Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka „Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie”. A w tle Afganistan, bohaterstwo i przyjaźń

Monika Krężel
Monika Krężel
Jarosław Rybak, „Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie”, Wydawnictwo Creatio PR, Warszawa 2020, stron 270
Jarosław Rybak, „Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie”, Wydawnictwo Creatio PR, Warszawa 2020, stron 270 Fot. Monika Krężel
Książka „Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie” to pozycja na polskim rynku wydawniczym wyjątkowa. Zgodnie z zapowiedzią zawiera wspomnienia rannych żołnierzy oraz medyków ratujących im życie. Jest to jednak prawda niepełna, nie oddająca istoty rzeczy. Są tutaj oczywiście wspomnienia żołnierzy rannych w Afganistanie, są relacje lekarzy i ratowników medycznych biorących udział w misjach. Ale nie tylko. Ta książka jest historią przyjaźni, solidarności i odpowiedzialności za kolegę, przyjaciela, towarzysza walki.

Każdy, kto będzie miał okazję przeczytać książkę Jarosława Rybaka, może powiedzieć na pewno – to opowieść o poświęceniu, a do tego bohaterstwie, czujności, służbie. Jest ona wspomnieniem o cierpieniu, bólu, śmierci, kalectwie, rozpaczy bliskich i heroicznej walce o powrót do normalności. Jest jednym słowem – opowieścią o wojnie. Niby w odległym zakątku świata, ale autor przekonuje, że nasi chłopcy byli tam potrzebni. Niby nas to nie dotyczy, ale z historii, które Rybak snuje, wynika, że obecność polskich żołnierzy była tam niezbędna.

Jarosław Rybak ma świetne pióro, książkę się nie czyta, ale pochłania, choć to nie jest ani thriller, ani kryminał. Autor opowiada prawdziwe historie, łączy ze sobą w sposób znakomity różne wątki i ma olbrzymią wiedzę - co w przypadku tego typu pozycji jest niezbędne.

Autor wykonał do tego niezwykłą kwerendę, potrafił pokazać historię na wielu płaszczyznach. Książka „Ból…” jest oparta na dziesiątkach rozmów i spotkań. Widać też wiedzę Rybaka: wojskową, medyczną, historyczną czy kulturową, a jednocześnie umiejętność spajania tych historii i wiadomości w jedną całość. Jest to portret naszych żołnierzy i medyków, odważnych profesjonalistów spokojnie i czujnie wykonujących powierzone im zadania. Bez tych drugich wielu młodych chłopców nigdy nie odzyskałoby zdrowia.

Nie przeocz

Mamy więc piękną opowieść o naszych żołnierzach, młodych chłopcach, którzy sami sobie wybrali los i którzy potrafili się z tym losem pogodzić. Z opowieści o patrolach, pułapkach zastawianych przez talibów, ostrzałach, krzykach rannych, heroicznym udzielaniu pomocy poszkodowanym wyłania się portret naszych żołnierzy i medyków. I jest to jedna z rzeczy, którą Rybak podkreśla, a która wydaje się dla czytelnika najważniejsza: podziw, szacunek dla dwudziestokilkuletnich chłopców, których historia rzuciła w niegościnne góry Afganistanu. Ten podziw rośnie z każdą przeczytaną stroną.

„Ból…” jest też hołdem złożonym rodzinom żołnierzy ciężko rannych w Afganistanie. Żonom, narzeczonym, dzieciom, rodzicom. Ich wytrwałość, opieka, psychiczne wsparcie w wielu przypadkach ocaliły żołnierzom zdrowie, a nierzadko życie.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera