Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka "Idol. Pola Negri" w nietypowy sposób opowiada nastolatkom o historii słynnej aktorki i początkach kina

Monika Krężel
Justyna Styszyńska, "Idol. Pola Negri", Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2019, stron 28
Justyna Styszyńska, "Idol. Pola Negri", Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2019, stron 28 FOT. mat. prasowe
To nietypowe wydawnictwo dla dzieci i nastolatków, które przybliża historię kina oraz losy najsłynniejszej polskiej aktorki. Pola Negri zrobiła błyskotliwą karierę w Hollywood, świetnie mówiła w kilku językach i była niezwykle ambitna. Książka "Idol. Pola Negri" zawiera też sporo dawkę wiedzy o kinematografii. A do tego jest starannie wydana.

Pola Negri, wielka gwiazda kina niemego, jest uznawana za jedyną polską aktorkę, która podbiła Hollywood. Urodzona w Lipnie, w 1897 roku, jako Apolonia Chalupec, długie lata żyła z matką w biedzie. Jej ojciec, Słowak, za działalność przeciwko carowi został zesłany na Sybir. Z Lipna obie kobiety wyprowadziły się do Warszawy, ale i tam cierpiały niedostatek. Apolonia ćwiczyła balet, ale choroba przerwała jej pasję. Wtedy zdecydowała się na lekcje tańca i gry aktorskiej, zdała do szkoły teatralnej. Zagrała w "Ślubach panieńskich" oraz w bardzo popularnej pantomimie "Sumurun". To ta sztuka okazała się przepustką do jej wielkiej kariery.

Pola Negri związała się z największą polską wytwórnią filmową - Sfinks. Występowała w filmach, sama szyła sobie kreacje, wymyślała układy taneczne. Niestety, do dzisiaj nie zachowało się wiele filmów z jej udziałem. Jednym z nich jest film "Bestia" liczący sobie ponad 100 lat (jego fragment można obejrzeć za pomocą ukrytego w książce kodu QR).

Sukcesy aktorki rozsławiły ją także za granicą. W czasie pierwszej wojny światowej Pola Negri przenosi się do Berlina. Poznaje tam Ernsta Lubitscha, jednego z najbardziej znanych reżyserów niemieckich. Aktorka będzie z nim współpracować przez długie lata. W ciągu pięciu lat Pola zagrała w 20 filmach. Prowadziła życie wielkiej gwiazdy, a po berlińskich ulicach spacerowała z... małym tygrysem na smyczy. Mówiło się o tym, że Charlie Chaplin spytany - po powrocie z Europy do Stanów Zjednoczonych - co mu się najbardziej podobało, odpowiedział "Pola Negri!".

W 1922 roku, aktorka trafiła do Stanów Zjednoczonych, podbiła Hollywood, była sławna i bogata. Zmarła w USA w 1987 roku.

Książka pobudza wyobraźnię, gdyż opowieść przeplatana jest zadaniami i wyzwaniami dla czytelników (ci mogą rysować, kolorować, nalepiać naklejki), dzięki którym czytelnik może poczuć się jak aktor lub reżyser, a także dowiedzieć się wiele na temat produkcji filmów i historii kinematografii.

W serii "Idol" ukazały się już książki, których bohaterami byli Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Frida Kahlo. Każda w nietypowy sposób opowiada nie tylko o losach bohaterów, ale i przybliża czasy, w których żyli i dziedziny, którymi się zajmowali. Seria pokazuje osiągnięcia oraz kulisy pracy znanych postaci kultury, sztuki i nauki.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera