Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa wypowiedziała porozumienie ze związkami zawodowymi

Redakcja
Kompania Węglowa wypowiedziała porozumienie ze związkami zawodowymiPonad pół roku temu ustalono, że do czasu zawarcia nowego układu zbiorowego, który miałby obowiązywać w Nowej Kompanii Węglowej, górnicy nie dłużej niż przez rok mają zagwarantowane dotychczasowe warunki zatrudnienia. Wczoraj jednak zarząd KW postanowił wypowiedzieć to uzgodnienie.
Kompania Węglowa wypowiedziała porozumienie ze związkami zawodowymiPonad pół roku temu ustalono, że do czasu zawarcia nowego układu zbiorowego, który miałby obowiązywać w Nowej Kompanii Węglowej, górnicy nie dłużej niż przez rok mają zagwarantowane dotychczasowe warunki zatrudnienia. Wczoraj jednak zarząd KW postanowił wypowiedzieć to uzgodnienie.
Zarząd Kompanii Węglowej wypowiedział porozumienie zawarte ze związkowcami w lipcu 2015 roku. W dokumencie znalazł się wówczas zapis, że do momentu powstawania nowej Kompanii Węglowej, górnicy maksymalnie przez rok od momentu przejęcia przez nowy podmiot, mają zagwarantowane dotychczasowe warunki zatrudnienia. Swoją wczorajszą decyzję zarząd uzasadnił m.in. przedłużającym się powstawaniem Polskiej Grupy Górniczej oraz fatalną sytuacją na rynku. Jest odpowiedź jednego ze związków z Kompanii Węglowej.

Porozumienie, które zarząd Kompanii zawarł ze związkowcami w lipcu 2015 roku było efektem porozumień styczniowych, w których zapowiedziano m.in. powstanie nowej Kompanii, która ma uratować 11 kopalń przed likwidacją. 

Ponad pół roku temu ustalono, że do czasu zawarcia nowego układu zbiorowego, który miałby obowiązywać w Nowej Kompanii Węglowej, górnicy nie dłużej niż przez rok mają zagwarantowane dotychczasowe warunki zatrudnienia. 

Wczoraj jednak zarząd KW postanowił wypowiedzieć to uzgodnienie. 

W piśmie przekazanym związkowcom ta decyzja została uzasadniona m.in. przedłużającym się procesem tworzenia Polskiej Grupy Górniczej (tak ma nazywać się Nowa Kompania Węglowa - przyp. red.), która powstaje w sytuacji pogarszających się warunków na rynkach. Chodzi m.in. o spadek popytu i cen węgla na rynkach międzynarodowych. Jedna tona kosztuje 48 dolarów.  Te niekorzystne warunki miałyby się utrzymywać nawet przez 3 lata.

Zarząd KW wypowiedział porozumienie z lipca z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednocześnie strony zostały zaproszone do negocjowania nowego porozumienia zbiorowego. 

Przedstawiciele Związku Zawodowego Górników, działającego w kopalniach Kompanii, zażądali dzisiaj natychmiastowego wycofania się z podjętej wczoraj decyzji. 

"Decyzja o wypowiedzeniu Porozumienia z 17 stycznia jest dalece niezrozumiała i skrajnie niebezpieczna, bowiem w swoich skutkach może doprowadzić do destabilizacji pokoju społecznego w kopalniach Kompanii Węglowej S.A. Prowadzenie trudnego procesu utworzenia nowej firmy PGG staje się w tej sytuacji bardzo zagrożone, czego świadomość powinny posiadać osoby podejmujące tak nieodpowiedzialne decyzje" - napisali związkowcy. 

Kamila Rożnowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty