Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z viaTOLL-em na bramkach autostrad A4 i A2. Od 1 października obowiązujący system to e-TOLL. Co się zmieni?

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
1 października na bramkach autostradowych w Gliwicach będą wprowadzone zmianyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
1 października na bramkach autostradowych w Gliwicach będą wprowadzone zmianyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
To już naprawdę ostatni dzwonek. Od 1 października stary system poboru opłat, czyli ViaTOLL przestanie działać. Opłaty będą pobierane tylko przez nowy system e-TOLL. Zwłaszcza powinni o tym pamiętać właściciele firm transportowych. Kierowcy aut osobowych przy pomocy aplikacji etoll.pl mogą zapłacić za przejazd autostradą. Warto wiedzieć więcej o nowym systemie i zmianach, jakie wchodzą w życie za jego sprawą.

Zmiany na bramkach autostrady A4 w Gliwicach Sośnicy

Przy pomocy nowego systemu można zapłacić zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Kierowców, używających systemu e-TOLL, 1 października czeka na bramkach autostrady A4 (Gliwice Sośnica – Wrocław) oraz A2 (Konin-Stryków) zmieniona organizacja ruchu. Co się zmieni?

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Nowa organizacja ruchu na bramkach oznacza przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
To również przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
Pozostałe pasy na bramkach do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką.
Wjeżdżając lub zjeżdżając z autostrady przez place poboru opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy lub zjazdowy. Każdy z nich został w czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej.

Zmiany dla użytkowników viaBOX i viaAUTO

Od 1 października 2021 r. nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (o masie nieprzekraczającej 3,5 tony) do 30 listopada 2021 r. mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.
Przypomnijmy. System e-TOLL to nowy system elektronicznego poboru opłat za płatne drogi i państwowe autostrady. Zastąpi od pierwszego października dotychczasowy system poboru opłat viaTOLL.

Te fotoradary robią w Śląskiem najwięcej zdjęć. Pod kolejnymi zdjęciami przedstawiającymi testy najnowszych fotoradarów na lotnisku w Toruniu, znajdą Państwo lokalizacje wszystkich fotoradarów w Polsce wraz z ilością wykroczeń zarejestrowanych od stycznia do maja 2021 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kierowco, tutaj miej się na baczności! Te fotoradary w woj. ...

E-TOLL obowiązkowy na razie dla ciężarówek

Nowy system obowiązuje na wszystkich płatnych państwowych drogach w Polsce oraz tylko na dwóch odcinkach autostrad – A4 Gliwice Sośnica – Bielany Wrocławskie i A2 Konin -Stryków. Na razie jest obowiązkowy dla kierowców aut ciężarowych. Do końca września, w czasie trwania okresu przejściowego można też korzystać jeszcze z dotychczasowego systemu viaTOLL. Od grudnia tego roku, nowy system będzie obowiązkowy również dla kierowców aut osobowych.
Przemysław Koch, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki, który pracuje wciąż nad wdrożeniem systemu opłat elektronicznych e-TOLL wielokrotnie podkreślał, że kierowcy i przewoźnicy muszą mieć świadomość tego, że zarejestrowanie się w systemie e-TOLL nie oznacza automatycznego wyrejestrowania pojazdu z systemu viaTOLL.

- Dlatego od wielu miesięcy prosimy kierowców by nie zwlekali z zarejestrowaniem pojazdów w nowym systemie i jednocześnie wyrejestrowali je ze starego, by uniknąć podwójnego naliczenia opłat – dodaje.

Zarejestrowano zaledwie 300 tys. pojazdów z szacowanych 1,2 mln

System e-TOLL działa od 24 czerwca br. Zarejestrowano w nim już ponad 300 tys. pojazdów, to niewiele, biorąc pod uwagę szacunki Ministerstwa Finansów, mówiące w sumie o 1,2 mln pojazdów, które wcześniej korzystały z systemu viaTOLL. Użytkownicy pojazdów ciężkich powinni jak najszybciej przejść do e-TOLL. Sama rejestracja w nowym systemie nie powoduje braku możliwości korzystania z viaTOLL do 30 września 2021 r., tj. do dnia kiedy zostanie on wygaszony. Należy jedynie pamiętać, aby uiszczać opłaty tylko w jednym systemie. Każdy użytkownik musi również wyrejestrować się z systemu viaTOLL i może to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września. Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl

- W związku ze wzmożonym ruchem w Miejscach Obsługi Klienta systemu viaTOLL zachęcamy użytkowników do kontaktu za pośrednictwem dostępnych kanałów online. Na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków użytkownicy mają czas do 30 września 2022 r. – przypominają przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej.

Prostsza rejestracja dla właścicieli osobówek

Rejestracja w e-TOLL jest dla właścicieli aut osobowych uproszczona. Można się zarejestrować kilkoma kliknięciami w aplikacji etoll.pl Można ja porać ze sklepów Google Play i App Store. Użytkownicy dużych aut, o masie powyżej 3,5 tony muszą poświęcić nieco więcej czasu na rejestrację w systemie. Większość będzie korzystała z urządzeń pokładowych OBU lub ZSL oferowanych przez dostawcę dopuszczonego do systemu e-TOLL (pierwsze urządzenia dostępne są już w Przygranicznych Punktach Obsługi e-TOLL, ale główna dystrybucja odbywa się za pośrednictwem dopuszczonych dostawców tych urządzeń).

W grudniu 2021 roku znikną szlabany na autostradowych bramkach

Kulminacja wdrażania systemu e-TOLL nastąpi w grudniu, od pierwszego grudnia system będzie także obowiązkowy dla kierowców aut osobowych, chcących przejechać płatnymi odcinkami państwowych autostrad, czyli odcinkami A4 Gliwice – Wrocław oraz A2 Konin – Stryków. Tego dnia na wjazdach i zjazdach z tych autostrad nie będzie już szlabanów. Ale za to wjazd na autostradę będzie naszpikowany elektroniką, Na trasie spotkamy radiowozy z kamerami ukrytymi w „kogutach”, rozpoznającymi numery rejestracyjne i to czy zapłaciliśmy za przejazd. Będą z nich korzystać celnicy i inspektorzy transportu drogowego. Infrastruktura towarzysząca pozostanie w miejscach poboru opłat, jednak docelowo miejsca poboru opłat zostaną zlikwidowane. Kierowcy będą mogli korzystać zarówno z rozwiązań elektronicznych, jak i kupić jednorazowy bilet – niezależnie od wybranej metody płatności.

Nie przeocz

Kierowcy będą na cenzurowanym po wjechaniu na autostradę

Sprawę egzekwowania opłat i kontroli kierowców bardzo dokładnie przemyślano. Na cenzurowanym będziemy już od chwili wjechania na autostradę. Trzeba jednak przyznać, że będzie to „cenzura” dużo dyskretniejsza od obecnie stosowanej. Powitają nas kamery, które będą automatycznie przesyłały dane do analizy…

- Podstawowym elementem systemu kontroli będą urządzenia (kamery) służące do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, dane geolokalizacyjne, rejestr oraz moduł rozliczania opłat. Ujawnienie nieprawidłowości będzie wynikiem na bieżąco realizowanego procesu automatycznej analizy danych i ich generowania w celu przekazania do postępowania administracyjnego. Niewniesienie opłaty za przejazd autostradą będzie skutkować nałożeniem opłaty dodatkowej – mówiła nam Anita Wielanek, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera