Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowski: Z obowiązku spłaty kredytu nie zwalnia rozwód lub separacja

JJ
Michał Krajowski
Michał Krajowski arc.
Z kredytu można zostać wyłączonym tylko za zgodą banku, nie zmienia tego ani rozwód, ani separacja - mówi Michał Krajowski, analityk Domu Kredytowego Notus, Związek Firm Doradztwa Finansowego.

1. Czy w przypadku orzeczenia rozwodu z winy któregoś z małżonków ma to wpływ na sposób spłacania zaciągniętej przez nich pożyczki?

Odpowiedź
Kredyt to zobowiązanie zaciągane solidarnie. Również w przypadku ustania małżeństwa obowiązek jego spłacania spoczywa na wszystkich kredytobiorcach. Z kredytu można zostać wyłączonym tylko za zgodą banku, nie zmienia tego ani rozwód, ani separacja. Znaczenia nie ma również treść orzeczenia rozwodu - czy została orzeczona wina lub komu została przyznana opieka nad dziećmi.

2. Zdarzają się przypadki, że jedno z małżonków przed rozwodem zadłuża się na przykład w parabanku bez wiedzy współmałżonka. Czy to również ma jakieś znaczenie w sposobie spłacania takiego zadłużenia?

Odpowiedź
W przypadku, gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte bez zgody małżonka, druga z osób nie ma obowiązku spłacania tych zobowiązań. Również w sytuacji, gdy dochodzi do windykacji lub egzekucji takiego zobowiązania, można tego dokonać tylko z majątku odrębnego należącego do osoby, która się zadłużyła. Majątek wspólny jest chroniony i nie można egzekwować z niego należności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zaciągnięte pożyczki służyły zaspokajaniu zwykłych potrzeb rodziny.
Wówczas wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swoich potrzeb z majątku wspólnego. JJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!