Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Seniorze, o pomoc poproś sąsiada i korzystaj z teleporad przychodni

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zagrożenie koronawirusem spowodowało też, że większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej ogranicza przyjmowanie pacjentów do tylko ciężko chorych i to po uprzedniej informacji telefonicznej.
Zagrożenie koronawirusem spowodowało też, że większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej ogranicza przyjmowanie pacjentów do tylko ciężko chorych i to po uprzedniej informacji telefonicznej. Przemysław Świderski
To właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na działanie koronawirusa - przestrzega Główny Inspektor Sanitarny. I zaleca, by nie wychodzili z domu, jeśli to nie jest konieczne. Sprawdziliśmy, kto pomoże zrobić zakupy seniorom i jak ograniczyć kontakty ze służbą zdrowia na czas zagrożenia. To właśnie wizyty w poradniach stwarzają zagrożenie.

Seniorzy najszybciej zarażają się i najciężej przechodzą zakażenie koronawirusem. We Włoszech, gdzie notuje się obecnie najwięcej zachorowań w Europie, ponad połowa zarażonych SARS-CoV-2 to osoby powyżej 60. roku życia. Wraz z wiekiem wzrasta także śmiertelność. Obecnie wynosi ok. 3,6 proc. dla osób między 60. a 69. rokiem życia i 15 proc. po 80. roku życia.

GIS radzi seniorom ograniczyć do minimum przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w zakupach, załatwianiu spraw urzędowych i pocztowych.

DZ również się do niego przyłącza. Naszą akcję nazwaliśmy „Dwa telefony do babci”. Obejmijmy babcie, dziadków, mamy i ojców telefoniczną opieką rodzinną. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze - apelujemy na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Wolontariusze zrobią zakupy i wyprowadzą psa na spacer

Kto nie może liczyć na pomoc bliskich, powinien poprosić sąsiada.

Swoją pomoc seniorom w zakupach czy wyprowadzaniu psa zaoferowało także kilkunastu wolontariuszy w wielu miastach Śląska:

  • Zabrzu (tel. 881 307 303),
  • Katowicach (509 366 222),
  • Gliwicach (502 038 806),
  • Sośnicowiach (509 879 607),
  • Pyskowicach (605 942 137),
  • Tarnowskich Górach (600 109 523),
  • Rybniku (729 554 079),
  • Jastrzębiu-Zdroju (517 321 978),
  • Myszkowie (668 838 273),
  • Porąbka, Kęty - tel. 728 497 287,
  • Bielsko-Biała - 577 836 878,
  • Żywiec, Gilowice i okolice - 502 319 230,
  • Żywiec, Korbielów - 517 556 428,
  • Czechowice-Dziedzice - 697 157 744).

To głównie działacze Przedwiośnia w Bielsku-Białej - młodzieżówki ruchu Roberta Biedronia i osoby skupione wokół europosła Łukasza Kohuta. Z taką samą akcją w Mysłowicach wystąpił na Facebooku poseł KO Wojciech Król (nr telefonu do wolontariusza 736 732 731).

Wojciech Mirek będzie robił zakupy w Katowicach.

- Z Katowic jeszcze nikt się nie zgłosił, ale mieliśmy odzew od seniorów w Zabrzu, Pyskowicach i Rybniku - mówi.

Wolontariuszka z Gliwic Joanna Bojarska-Chemali:

- Będą plakaty, wejdziemy we współpracę z ośrodkami pomocy społecznej - zapowiada.

Na razie ogłoszenia i numery telefonów do wolontariuszy krążą głównie w internecie.

Nie przegap

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach uruchomił infolinię dla potrzebujących (tel. 32 251 69 00) czynną jednak tylko od 7.30 do 15.30. - Pod tym numerem telefonu przyjmowane są zgłoszenia od osób potrzebujących nagłej pomocy. Są to rożne prośby, nasi pracownicy w razie konieczności zrobią także zakupy osobom starszym - podkreśla Anna Trepka, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Katowicki magistrat nie przewiduje na razie uruchomienia innych działań w zakresie niesienia pomocy starszym. - Osoby uprawnione mogą korzystać z pomocy społecznej - przypomina Ewa Lipka z Urzędu Miasta w Katowicach.

Teleporady i e-recepty, czyli do lekarza bez wychodzenia z domu

Zagrożenie koronawirusem spowodowało też, że większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej ogranicza przyjmowanie pacjentów do tylko ciężko chorych i to po uprzedniej informacji telefonicznej. W tej sytuacji seniorzy w ogóle powinni korzystać z telemedycyny, a o realizację e-recepty - zamiast wybierać się do apteki - poprosić rodzinę czy młodszego sąsiada.

NFZ przypomina, że specjaliści też mogą udzielać teleporad.

- Teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego i jednocześnie jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim - zaznacza Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Z wizyty na odległość mogą korzystać zwłaszcza pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej - np. onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej.

Bez wychodzenia z domu skonsultujemy się też z lekarzem rodzinnym. Możliwość taką oferują placówki w całym kraju, w tym w woj. śląskim.

Ich wykaz znajdziemy tutaj.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera