 r. Nasze Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chciało wyasygnowania na ten cel 2,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Ostatecznie Komisja wystąpiła z propozycją uruchomienia 1,2 mln euro.

Czwartkowa decyzja komisji budżetowej PE otwiera drogę do zatwierdzenia wniosku na forum Parlamentu Europejskiego na przyszłotygodniowej sesji w Strasburgu.

Fabryka Fiata w Tychach zwolniła w pierwszym kwartale 2013 roku 1450 osób. 150 z nich zostało później ponownie zatrudnionych na czas określony w związku ze wzrostem zamówień na nowe auta z tyskiego zakładu.

Środki, o które ubiega się Polska, posłużą refundacji połowy kosztów wsparcia, poniesionych już przez Fundusz Pracy na programy adresowany do zwolnionych osób. To m.in. szkolenia i staże zawodowe, prace interwencyjne, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, dopłaty do wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy oraz szkolenia z przedsiębiorczości.

- Z moich informacji wynika, że tylko 80 osób spośród ponad 1000 dotkniętych przez zwolnienia grupowe w Fiacie Auto Poland w Tychach na początku zeszłego roku zostaje jeszcze bez pracy. To dobry wynik działań pomocowych - oświadczył w czwartek europoseł Jan Olbrycht (PO, EPP), który jest sprawozdawcą PE w sprawie uruchomienia Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) jest instrumentem finansowym UE, uruchomionym w 2007 r. Dysponuje środkami do 500 mln euro rocznie. Służy udzielaniu wsparcia osobom objętym zwolnieniami wynikającymi z poważnych zmian strukturalnych w światowym handlu spowodowanych globalizacją, gdy zwolnienia te mają istotny niekorzystny wpływ na gospodarkę regionalną lub lokalną w danym państwie Unii. Takie zmiany strukturalne muszą przejawiać się np. znacznym wzrostem importu do UE, szybkim spadkiem udziału rynkowego Unii oraz przenoszeniem działalności gospodarczej do państw trzecich.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że procedura pozyskania środków z EFG jest długotrwała, a od złożenia wniosku do przekazania pieniędzy upływa średnio ok. 9 miesięcy. Zrefundowana może być maksymalnie połowa publicznych środków wydanych na wsparcie zwolnionych osób. Unijne pieniądze - jeśli zostaną przyznane - trafią do budżetu państwa, a nie do regionu.

Uruchomienie środków ws. Fiata to czwarty przypadek zaangażowania środków Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Polski. Dotychczas polskie wnioski o środki z EFG dotyczyły w 2010 r. wsparcia dla osób zwalnianych z wielkopolskich firm z branży motoryzacyjnej.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
*Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!