Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kręcą "Gierka"w Zawierciu, a w Dąbrowie Górniczej zobaczyliśmy scenę balu sylwestrowego z 1975 roku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Sceny do filmu "Gierek" powstają m.in. w Dąbrowie Górniczej i Katowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sceny do filmu "Gierek" powstają m.in. w Dąbrowie Górniczej i Katowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karolina Grabowska/Arek Gola/Karina Trojok
W województwie śląskim trwają zdjęcia do filmu “Gierek”, który ma pokazać życie byłego I sekretarza KC PZPR od kulis, nie tylko historię jego kariery politycznej. Dziś (4 sierpnia) ekipa filmowa była w Zawierciu, gdzie ujęcia będą powstawać jeszcze jutro.

Na potrzeby filmu dziś zamknięty jest parking przy Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” oraz basen w Zawierciu Blanowicach. W środę, 5 sierpnia, zamknięte zostaną ulice: Huldczyńskiego i Senatorska (od godziny 7 do 12).

Jakie sceny powstają w Zawierciu? To właśnie tam udało się znaleźć kilka starych bloków, które idealnie są w stanie odtworzyć warszawskie bloki z lat 70. minionego stulecia.

- Trudno dziś znaleźć w Polsce takie miejsce, bo większość bloków jest dziś ocieplona, ma kolorowe elewacje. A w Zawierciu się udało – przyznaje Wojciech Węgrzyn, który stanął za kamerą. Ujęcia będą również powstawać m.in. w Warszawie, Gdańsku oraz ponownie w Dąbrowie Górniczej. W Katowicach warszawską ulicę handlową z lat 70. zagrała natomiast ulica Pocztowa. Zdjęcia powstawały również w Ustroniu.

W Dąbrowie Górniczej mogliśmy zobaczyć kilka dni temu wytworne stroje, fryzury modne w latach 70. minionego wieku, przydymione nieco wnętrza sali balowej. Tak wyglądał w czwartek 30 lipca plan filmowy “Gierka”.

Ulica Pocztowa zamieniła się 2 sierpnia w handlową ulicę warszawską z lat 70. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Katowicach kręcą film "Gierek". Pocztowa zamieniła się w w...

Tym razem wcielający się w postać I sekretarza KC PZPR Michał Koterski, wspólnie ze swoją żoną Stanisławą, w tej roli Małgorzata Kożuchowska, witał hucznie nowy 1976 rok. Oczywiście na wielkim balu, który kręcony był w zabytkowych wnętrzach socrealistycznego Pałacu Kultury Zagłębia. Ten, jako że jest młodszym bratem warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, doskonale odegrał w filmie jego rolę.

Film „Gierek" reżyseruje 41-letni Michał Węgrzyn pochodzący z Nowego Sącza, który ma na koncie m.in. „Proceder" i „Krime Story. Love Story". Za kamerą stanął jego brat Wojciech Węgrzyn, a za charakteryzację odpowiada Joanna Szołtysek. Autorami scenariusza są: Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś. Jak przyznają bracia Węgrzyn, od początku mieli swój pomysł na Gierka, ale nie chcą do końca zdradzać, jaka to będzie postać.

W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej powstawały zdjęcia balu sylwestrowego w 1975 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Byliśmy na planie filmu "Gierek" w Dąbrowie Górniczej. Micha...

- Chcielibyśmy zostawić to dla widzów. To będzie coś zupełnie innego od tego, co dotychczas widzieliśmy w kinie, czego mogliby się spodziewać odbiorcy. Film będzie zaskakujący, a to czy się spodoba, zobaczymy – przyznaje Michał Węgrzyn, dodając, że Michał Koterski (przybrał na wadze do roli 15 kg) jest jedynym aktorem, który jest w stanie poradzić sobie z wcieleniem się w rolę tak skomplikowanej postaci.

Nie przeocz

Producentem filmu „Gierek" jest firma Global Studio Janusza Iwanowskiego i Jolanty Owczarczyk. Jak przyznaje producent materiały do tego filmu zbierał od wielu lat, poznał m.in. osobistego sekretarza Edwarda Gierka, z którym spotykał się często w czasie 18 lat, do momentu jego śmierci przed dwoma laty.

- Zacząłem spotykać bankierów, między innymi dwóch, którzy tu są w tym filmie, którzy opowiedzieli mi, jak to było z tym życiem na kredyt w latach 70. w Polsce. Okazało się, że tak naprawdę tu w Polsce nikt o te pożyczki nie zabiegał. A jak to naprawdę wyglądało. To zobaczmy w filmie. Przez trzy lata docieraliśmy do świadków tamtych wydarzeń z lat 70., do wielu dokumentów IPN-u. Ten film nie będzie produkcją z tezą, ale na koniec Edward Gierek zadaje w nim pytanie. Pytanie do widza, o ocenę jego czasów – podkreśla Janusz Iwanowski.

Premiera filmu zapowiedziana została na 15 października 2021 roku. Będzie to rok, w którym minie 20 lat od śmierci Edwarda Gierka.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera