Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja o społecznej odpowiedzialności i edukacji branżowej w katowickiej siedzibie JSW

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Jednym z gości konferencji w Katowicach był także Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który odniósł się do kilku wiodących nurtów dyskusji.
Jednym z gości konferencji w Katowicach był także Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który odniósł się do kilku wiodących nurtów dyskusji. Marcin Śliwa
W piątek 26 maja w siedzibie JSW Nowe Projekty S.A. przy ul. Paderewskiego 41 w Katowicach odbyła się konferencja "JSW - wydobywamy pokłady wiedzy, umiejętności i kompetencji" organizowana przez spółkę JSW Szkolenie i Górnictwo. W wydarzeniu wzięli udział: Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, eksperci z polskich uczelni wyższych, dyrektorzy szkół średnich oraz przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Głównego Instytutu Górnictwa.

Spis treści

Konferencja "JSW - wydobywamy pokłady wiedzy, umiejętności i kompetencji"

Konferencja "JSW - wydobywamy pokłady wiedzy, umiejętności i kompetencji" składała się z czterech paneli dyskusyjnych, podczas których eksperci rozmawiali na tematy związane z edukacją branżową i szkolnictwem wyższym, a także o społecznej odpowiedzialności biznesu.

- Dwa panele poświęcone są aktywności społecznej, CSRowej i służą głównie temu, żeby wymienić myśli, doświadczenia i wzajemnie się zainspirować. Dwa pozostałe panele to wyjście naprzeciw instytutom badawczym i uczelniom. Zastanawiamy się w nich nad współpracą świata biznesu i nauki. Na ile świat nauki inspiruje biznes, a na ile biznes inspiruje świat nauki? Tak naprawdę jest to zamknięte koło. Gdy jedna z tych branż przestanie funkcjonować i inspirować, to robimy krok wstecz. Cykliczne wymiany myśli to dobry kierunek działań, bo służy to rozwojowi - mówi Aldona Urbanek ze spółki JSW Szkolenie i Górnictwo.

W Rybniku powstanie Branżowe Centrum Umiejętności

Na konferencji organizowanej przez JSW SiG, obok dyskusji o rozwoju edukacji na poziomie wyższym, w której udział wzięli eksperci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, rozmawiano także o kształceniu zawodowym na poziomie szkoły średniej.

- Rynek zawodowy bardzo się rozwija, pracownik jest poszukiwany i szkoły zawodowe przeżywają renesans. To, co stało się w 2002 roku, gdy likwidowano technika, teraz wpływa na brak kadry zawodowej. W przyszłym roku otwieramy 17 klas i liczymy na to, że uczniów będzie ponad stan i będziemy mieli konkurs punktów potrzebnych, by dostać się do szkoły. Kształcimy w branży górniczej, mechatronicznej i elektrycznej. Mam taką strategię, że wszystkie nasze zawody związane są z rynkiem pracy tworzonym wokół Rybnika i Jastrzębia - mówi Piotr Tokarz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. - To już nie ten typowy górnik, który kiedyś z kilofem szedł do ściany i wykonywał pracę. Teraz jest pełna automatyzacja i przemysł 4.0. To bardzo rozwojowa i innowacyjna dziedzina - dodaje.

Wielkim wzmocnieniem kształcenia zawodowego w Rybniku będzie utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności

- Szkoła we współpracy z JSW, GIG i SITG otrzyma 11 mln złotych na dofinansowanie pracowni, dzięki czemu będziemy mieli Branżowe Centrum Umiejętności właśnie w Rybniku - mówi Piotr Tokarz.

- Mamy już zatwierdzony wniosek, przeszliśmy ocenę formalną i merytoryczną. Bardzo się cieszymy, dlatego, że daje to szereg możliwości. Po pierwsze na wykorzystanie nowych technologii, przygotowanie nowych scenariuszy szkoleniowych z wykorzystaniem tych nowych technologii. To również szansa na zakup sprzętu, przygotowanie sal i zagwarantowanie przyszłym pracownikom sektora rozwoju również w zakresie kompetencji miękkich - mówi Aldona Urbanek.

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z JSW, a powołanie BCU to tylko jeden z jej elementów.

- Jest to synergiczna współpraca. Jesteśmy beneficjentami funduszy z fundacji JSW, mamy podpisane umowy stypendialne dla uczniów, odwiedzamy zakłady produkcyjne, gdzie odbywamy zajęcia praktyczne i w ten sposób realizujemy projekty unijne i projekty edukacyjne. Konsultujemy programy nauczania do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, który SIG wykonywał - dodaje.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

W części poświęconej społecznej odpowiedzialności biznesu Jerzy Majchrzak, prezes zarządu Fundacji JSW, przedstawił podejmowane przez fundację jastrzębskiej spółki działania w tym zakresie. Tylko w 2022 roku Fundacja JSW przeznaczyła 107 mln złotych na naprawę szkód górniczych, a przez cztery lata od powołania rozpatrzyła 1800 wniosków o wsparcie od różnych instytucji. Pozytywną weryfikację przeszło ponad 800 z nich, a na realizację wniosków Fundacja wydała 25,5 mln złotych. Jerzy Majchrzak wspomniał również o kampanii "Stop hejtowi, nie oczerniaj górnika", a także o wsparciu szkół w regionie - Fundacja JSW wyposażyła jak dotąd 33 pracownie na na terenie 16 gmin.

W kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu dr hab. inż. Paweł Bogacz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zauważył, że w 2022 roku aż 57% polskiego PKB zostało wypracowane przez podmioty z szeroko rozumianej branży górniczej, co również należy rozpatrywać w tym aspekcie.

Doktor Jacek Dymowski, współtwórca RESPECT Index, autor pierwszego w Polsce raportu CSR, opartego na wytycznych GRI, przekonywał, że społeczna odpowiedzialność biznesu jest już na zdecydowanie wyższym poziomie, niż miało to miejsce jeszcze kilka dekad wstecz. Pozytywne zmiany w tym zakresie przyspieszyła rewolucja cyfrowa i rozwój mediów społecznościowych, który sprawił, że pojedyncze osoby poszkodowane w wyniku nieuczciwych działań biznesu mogą łatwiej się grupować i skuteczniej dochodzić swoich praw.

Jednym z gości konferencji w Katowicach był także Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który odniósł się do kilku wiodących nurtów dyskusji.

- Jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej, co do której wiemy, że tak naprawdę jest energetyczną tylko z nazwy. Energetyka jest wiodąca w tym procesie, ale jest to transformacja cywilizacyjna. Musimy przygotować polskie firmy, zwłaszcza wydobywcze do tych zmian, które nadchodzą i to nie tylko w kontekście przemysłu 4.0, ale do tego wszystkiego, co będzie dalej. Żyjemy w czasach, w których jest coraz większa rola i zasięg sztucznej inteligencji, ale lepiej byłoby, żebyśmy to my jako ludzie wymyślili następne kroki, a nie sztuczna inteligencja za nas. Edukacja jest niezwykle ważnym czynnikiem twórczym jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, zwłaszcza górnicze - mówi Piotr Pyzik.

Rozwój projektu żeglugi śródlądowej

W kontekście wspomnianych zmian cywilizacyjnych Piotr Pyzik mówił również o koncepcji rozwinięcia projektu żeglugi śródlądowej, która w najbliższych dekadach może mieć fundamentalne znaczenie dla polskiej gospodarki. Spora grupa towarów mogłaby być w ten sposób transportowana na potrzeby rynku krajowego i rynków zagranicznych.

- Nasze drogi wodne służyłyby nie tylko naszym producentów, ale byłyby skrzyżowaniem dróg wodnych w Europie. Towary ze wschodu na zachód, z północy na południe i odwrotnie szłyby przez Polskę, niekoniecznie w zostając w Polsce. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że z takiego skrzyżowania można dotrzeć do najważniejszych akwenów typu Morze Czarne i Morze Śródziemne - przekonuje Piotr Pyzik.

To zdecydowanie bardziej ekologiczna metoda niż transport ciężarówkami, a rozbudowa infrastruktury wodnej napędziłaby rozwój w kolejnych obszarach.

- To cywilizacyjnie zmieniłoby Polskę. Tylko od inwencji i pomysłów ludzi zależałby sposób zagospodarowania wybrzeży tych cieków. Cena wybrzeża poszłaby w górę, byłoby dużo więcej miejsc pracy, wzbogaciłby się Skarb Państwa, a co za tym idzie byłaby możliwość realizacji innych projektów dotyczących rozwoju państwa w różnych kierunkach - zauważa Piotr Pyzik.

Projekt żeglugi śródlądowej mógłby mieć perspektywy rozwoju także na arenie międzynarodowej.

- Za jakiś czas, kiedy harmonia, pokój i normalność dotarłyby do Białorusi i Ukrainy, to cieki wodne z tych krajów w dzisiejszym rozumieniu geograficznym, też wpięłyby się w ten system, wzbogacając gospodarkę tych krajów, a co za tym idzie Europa Środkowo-Wschodnia po latach dominacji germańskiej, potem hitlerowskiej, a teraz niemieckiej i z drugiej strony rosyjskiej i sowieckiej, wreszcie by odetchnęła. Europa Środkowa z Polską, w naprawdę poważnej roli, poszłaby do przodu. Przyszedłby do nas środek ciężkości cywilizacji - kończy Piotr Pyzik.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera