Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisorz Hanusik powraca w II tomie powieści kryminalnej Marcina Melona [ZDJĘCIA]

Agata Pustułka
Promocja II tomu przygód Komisorza Hanusika
Promocja II tomu przygód Komisorza Hanusika Agata Pustułka
Można już nabyć drugi tom powieści kryminalnej „Komisorz Hanusik” autorstwa Marcina Melona. Z tej okazji w katowickiej „Hospodzie” autor, redaktor oraz wydawca spotkali się z licznym gronem czytelników, którzy po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się z książką.

Komisorz Hanusik powraca w II tomie powieści kryminalnej Marcina Melona. To doskonała wiadomość dla miłośników takich powieści.

Międzynarodowy Dzień Mowy Ojczystej na Śląsku jak co roku odbywa się w kontekście kontrowersji związanych ze statusem śląskiej godki. Przeciwnikom uznania jej za język regionalny ubył jeden istotny argument, mówiący o braku literatury w tym języku. W ostatnich miesiącach na rynku wydawniczym pojawiły się opracowania z zakresu poezji i filozofii, śląscy twórcy nie
zaniedbują także literatury popularnej. Można już nabyć drugi tom powieści kryminalnej „Komisorz Hanusik” autorstwa Marcina Melona. Z tej okazji w katowickiej „Hospodzie” autor, redaktor oraz wydawca spotkali się z licznym gronem czytelników, którzy po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się z książką.

– Druga część różni się od pierwszej, nie ma w niej już tyle elementów fantasy rodem ze śląskich legend – zdradził nam Melon – Jest natomiast więcej odniesień do sytuacji w regionie. Ci, którzy czytali, twierdzą, że klimat zrobił się mroczniejszy.

W pewnym momencie zrobiło się groźnie, gdy na salę wkroczyło dwóch gentlemanów w czarnych garniturach i zagroziło aresztowaniem zebranych za godanie po śląsku. Okazało się na szczęście, że to tylko nawiązanie do fabuły, w której złowrogie „Czorne Ancugi” sieją popłoch w regionie. Na pytanie, czym różni się Śląsk przedstawiony na kartach powieści od Śląska rzeczywistego, odpowiedział Rafał Szyma, odpowiedzialny za redakcję książki: W powieści wprowadzono właśnie zakaz godanio po ślonsku – a jednak wszyscy i tak to robią. W rzeczywistości godka zakazana nie jest, a ilu z nas używa jej nacodzień?

Pierwsza część „Hanusika” sprzedała się na tyle dobrze, że konieczny był dwukrotny dodruk nakładu. Pokazuje to, że w półmilionowej grupie użytkowników godki istnieje zapotrzebowanie na takie książki. Choć, jak podkreśla autor, po książkę chętnie sięgają także osoby nie używające regularnie śląskiego dialektu.

Postać ślonskigo policaja inspiruje także innych twórców, pojawiają się między innymi teatralne inscenizacje przygód Achima Hanusika, w planach jest także powstanie filmu! Autor podkreśla, że pisanie po śląsku sprawia mu niezmienną frajdę, zatem można oczekiwać kolejnych dzieł w godce.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!