Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz po bitwie. Czego szukali archeolodzy w Mokrej? ZDJĘCIA

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Już po raz czwarty na terenie Mokrej i w jej okolicach odbyły się poszukiwania archeologiczne
Już po raz czwarty na terenie Mokrej i w jej okolicach odbyły się poszukiwania archeologiczne Piotr Ciastek
Już po raz czwarty na terenie Mokrej i w jej okolicach odbyły się poszukiwania archeologiczne zorganizowane przez grupę wolontariuszy i miłośników archeologii. Przewodzi im archeolog z Miedźna Anna Noga.

W tym roku archeolodzy badali teren za torami kolejowymi w okolicy dawnej leśniczówki, w której schronili się walczący z II dywizjonu artylerii konnej w bitwie pod Mokrą. Badacze sprawdzali teren w miniony weekend, na szczęście dopisała im pogoda.

- Badania przeprowadzamy już po raz czwarty. Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski na zasadzie wolontariatu. W tym roku jest z nami Fundacja „Wieży Ziębickiej z Nysy“, jest Stowarzyszenie Eksploratorskie z Ostrołęki, leśnicy z Nadleśnictwa Kłobuck oraz lokalni pasjonaci. W sumie około 30 osób - mówi Anna Noga.

Badacze prowadzą poszukiwania pod kątem działań wrześniowych 1939 roku, jednak wśród znalezionych przedmiotów pochodzą i te z czasów Powstania Styczniowego czy I wojny światowej. Udało się także znaleźć kolejne ślady kultury przeworskiej.

- Sprawdzamy te miejsca, które mogą przynieść jakieś znaleziska. Typujemy je na podstawie przekazów, materiałów książkowych czy innych opisów. W tej chwili prowadzimy badania powierzchniowe przy pomocy detektorów. Każdy znaleziony przedmiot jest namierzany, oznaczany, a jego pozycja nanoszona na mapę. Po wyciągnięciu katalogujemy go i poddajemy konserwacji, co dzieje się u mnie w domu - opisuje Anna Noga.

Na przestrzeni ostatnich lat badacze znaleźli mnóstwo łusek, klamer od pasków, części masek przeciwgazowych, wiele monet, medalików, różańców, plomb ołowianych czy fragment skórzanego plecaka. Znaleziska trafiają potem do Izby Pamięci w Szkole Podstawowej w Miedźnie.

W tym roku archeolodzy natrafili na ciekawe odkrycie - butelkę z gazetą w środku, łuskami i nabojami. Naboje musiała zabezpieczyć policja, a saperzy mieli za zadanie je zneutralizować.

Wolontariuszy na miejscu wspomagają lokalne firmy (Piekarnia Poliszewskich z Wilkowiecka oraz masarnia „Jędrycha“ z Konieczek), a szkoła podstawowa w Mokrej udzieliła badaczom noclegu. Anna Noga myśli o wydaniu publikacji podsumowującej badania na terenie Mokrej. Teraz jednak myśli archeologów kierują się już ku przyszłorocznym badaniom. Już na wiosnę lasy i pola pod Mokrą znów zaroją się od poszukiwaczy historycznych skarbów.

W badaniach udział wzięli:

  • członkowie Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego (Piotr Brzozowski, Sławomir Chełstowski, Stanisław Dudziec, Dariusz Lelujka, Dariusz Piotr Śledzik)
  • członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej oraz Klubu Odkrywcy „Odkrywca Historii” (Krzysztof Kępiński, Przemysław Witkowski, Wojciech Kobalczyk)
  • członkowie Regionalnego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Wojskowości im. rtm. W. Pileckiego z Grodkowa - Krzysztof Banaś i Krzysztof Górnik.
  • eksploratorzy z Kwidzyna – Sławomir Chmurzewski, Jacek Talarski, Artur Nowicki
  • członkowie Fundacji Wieży Ziębickiej z Nysy – Katarzyna Smoleń (archeolog), Dariusz Hasiak
  • leśnicy z Nadleśnictwa Kłobuck – Grzegorz Rybak, Wiktor Rybak, Kacper Rybak, Michał Mirgos, Krzysztof Walczak, Jakub Walczak
  • Agnieszka Antczak, Joanna Garbaciak, Robert Fiszer, Maciej Ignasiak (archeolog), Michał Rymarek (Stowarzyszenie „Galicja”), Mikołaj Poliszewski, Kazimierz Kulejewski, Anna Noga (archeolog, kierownik badań) oraz pies „Zbój”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda Maluch dla Toma Hanksa. Jest cudny i biały ZDJĘCIA

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!