18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krupa: Po roku 1939 Niemcy zniszczyli dużą część katowickich dokumentów

Sławomira Krupa
Sławomira Krupa
Sławomira Krupa Lucyna Nenow
Ze Sławomirą Krupą, historykiem, wicedyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach rozmawia Marcin Zasada

W ostatnim odcinku cyklu "Historia z DZ" (sobota, 1 grudnia), opisaliśmy nieznane losy Louisa Diebla, pierwszego burmistrza Katowic, który w drugiej połowie XIX wieku zdefraudował miejskie pieniądze i uciekł do Ameryki, gdzie w końcu został aresztowany. Jak widać, nawet w 150-letnim mieście można odkrywać nowe dzieje...
Katowice wciąż stanowią wyzwanie dla historyków. Nieznane fakty na temat Diebla w DZ to ważna cegiełka w kompletowaniu naszej wiedzy o mieście. Jeśli chodzi o losy pierwszego burmistrza Katowic, do tej pory staraliśmy się głównie korzystać ze źródeł, które zachowały się na Śląsku. W ogóle nie penetrowaliśmy archiwów amerykańskich, w których, jak pokazuje ten przykład, można odnaleźć wiele interesujących materiałów uzupełniających braki w katowickiej historii.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Diebel: Złodziej, który rządził Katowicami CZYTAJ TUTAJ

Dlaczego tak tajemnicza jest wiedza o historii młodego przecież miasta?
Po roku 1939 Niemcy zniszczyli dużą część dokumentów - uznawali je za bezwartościowe, więc traktowali na równi z makulaturą. Dopiero po jakimś czasie zaprzestano tej niefrasobliwości. Archiwiści ruszyli do pracy. O akta, ze zrozumiałych względów, dbało też gestapo. Niestety, w 1945 roku wraz z katowickim ratuszem spłonęła kolejna partia miejskiego archiwum. Ocalało tylko to, co niemieccy archiwiści przenieśli do piwnic dzisiejszego urzędu miasta przy ul. Młyńskiej. Przetrwało np. bardzo niewiele dokumentów z okresu międzywojennego. Wracając do Diebla, do dziś zachowały się dwie teczki, w których pojawia się jego nazwisko. Nie wiemy, skąd pochodził, w jakich dokładnie latach żył i co robił po odsiadce, na jaką zasłużył sobie swoją głośną kradzieżą.

Na kilka z tych pytań znamy już odpowiedzi: dzięki amerykańskim źródłom ustaliliśmy, że urodził się w 1828 roku, możemy podejrzewać, że po wyjściu z więzienia wrócił do USA. Znamy kulisy jego zatrzymania za oceanem. Swoją drogą, dość sensacyjny to scenariusz.
Niemal filmowy. Mam nadzieję, że to spektakularne odkrycie Diebla na nowo będzie zachętą dla historyków badających historię Katowic. Może czas na przygotowanie biogramów władz miasta? Przykład Diebla pokazuje, jak ciekawa mogłaby to być praca.

W historii Katowic kryją się jeszcze inni słynni aferzyści?
Takiego jak Diebel raczej już nie znajdziemy, ale i tak warto szerzej zająć się tym tematem.
Rozmawiał: Marcin Zasada

Czy w Katowicach naziści konstruowali swoją tajemniczą Wunderwaffe?
Między innymi o tym przeczytacie Państwo w najnowszej części cyklu "Historia z DZ". Ponadto "Kiepska manipulacja polskiego kina", czyli opowieść o pierwszym powojennym filmie fabularnym na Śląsku. Napiszemy też o związkach z regionem Władysława II Wygnańca. CZYTAJ TUTAJ


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!