MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konwencja MLI i zmiany w prawie podatkowym. Polacy za granicą będą musieli rozliczać się z polskim fiskusem. Będzie danina od wyjazdu?

Mikołaj Niedobecki
Polacy pracujący za granicą będą musieli rozliczać się z polskim fiskusem
Polacy pracujący za granicą będą musieli rozliczać się z polskim fiskusem Pixabay
Konwencja MLI o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązuje od 1 lipca. Zasady wprowadzone przez konwencję uderzą w Polaków zarabiających poza krajem. To jednak nie koniec złych wiadomości dla zarabiających za granicą.

Czym jest konwencja MLI?

Konwencja MLI, która powstała, by utrudnić wielkim przedsiębiorstwom unikania podatków, jest owocem współpracy międzynarodowej kilku państw. Od 1 lipca jej zasady funkcjonują w Polsce. Konwencja obowiązuje również w Austrii, Słowenii, na wyspie Jersey i wyspie Man. W październiku do państw ratyfikujących konwencję dołączy jeszcze Szwecja, Wielka Brytania, Serbia i Nowa Zelandia. W obecnej chwili umowa została podpisana przez 83 państwa, które sukcesywnie będą ją wprowadzać. Podstawowym celem Konwencji MLI jest ujednolicenie zasad unikania podwójnego opodatkowania. Konwencja MLI wprowadza reguły, które pozwolą na uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie unikania opodatkowania na poziomie międzynarodowym, np. poprzez przenoszenie zysku do krajów o przychylniejszych przepisach podatkowych, czy agresywne planowanie podatkowe.

Zmienione zostaną również metody unikania podwójnego opodatkowania podatników, którzy pomimo pracy za granicą posiadają centrum interesów życiowych w Polsce. W takiej sytuacji powstanie konieczność złożenia deklaracji PIT również w Polsce, mimo braku osiągnięcia zarobków w kraju.

Co zmiana oznacza dla Polaków pracujących za granicą?

Dobrą wiadomością dla wszystkich pracujących za granicą jest to, że nowe zasady nie oznaczają konieczności płacenia wyższych podatków- w niektórych przypadkach będzie to wymagało złożenia wniosku o ograniczenie poboru zaliczek na podatek. Konieczne stanie się jednak rozliczenie się w obu krajach, nawet jeśli podatnik będzie w stanie wykazać, że nie zarobił w Polsce nawet złotówki. Dotychczas osoba pracująca za granicą rozliczała wyłącznie z lokalnym fiskusem. Chociaż nowy obowiązek oznacza jedynie dodatkowe czynności administracyjne, to nie powinno się go zaniedbywać. zaniechanie zostanie najpewniej potraktowane jako wykroczenie z art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego.

Art. 56
§ 1. Podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.

§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.

Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu przepis będzie egzekwowany przez Ministerstwo Finansów. Podstawa prawna do takich działań istnieje. Można zakładać, że ewentualne grzywny nie będą wysokie, gdyż zaniechania będą wynikały z niewiedzy podatników. Zdecydowana większość z nich nie będzie miała po prostu wiedzy o nowych przepisach, które ich dotyczą. Pytania o to, skąd taką wiedzę pozyskać, zadał Ministerstwu Finansów Dziennik Gazeta Prawna.

W odpowiedzi czytamy: "Planuje się publikację w Dzienniku Ustaw w formie oświadczenia rządowego informującego o przystąpieniu do konwencji MLI każdego z 78 notyfikowanych przez Polskę państw wraz ze złożonymi przez to państwo zastrzeżeniami i notyfikacjami dotyczącymi stosowania umowy dwustronnej zawartej z Polską.

Niezależnie planuje się opublikowanie na stronie internetowej MF w zakładce "Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania" tekstów ujednoliconych poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wraz ze zmianami wprowadzonymi przez konwencję MLI oraz wskazaniem terminów ich stosowania".

Kto będzie musiał się rozliczyć, kogo ominie nowy obowiązek?

Konwencja zakłada, że centrum życia pracownika jest tam, gdzie jego rodzina. Oznacza to, że nowy obowiązek dotknie tych, którzy posiadają stałe zameldowanie w Polsce lub przebywa w niej na stałe bezpośrednia rodzina(partner, niepełnoletnie dzieci).Nowe przepisy nie zmienią sytuacji osób, które nie mają w Polsce, niezależnie od tego czy nie założyły jej przed wyjazdem, albo cała rodzina przeniosła się poza kraj.

To nie koniec utrudnień związanych z pracą za granicą

Nowe obowiązki mogą za niedługo czekać również tych, którzy wyjazd zarobkowy dopiero planują. Wszystko za sprawą planowanego przez Rząd nowego podatku, o którym pisała w lipcu "Rzeczpospolita".

Rząd szykuje wprowadzenie podatku od wyprowadzki za granicę. Może on obowiązywać już za pół roku. Konkretny projekt nadal jest tajny - pisze "Rzeczpospolita".

Mówi się o tzw. exit tax, czyli wprowadzenia ewentualnej daniny od wyjazdu z Polski.

Podatek ma dotyczyć wyprowadzanego z kraju zainwestowanego kapitału. Jednak brzmienie odpowiedniej dyrektywy unijnej i sygnały z resortu finansów wskazują, że może chodzić także o obciążenie majątku zwykłych obywateli przeprowadzających się za granicę - napisano w dzienniku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo