Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Wyzwań Zdrowotnych: Maturzysta z Chorzowa najmłodszym panelistą

Maciej Mańka
Arkadiusz Gola
Rozmawiamy z Maciejem Mańką, uczniem trzeciej klasy Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

Jesteś najmłodszym panelistą kongresu Investing in Medical Innovations, towarzyszącego Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. Śmiało można powiedzieć, że również jednym z najbardziej rozchwytywanych przez środowisko naukowe licealistów w Polsce. Co wynalazłeś?
Nie nazwałbym tego wynalazkiem. Po prostu przeczytałem artykuł naukowy opublikowany przez Uniwersytet Harvarda na temat tworzenia sztucznego płuca na chipie. W artykule opisywano jak tworzy się takie urządzenie. Zacząłem zastanawiać się czy można wykonać je u nas, w Polsce. I tak opracowałem inną metodę wytwarzania tego chipu, czyli tej struktury, która po wyhodowaniu na niej komórek, pozwala otrzymać ludzkie płuco. A dokładniej sztuczny model ludzkiego płuca. Udało mi się wykonać prototyp chipu o identycznych wymiarach, jak ten wykonany na Harvardzie.

Ile czasu ci to zajęło?
Kilka miesięcy.

Na portalach można przeczytać, że zawstydziłeś naukowców z Harvardu.
Jest to bardzo duże przekłamanie. Nie starałem się udowodnić, że jakakolwiek część ich pracy jest w jakiś sposób błędna. Po prostu pokazałem, że można to samo zrobić inaczej. Wykorzystując dużo tańsze materiały. Zmieniłem pewne aspekty procesu wytwarzania tego chipu. Po prostu wymyśliłem inną, dużo tańszą, metodę wykonania go.

Na czym ona polega?
Nie chciałbym wchodzić w naukowe szczegóły. Aczkolwiek nie wykorzystujemy w niej bardzo zaawansowanych drukarek 3D, które są potrzebne do tworzenia pewnej części chipu.

Wierzysz, że w przyszłości uda się twoje rozwiązanie wykorzystać w praktyce?
Mam nadzieję, że jest to możliwe. To, co chciałbym zrobić to pokazać, że istnieje inna technologia, którą również możemy zastosować. Chciałbym mówić o jej potencjale, bo wydaje mi się bardzo duży. Chciałbym w pewien sposób rozpropagować technologię organów na chipach w Polsce, by można ją było zobaczyć i dowiedzieć się na czym polega.

W praktyce medycznej do czego może zostać wykorzystana?
Kiedy uda nam się wyhodować oddychające ludzie płuco, dostaniemy całkowicie kontrolowany przez nas sztuczny organ. Możemy na nim testować i sprawdzać jak nanoskopijne wirusy, bakterie, a może nawet leki, działają na barierę powietrze-krew w pęcherzykach płucnych.
Jak to się stało, że zainteresowałeś się tak wąską dziedziną medycyny?
Tak jak już mówiłem, zaczęło się od przeczytania artykułu w „Świecie Nauki”. Później skontaktowałem się z Pracownią Nanowarstw Makromolekuł Uniwersytetu Jagiellońskiego, w której byłem w stanie wykonywać swoje badania. Następnie udało mi się dostać staż naukowy organizowany przez Fundację E(x)plory. Dzięki temu wszystkiemu udało mi się wykonać prototyp chipu.

Jak na młodego człowieka masz już dość duże doświadczenie naukowe. Kontakty na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wygrany staż naukowy. W maju matura w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Co dalej? Wyjeżdżasz na studia za granicę?
Sam jeszcze nie jestem pewny, co chcę robić po maturze.

Rozmawiała: Katarzyna Domagała-Szymonek


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!