Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryminał "Szybki szmal", czyli kolejny powrót do lat 80. i trzy na pozór niezwiązane ze sobą sprawy RECENZJA

Monika Krężel
Monika Krężel
Ryszard Ćwirlej, "Szybki szmal", Wydawnictwo Muza, Warszawa 2020, stron 511
Ryszard Ćwirlej, "Szybki szmal", Wydawnictwo Muza, Warszawa 2020, stron 511 Fot. Monika Krężel
Na rynku jest już kolejny kryminał autorstwa Ryszarda Ćwirleja, twórcy - według niektórych - nowego gatunku literackiego, nazywanego "kryminałem neomilicyjnym". Ponownie autor przeniósł nas w lata 80., ale oprócz tego zaproponował kilka planów czasowych, kilka wątków. I to połączenie wyszło całkiem nieźle.

Wronki, 1984 rok. W domu dziecka wybucha pożar, w którym ginie ośmioro dzieci i dyrektor placówki. Sprawę próbują rozwiązać policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Śledztwo wykazuje, że przyczyną tragedii było zwarcie instalacji elektrycznej.

Szamotuły, 2019 rok. Podkomisarz Aneta Nowak, po powrocie ze Szczytna, rozpoczyna pracę nad rozwiązaniem zagadki śmierci mężczyzny, który powiesił się we własnym domu. Jak się okazuje policyjne ekspertyzy nie wykluczają udziału osób trzecich.

W tym samym czasie poznańskie CBŚP dostaje cynk o planowanym transporcie narkotyków. Przesyłka ma trafić z Berlina do magazynu położonego niedaleko Szamotuł.

Czy te trzy sprawy może coś łączyć? Policjantka Aneta Nowak postanawia się tego dowiedzieć. I choć jedną sprawę dzieli od drugiej 35 lat, według niej, prawda musi wyjść na jaw.

Autor ma na swoim koncie kilkanaście kryminałów. Czerpie garściami z elementów czy motywów powszechnie znanych, takich jak korupcja, dobry i zły policjant, beznadziejny szef. Czasami czarno-białe barwy są irytujące, ale oszałamiająca szybkość akcji i lokalny koloryt sprawiają, że czytelnik wybacza autorowi drobne potknięcia.

U Ćwirleja dobro zwycięża. I choć bohaterowie muszą pokonać głupotę swoich zwierzchników, kumoterstwo, kolesiostwo, to osiągają swoje cele. W tle mamy miłość i dobrze znanych czytelnikom bohaterów, do których - nie ma co ukrywać - przyzwyczailiśmy się, chociaż, szczerze mówiąc, niektórzy z nich nie grzeszą ani lotnością ani uczciwością w zbyt dużym stopniu. Jednak w naszym świecie potrafią sobie radzić. To jest książka, którą czyta się błyskawicznie i z przyjemnością. Ćwirlej jest mistrzem dialogów, widać, że identyfikuje się z niektórymi swoimi bohaterami.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera