Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec samowolki w biznesie śmieciowym

MU
Firmy śmieciowe nie mogą już liczyć na górę zysków. Opłaty za odbiór odpadów przez gminy zostały ograniczone
Firmy śmieciowe nie mogą już liczyć na górę zysków. Opłaty za odbiór odpadów przez gminy zostały ograniczone arc.
Opłaty za odpady nie mogą być brane z sufitu. Gminy mają nowe wytyczne. Nie mogą już ustalać stawek takich, jakie im się podobają. Ustalono górne granice opłat, do których muszą się dostosować. I tak miesięczna opłata za odpady komunalne segregowane nie będzie mogła być obecnie wyższa niż 25 zł od osoby. Gospodarstwo domowe nie zapłaci zaś więcej niż 70 zł miesięcznie. Ustalono też stawki za niesegregowane śmieci - nie mogą one przekroczyć podwójnych stawek odbioru odpadów posegregowanych. To skutek nowelizacji ustawy śmieciowej.

Skargi do Trybunału Konstytucyjnego
Skąd te zmiany? Ustawa o odpadach w części dotyczącej stawek trafiła do  Trybunału Konstytucyjnego. - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nakazał rządowi ustalenie maksymalnych stawek, jakie mogą być pobierane od mieszkańców, osób produkujących odpady i gospodarstw domowych, a nie maksymalnych stawek, jakie mogą być płacone zakładowi przetwarzania - wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.

Nakłada to na gminy nowe obowiązki. Dlatego też komunikat w sprawie obowiązywania uchwał podjętych na podstawie art. 6k ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wydał już resort środowiska.
"W związku z opublikowaniem ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw Ministerstwo Środowiska wydało w dniu 21 stycznia 2015 r. komunikat o możliwości utraty mocy uchwał w sprawie wyboru metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wydanych na podstawie art. 6k ust. 1 i 4 tej ustawy - czytamy w nim.

- Po opublikowaniu komunikatu pojawiły się liczne rozbieżne stanowiska i interpretacje na temat dalszego obowiązywania uchwał. Część z nich odwoływała się do zasad techniki prawodawczej, które wskazują, że w przypadku zmiany treści przepisu upoważniającego do wydania aktu wykonawczego przyjmuje się, że taki akt wykonawczy traci moc obowiązującą z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej treść przepisu upoważniającego. Inne opinie powoływały się na zasadę dalszego obowiązywania przepisów wydanych na podstawie nowelizowanej ustawy, jeżeli akty wydane na podstawie dotychczasowych przepisów nie są sprzeczne z przepisami w brzmieniu po nowelizacji. Po dodatkowej analizie, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że sam art. 6k ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie uległ zmianie, oraz np. stanowisko Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z 28 stycznia br., można w opinii Ministerstwa Środowiska - w przypadku gdy treść dotychczasowej uchwały nie jest sprzeczna ze znowelizowaną ustawą - przychylić się do poglądu, że uchwała taka nadal pozostaje w mocy do czasu uchwalenia i wejścia w życie nowej uchwały" - czytamy w konkluzji.

W pozostałych przypadkach Ministerstwo Środowiska rekomenduje gminom podjęcie uchwał w sprawie wyboru metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w najkrótszym możliwym terminie. Ministerstwo Środowiska zwraca jednak uwagę na niewiążący charakter powyższej opinii i podkreśla, że wiążące interpretacje będą dokonywane dopiero w rozstrzygnięciach organów orzekających dotyczących konkretnych uchwał. W chwili obecnej brak jest orzecznictwa, które mogłoby stanowić punkt odniesienia.

 

Dokładnie segreguj   śmieci, a  zyskasz
Ustawa funkcjonowała  do tej pory dobrze. Pod jednym warunkiem - że w gospodarstwach domowych dokładnie selekcjonuje się śmieci.  Ustawodawca nałożył  na gminy obowiązek ustalania niższych cen za śmieci posegregowane. Zbelowane worki foliowe, butelki PET czy też papier to podstawowe produkty odzyskiwane w procesie utylizacji odpadów. Niektóre przedsiębiorstwa potrafią np. z tzw. biomasy odzyskać całkiem duże pokłady energii. Nie dość, że zasilają swoją działalność, to odsprzedają nadwyżkę produkcji do firm energetycznych.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!