MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w województwie śląskim. W całym regionie zostało już tylko 20 łóżek respiratorowych

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Maleje liczba łóżek respiratorowych w województwie śląskim. W całym regionie jest ich już tylko 20. Jeśli chodzi o „zwykłe” łóżka covidowe to tu poziom zajętości od wczoraj spadł o niespełna dwa punkty procentowe. To efekt uruchomienia nowych miejsc, m.in. w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach

Maleje liczba łóżek respiratorowych w województwie śląskim

Śląski Urząd Wojewódzki przedstawił we wtorek, 30 marca, najnowsze dane o liczbie wolnych łóżek covidowych w regionie. Niestety nie jest dobrze, a sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Zajętych jest już bowiem 93,9 proc. łóżek respiratorowych w woj. śląskim, to oznacza, że wolnych jest tylko 20 łóżek z respiratorami. Dzień wcześniej – w poniedziałek, 29 marca – było ich 27.

Nieco lepiej wygląda sytuacja ze „zwykłymi” łóżkami dla chorych z COVID-19. Ich liczba od wczoraj wzrosła (uruchomiono m.in. szpital tymczasowy w Pyrzowicach), w efekcie w całym regionie jest ich 4605, z tego 80,9 proc. zajętych, a wolnych – 878.

Zajętość łóżek covidowych w regionie

  • 80,9 proc. - zajętość łóżek covidowoych w regionie
  • 878 łóżek wolnych
  • 93,9 proc. - zajętość łóżek respiratorowych w regionie
  • 20 łóżek respiratorowych jest wolnych

Na Śląsku działają już dwa szpitale tymczasowe, ruszyła też relokacja pacjentów

Dodajmy, że od poniedziałku, 29 marca, na Śląsku dostępne są już dwa szpitale tymczasowe: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz dawnym terminalu cargo na lotnisku w Pyrzowicach. Oba działają modułowo – kolejne łóżka uruchamiane są w miarę potrzeb.

W MCK docelowo będzie można przyjąć 500 pacjentów, w tym 100 może liczyć na pomoc respiratorów. Aktualnie dostępne są tu 404 miejsca, natomiast 294 łóżka są zajęte, w tym 24 to łóżka respiratorowe.

W Pyrzowicach maksymalnie będą 144 łóżka, w tym 10 respiratorowych, natomiast w pierwszej kolejności uruchomionych zostało 25. Pierwszy pacjent został tu przyjęty w nocy z poniedziałku na wtorek, a dziś nad ranem na lotnisku zajętych było już 13 łóżek.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną od wczoraj pacjenci ze Śląska przewożeni są również na Opolszczyznę. To zapowiadana przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego relokacja chorych. Jak dotąd przewieziono około 20 osób z okolic Raciborza i Gliwic do szpitali w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Głubczycach, Prudniku i Kluczborku. Póki co transportowani są chorzy z miejscowości, z których transport karetką jest szybszy do sąsiedniego województwa opolskiego niż na przykład do Katowic czy Pyrzowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera