Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja: Niska emisja - Węgiel tak, smog nie w Rybniku

Aleksander Król
Konferencja: Niska emisja - Węgiel tak, smog nie w Rybniku
Konferencja: Niska emisja - Węgiel tak, smog nie w Rybniku Aleksander Król
W Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej odbyła się 26 lutego konferencja naukowa pt. Niska emisja – węgiel tak, smog nie. - My potrzebujemy zrozumienia. Od samego początku, jak nastały rządu PiS tego zrozumienia nie było. Wycofano się z wielu programów, które były w NFOŚ. Program RYŚ, Kawka, Prosument, to były działania wspierające samorządy w walce ze smogiem, te programy na początku kadencji zostały wycofane. Ministrowie, jak nieobecny już Szyszko i nieobecny Radziwiłł mówili, że smog jest jak palenie papierosów, bądź smog to problem teoretyczny. My dziś wiemy, że to tak nie jest, że to nie jest jak sztachnięcie się papieroskiem, tylko smog nas zabija – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Saługa: Potrzebujemy zrozumienia ze strony rządu
- Wciąż nad naszym regionem brudne powietrze, wdychamy zanieczyszczone powietrze, pyły, które skracają nasze życie, rujnują nasze zdrowie. Dlatego dziś w Rybniku w ramach konferencji Niska emisja – „węgiel tak, smog – nie” w gronie samorządowców, praktyków i naukowców dyskusja nad tym, jak z tego nieszczęścia, którym jest smog wyjść, co spowodować, by było to też szansą rozwoju województwa śląskiego. By nowe technologie pojawiły się w naszym otoczeniu. By tak spalać te paliwa, które mamy, aby to, co dostaje się do atmosfery , nas nie truło – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa Śląskiego.

Tłumaczy, że to ważne w kontekście tego, co wydarzyło się ostatnio, czyli decyzji komisji europejskiej grożącej nałożeniem kar na Polskę. - Musimy zakasać rękawy i wziąć się do wzmożonej pracy – mówi.

- Ciągle apeluję o działania rządu nie tylko na papierze ale takie rzeczywiste. Obserwujemy oburzenie związane z tym, że program pilotażowy rządu wsparcia gmin objętych smogiem dość poważnie ominął Śląsk. Na Śląsku jest najwięcej miast o zanieczyszczonym powietrzu, natomiast decyzja premiera Morawieckiego , że ograniczamy pomoc do miast poniżej 100 tys. mieszkańców, powoduje, że choć Śląsk najbardziej jest zagrożony, to te pieniądze proporcjonalnie do zanieczyszczenia na Śląsk nie trafianą - mówi Saługa.

- My potrzebujemy zrozumienia. Od samego początku, jak nastały rządu PiS tego zrozumienia nie było. Wycofano się z wielu programów, które były w NFOŚ. Program RYŚ, Kawka, Prosument, to były działania wspierające samorządy w walce ze smogiem, te programy na początku kadencji zostały wycofane. Ministrowie, jak nieobecny już Szyszko i nieobecny Radziwiłł mówili, że smog jest jak palenie papierosów, bądź smog to problem teoretyczny. My dziś wiemy, że to tak nie jest, że to nie jest jak sztachnięcie się papieroskiem, tylko smog nas zabija – mówi Saługa.

Potrzebujemy zrozumienia, że to wsparcie jest nam potrzebne. Czekamy wciąż na rozporządzenie w sprawie norm jakości spalin. Borykamy się w regionie z takim paradoksem, że uchwała antysmogowa, zabrania spalania paliw złej jakości, flotów i mułów, ale wolno je sprzedawać. To sprzeczność sama w sobie. Sprzedawać może zabronić tyko rozporządzenie ministra – zauważa Saługa.
Mówi jak ważna jest edukacja antysmogowa.

- W dużych miastach ludzie mają lepszą świadomość co do smogu. Jak idziemy do małych miejscowości, poniżej 10 procent wie, że jest smog. Potrzebujemy kaganka oświaty, nieść go w teren. Informować, że my ludzie tworzymy smog. Najpierw że on jest a potem go eliminować.

Dr Katarzyna Musioł: Dzieci z Rybnika narażone na groźne choroby
Nasze dzieci narażone są na groźne choroby takie jak guz mózgu, bardziej niż maluchy z innych rejonów Śląska i Polski. To przerażające. - Nasze badania pokazują, że z całego województwa najczęściej chorują dzieci z naszego regionu - mówi Dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

- Badanie, które wykonaliśmy, przeprowadzone zostały co prawda tylko na 200 dzieciach. Ale na Śląsku mamy trzy ośrodki onkologii w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie. Tylko Katowice leczą guzy mózgu, możemy więc domniemywać, że my leczymy wszystkie dzieci ze Śląska. I rzeczywiście nasze badania pokazują, że z całego województwa najczęściej chorują dzieci z naszego regionu. Pytanie dlaczego? W naszych badaniach, metodami statystycznymi, wyliczyliśmy, że istnieje związek przyczynowo -skutkowy między występowaniem smogu, a zachorowaniami – mówi dr. Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

- Warto zwrócić też uwagę, to co, wykazał profesor Jędrychowski. Abstrahując od guzów mózgu, to na pewno zanieczyszczenia wpływają na rozwój dziecka. W jego badaniach wyszło, że dzieci narażone na smog, mają niższy iloraz inteligencji. W testach neuropsychologicznych wychodzą gorzej aniżeli dzieci wychowane w zdrowym środowisku. My chcemy, by dzieci się rozwijały. Kupujemy im kreatywne zabawki, soki z wyciskanych owoców. A jednocześnie nie zabezpieczmy tej podstawy – żeby żyły w środowisku czystym – mówi Katarzyna Musioł.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!