Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Sławkowie ma zostać objęty ochroną Natura 2000. Od lat budynek jest mieszkaniem dla rzadkiego gatunku nietoperzy

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W kościele w Sławkowie od lat mieszka rzadka populacja nietoperza. RDOŚ chce objąć świątynie ochroną w programie Natura 2000
W kościele w Sławkowie od lat mieszka rzadka populacja nietoperza. RDOŚ chce objąć świątynie ochroną w programie Natura 2000 UM Sławków
Nocek orzęsiony, który od lat zamieszkuje kościół w Sławkowie może być pod ochroną. RDOŚ zgłosiła nietoperze do programu Natura 2000. Ta ciekawostka turystyczna od lat cieszy mieszkańców i urzędników ze Sławkowa.

Kościół w Siewierzu będzie pod ochroną? Mieszkają tam nietoperze

Od wielu lat kościół św. Marcina w Siewierzu należący do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie jest domem dla żyjątek nocnych. Mowa o nockach orzęsionych - gatunku nietoperzy, który jest zagrożony wyginięciem. Jego kolonia zamieszkuje strych świątyni w Sławkowie.

- Patrzymy na to pod kątem przyrodniczym i ekologicznym. Kolonia na wieży sławkowskiego kościoła jest jedną z kolonii znaczących rozmiarów. Poza tym aspektem jest to ciekawostka turystyczna i przyrodnicza. Myślę, że mieszkańcy patrzą na to pod takim kątem jak my, czyli jako atrakcję, która wyróżnia nasze miasto oraz kościół na tle innych - mówi dla DZ Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy UM Sławków.

Zobacz zdjęcia

Populacja tego nietoperza szacowana jest w Polsce na mniej niż 1500 osobników. To właśnie w Sławkowie mieszka ok. 20-30 procent populacji nocka orzęsionego. Sławków stał się drugim co do wielkości populacji siedliskiem tego ssaka w Polsce. Teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wpisała świątynie do potencjalnych obiektów ujętych ochroną w ramach programu Natura 2000. Dzięki temu zwierzęta będą mogły być chronione.

Nie przeocz

A jest ku temu dobry powód. Kilka lat temu proboszcz parafii zawarł umowę z firmą T-Mobile, dzięki której firma miała zamontować na wieży zabytkowego kościoła stację bazową telefonii komórkowej wraz z antenami. Decyzja ta została przyjęta negatywnie przez mieszkańców. Zlecono także ekspertyzy, czy działa fal elektromagnetycznych nie zaszkodzą populacji nietoperzy. Urząd zlecił ekspertowi wykonanie ekspertyzy, a ta wykazała, że instalacja sprzętu może być szkodliwa dla nocka orzęsionego. W końcu, w 2020 roku Starostwo Powiatowe w Będzinie odmówiło montażu anten, wykonawca nie przedstawił wtedy odpowiednich dokumentów.

Jak się okazuje kościół w Sławkowie to nie jedyna świątynia w sieci Natura 2000 z województwa śląskiego. Ochroną objęto już kościoły w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim oraz Radziechowach na Żywiecczyźnie. W tych przypadkach również chodzi o ochronę nietoperzy.

- Obszar Kościół w Sławkowie został umieszczony na liście nowych, projektowanych obszarów, przygotowanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Teraz propozycje trafiły do konsultacji z właściwymi radami gmin. Po ich zakończeniu propozycje zmian w sieci zostaną przekazane do zatwierdzenia przez Radę Ministrów, a następnie przekazane do Komisji Europejskiej w celu zatwierdzenia przedmiotowych zmian w drodze decyzji wykonawczych - informuje RDOŚ.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera