Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka "Dziewczyna z Paryża" o amerykańskiej nastolatce, której babcia zapisała mieszkanie w paryskiej kamienicy RECENZJA

Monika Krężel
Monika Krężel
Jordyn Taylor, "Dziewczyna z Paryża", Wydawnictwo IUVI, Kraków 2020, stron 316, przekład: Patrycja Zarawska
Jordyn Taylor, "Dziewczyna z Paryża", Wydawnictwo IUVI, Kraków 2020, stron 316, przekład: Patrycja Zarawska Fot. Monika Krężel
Tytuł książki "Dziewczyna z Paryża" może zmylić niektórych czytelników. Nie nastawiajmy się bowiem na miłosne perypetie głównej bohaterki, ale na historię rodzinną, której dzieje dotyczą głównie drugiej wojny światowej. Nie zabraknie tu paryskiej atmosfery kafejek, spacerów nad brzegiem Sekwany, miłosnego zauroczenia, ale w dużej mierze książka poświęcona jest dziejom francuskiego ruchu oporu. Czyta się ją przyjemnie, a i sporo można się też z niej dowiedzieć.

Alice ma 16 lat, mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdy nagle dowiaduje się, że jej niedawno zmarła babcia zapisała wnuczce mieszkanie w Paryżu. Dziewczyna przyjeżdża więc z rodzicami do stolicy Francji. Spadkobiercy postanawiają w ciągu sześciu tygodni pozałatwiać sprawy związane z mieszkaniem - apartament był zamknięty ponad 70 lat. Alice ma jednak inny plan. Chce przede wszystkim dowiedzieć się, dlaczego jej babcia Chloe nigdy nie wspominała o francuskiej przeszłości, okupacji w Paryżu, swojej rodzinie. I dlaczego babcia opuściła Paryż zaraz po wojnie i nigdy do niego już nie wróciła.

W paryskim mieszkaniu Alice odnajduje pamiętnik prowadzony przez siostrę babci - Adalyn Bonhomme. Zapiski obejmują cztery lata niemieckiej okupacji, podczas których rodzina Bonhomme radziła sobie całkiem dobrze, ba, mama z córkami chodziła nawet na rauty urządzane przez przyjaciółki. Adalyn związała się jednak z francuskim ruchem oporu. Zaczęło się od zrywania niemieckich plakatów, a skończyło na roznoszeniu wiadomości, tajemniczych wyjazdach, pomocy aliantom, aż wreszcie spotkaniach z niemieckimi oficerami, by wyciągać od nich potrzebne informacje.

Musisz to wiedzieć

Adalyn ukrywa przed rodziną to, czym się zajmuje. Gdy jej siostra Chloe odkrywa, że ta spotyka się z nazistami, zrywa z nią kontakty. Adalyn wie, że naraża swoje bezpieczeństwo i reputację, ale robi to dla wszystkich, w tym dla przyjaciół wywiezionych do obozów.

Alice udaje się poznać historię siostry babci między innymi dzięki przyjaciołom poznanym we Francji. A jednocześnie odkrywa współczesną historię swojej rodziny, problemów, które nią targają. I sekretów, które krok po kroku niszczą rodzinne relacje.

To kolejna książka dla miłośników Francji. Niezwykle klimatyczna, odnajdziemy tu i kafejki, i włóczęgi po paryskim bruku, urocze księgarnie i życie codzienne Francuzów. Potężna część książki poświęcona jest latom okupacji i działalności francuskiego ruchu oporu, co ucieszy pewnie pasjonatów historii. Narracja prowadzona jest dwutorowo - historie poznajemy z punktu widzenia Alice oraz Adalyn. Najważniejsze jest jednak odkrywanie korzeni, bo im więcej wiemy o swojej rodzinie, tym nasze życie staje się pełniejsze.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera