Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja Górnictwo w Katowicach. Wiceminister Gawęda: To bardzo ważny sektor

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Konferencja Górnictwo w Katowicach
Konferencja Górnictwo w Katowicach Bartosz Wojsa
Podczas konferencji Górnictwo odbywającej się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, wiceminister energii Adam Gawęda jasno odniósł się do likwidacji Ministerstwa Energii w rządzie w jego dotychczasowej formule. - To nie oznacza zepchnięcia górnictwa czy energetyki na boczny tor. Przeciwnie, ten sektor będzie bardzo ważny w nowym resorcie - zapewniał.

Dzisiaj, 22 listopada, o godz. 9. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęła się Konferencja Górnictwo 2019, podczas której uczestnicy różnych debat odpowiadali na najważniejsze pytania dotyczące przyszłości górnictwa w świetle wewnętrznych (popyt, podaż, import) oraz zewnętrznych (węgiel w Europie i na świecie) uwarunkowań.

W pierwszej części konferencji, na której rozmawiano m.in. o aktualnym stanie sektora, wiceminister energii Adam Gawęda jasno odniósł się do likwidacji Ministerstwa Energii w rządzie w jego dotychczasowej formule. - To nie oznacza zepchnięcia górnictwa czy energetyki na boczny tor. Przeciwnie, ten sektor będzie bardzo ważny w nowym resorcie - zapewniał.

W trakcie debaty rozmawiano również o przyszłości górnictwa: o polskim węglu w politykach, strategiach oraz programach gospodarczych i nie tylko. - To doświadczenie powinno nam wskazywać, że posiadanie własnych źródeł energii i kształtowanie przez to cen powinno być kluczowe - podkreślał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Uczestnicy spotkania mówili też o imporcie, bezpieczeństwie energetycznym, transformacji sektora węgla kamiennego, o węglu na świecie i w Europie, a także o inwestycji w kopalniach, dostępie do złóż i wielu innych kwestiach.

Wiceminister Gawęda oceniał, że wyniki górniczych spółek za pierwsze trzy kwartały 2019 roku nie są najlepsze. - Nie jest to coś, czego oczekiwaliśmy, ale nie jest też bardzo źle - podkreślał.

Innowacje i nowe technologie – to kolejny z obszarów, który został poddany analizie podczas Konferencji. Automatyzacja i robotyzacja, ale także Przemysł 4.0 już teraz wpływają na efektywność, koszty i bezpieczeństwo pracy, choć nie brak tu barier, bo górnictwo to wciąż zmagania z nie do końca przewidywalną naturą. Jednak bez zwrotu w kierunku innowacji i technologii nie można rozmawiać o przyszłości górnictwa.

- Podstawą efektywnego zarządzania jest dobrze rozbudowana sieć teleinformatyczna. Transmisja danych musi być efektywna. To jest podstawa, żebyśmy mogli w czasie rzeczywistym monitorować i podejmować decyzje - mówił Jacek Srokowski, wiceprezes zarządu JSW Innowacje.

Firmy zajmujące się wydobyciem węgla, ale także te produkujące maszyny i urządzenia, poszerzają zakres działalności, szukają alternatyw, które uodpornią je na wahania koniunktury. Wytwarzanie wodoru, zagospodarowanie metanu, inwestycje w OZE oznaczają nowe rynki i nowych odbiorców. Jakie aktywności są biznesowo obiecujące? Jak można zminimalizować ryzyko inwestowania w nowe obszary? – Dywersyfikacja w górnictwie była tematem kolejnej z sesji tematycznych.

Podczas debat próbowano odpowiedzieć między innymi na takie pytania jak:

  • Jak powinno zmieniać się polskie górnictwo, by odpowiadać na nowe trendy?
  • Co transformacja regionów górniczych oznacza dla kraju, regionu, branży?
  • Co w praktyce oznacza hasło „Sprawiedliwa transformacja”?

W Konferencji Górnictwo wzięli udział przedstawiciele największych podmiotów polskiego górnictwa, producenci maszyn i urządzeń, dostawcy specjalistycznych usług, eksperci i naukowcy, specjaliści w dziedzinie zagospodarowania terenów poprzemysłowych, a także ci, od których strategicznych decyzji zależy przyszłość górnictwa.

Zobaczcie koniecznie

Wiedzą i doświadczeniem podzielili się m.in.:

  1. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001,
  2. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego,
  3. Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego,
  4. Anna Hetman, prezes Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, prezydent Jastrzębia-Zdroju,
  5. Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu,
  6. Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, Przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej (PGG),
  7. Janusz Jureczka, dyrektor Oddziału Górnośląskiego, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy,
  8. Zbigniew Kasztelewicz, kierownik pracowni, kierownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, wiceprezes zarządu ds. wydobycia PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna,
  9. Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej,
  10. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa,
  11. Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej,
  12. Lechosław Rojewski, wiceprezes ds. finansowych w Węglokoks,
  13. Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje,
  14. Aleksander Stabla, wiceprezes Carboautomatyka,
  15. Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego,
  16. Artur Wasil, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka,
  17. Radosław Wąsik, wiceprezes ds. zagospodarowania majątku, Spółka Restrukturyzacji Kopalń
  18. Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Organizatorem Konferencji Górnictwo 2019 jest Grupa PTWP, wydawca Magazynu Nowy Przemysł i portalu WNP.PL.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera