Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki na jesień. Co warto czytać? Polecamy nowości, które zaskoczą, wzruszą i uczynią świat piękniejszym!

Monika Krężel
Monika Krężel
Sięgnijcie po te książki, naprawdę warto!
Sięgnijcie po te książki, naprawdę warto! Fot. Monika Krężel
Co warto czytać? Jesienią rynek wydawniczy jest zasypywany nowościami, więc wybór jest ogromny. My polecamy, książki, które od niedawna są w sprzedaży i po które warto sięgnąć w jesienne wieczory. Oto kryminały, biografie, piękne opowiadania na dobry wieczór, jest książka o górach i wzruszające powieści. Miłego czytania!

Nie ma to jak dobra książka, od której trudno się oderwać. Jesienią na rynku wydawniczym króluje sporo nowości, podpowiadamy więc, które książki warto wybrać. Co warto czytać? Biografie, książki o pasjach, takich jak góry, opowiadania na dobranoc napisane przez znanych polskich autorów, dobrze napisane kryminały i świetne powieści.

Sięgnijcie po te książki, naprawdę warto!

„Utkane z miłości”. Pięć opowieści na dobry wieczór napisanych przez znanych polskich autorów

Ta książka reklamowana jest jako najpogodniejsza książka tej jesieni. To zbiór pięciu wzruszających opowiadań kilku autorów. Opowieści napisali: Janusz L. Wiśniewski, Katarzyna Grochola, Agnieszka Krawczyk, Natasza Socha, Magdalena Kordel. To historie, które podnoszą na duchu, czynią świat piękniejszym, są w sam raz na długie jesienne wieczory.

Wszystkie historie są wzruszające, zwykłe, codzienne, takie, że w wielu bohaterach można odkryć swoich znajomych. Ale najważniejsze jest to, że dają nadzieję na zmianę życia, zawodu, relacji w domu, pokazują, jak można otworzyć się na innych, zrezygnować z bycia niewidzialnym i zadbać wreszcie o siebie i swoje potrzeby. Bo najważniejsze jest, by przeżyć życie na własnych zasadach.
Wydawnictwo Literackie

„Taka piękna śmierć”. Autorka: Magdalena Majcher

Akcja tej książki dzieje się w Katowicach oraz Zawierciu, czytelnicy z tych miast z łatwością odgadną miejsca przedstawionych wydarzeń. Powieść jest przede wszystkim portretem psychologicznym młodej studentki, samotnej pośród innych ludzi, której nikt - gdy tego potrzebowała - nie zdołał pomóc.

Niski blok położony tuż obok liceum „Maczka” w katowickich Bogucicach. W jednym z mieszkań zostają odkryte zwłoki Pauliny Hajduk, dziewiętnastoletniej studentki pedagogiki. Śledczy, którzy przybywają na miejsce ze zdumieniem odkrywają, że w mieszkaniu był także ojciec Pauliny, który niczego niepokojącego nie zauważył. Ot, obudził się rano, zobaczył, że Paulina zaspała na zajęcia, więc próbował ją dobudzić. Przekonywał policjantów, że do domu nikt nie wchodził. Na ciele Pauliny nie ma żadnych śladów przemocy...

Książkę czyta się jak kryminał i powieść psychologiczną w jednym. Opowieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Wydawnictwo W.A.B.

„Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba”. Autorzy: Wojciech Fusek, Jerzy Porębski

Janusz Kurczab – wybitny wspinacz, szef wypraw, szpadzista (olimpijczyk z Rzymu w 1960 r. i 17-krotny mistrz Polski w szpadzie), narciarz. Miłośnik Włoch, utalentowany śpiewak, ulubieniec kobiet. Autor nowych dróg w Tatrach i Alpach. Skromny, taktowny. Kopalnia wiedzy o górach, z oryginalnym podejściem do wspinania: redaktor naczelny „Taternika”, autor górskich książek, monografii i przewodników oraz tysięcy fotografii. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma nagrodami sportowymi. Niezwykle barwny człowiek, którego życiorysem można by obdarzyć kilka postaci.
A jednak, coś sprawiło, że nie wymienia się go jednym tchem z herosami złotej ery polskiego himalaizmu, jak Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Andrzej Heinrich czy Wojciech Kurtyka. Dlaczego? Oto biografia jednej z największych postaci polskiej sceny wspinaczkowej XX wieku.
Wydawnictwo Agora

„Mrożek. Biografia”, Autorka Anna Nasiłowska

Sławomir Mrożek. Dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Był postacią tajemniczą, jego osobowość do dziś stanowi zagadkę. Unikał rozgłosu, w ostatnich dekadach w zasadzie nawet nie udzielał wywiadów. Fakty można wyłuskiwać z opublikowanych tomów listów, dzienników, z autobiograficznego "Baltazara" – jednak obraz, jaki się z nich wyłania, jest fragmentaryczny, pełen niedopowiedzeń.
Mrożek przez całe życie uciekał: z Krakowa do Warszawy, potem do Włoch, stamtąd do Paryża, następnie do Meksyku, ponownie do Krakowa i do Nicei. Czego chciał uniknąć? Czego się bał? Z początku nie chciał jednoznacznego wpisania w środowisko literackie, potem obawiał się zamknięcia w PRL, pozbawienia paszportu i odcięcia od Zachodu. Ludzi i świat obserwował zwykle z boku, z ukosa, z dystansu. Milczek – ale dusza towarzystwa, ponurak – ale humorysta.
Wydawnictwo Literackie

„Pomroka”. Autorka: Agnieszka Jeż

Zamiana Wrocławia na Mieroszów, małe przygraniczne miasto, to nie jest awans. Komisarz Sonia Kranz traktuje więc tutejszy posterunek jak poczekalnię, którą będzie mogła opuścić, gdy uporządkuje życie prywatne. Sprawa zamordowanej i zgwałconej młodej dziewczyny zmienia jednak wszystko.
Czy to pojedynczy przypadek, czy kolejna ofiara w serii niewyjaśnionych napaści seksualnych sprzed lat?
Tropy się gubią, poszczególne wątki splatają w opowieść skomplikowaną jak losy tych ziem, na których po wojnie przestawiono zwrotnicę historii.
To opowieść nie tylko o zbrodni, ale również o rozpadzie więzi rodzinnych oraz o wypieraniu ze świadomości zła, które nieukarane powróci po latach uśpienia. To rasowy kryminał znakomicie połączony z powieścią obyczajową o ważnej tematyce społecznej.
Autorka po mistrzowsku opisuje również specyfikę małych miasteczek Dolnego Śląska. W jej książce ten region jest również bohaterem powieści.
Wydawnictwo Luna

„Odyseja”. Autorka: Barbara Kingsolver

Harrison Shepherd przez całe życie był rozdarty między gorącym sercem Meksyku, gdzie spędził młodość, a lodowatym uściskiem ogarniętych zimną wojną Stanów Zjednoczonych, w których próbował układać sobie przyszłość. W swojej ojczyźnie z wyboru przyjaźnił się z Fridą Kahlo i pracował z walczącym o życie Trockim. W prawdziwej ojczyźnie próbował zbudować siebie na nowo, tak by odnaleźć się w pełnym nadziei, ale też zła i pułapek kraju wolności.
Nie dane było mu jednak zaznać spokoju i poczuć, że gdzieś przynależy. Nad jego przyszłością nieuchronnie zbierały się ciemne chmury, a wiatr wielkiej polityki przez lata rzucał nim między północą a południem.
Czasy, w których przyszło mu żyć, boleśnie uświadomiły mu, jak wielka jest wyrwa między prawdą o człowieku a tym, jak jest postrzegany. Doświadczył też tego, jak bezlitośnie opinia publiczna może zawładnąć czyimś losem.
Wydawnictwo Albatros

„Mężczyzna, którego nigdy nie spotkałam”. Autorka: Elle Cook

Dzieli ich ponad osiem tysięcy kilometrów, łączy jeden przypadkowy telefon.
Davey wybrał numer Hannah przez pomyłkę. Chce porozmawiać w sprawie pracy. Hannah życzy mu powodzenia i prosi, by dał znać, jak poszło. Nie spodziewa się jednak, że naprawdę się do niej odezwie. On mieszka w Stanach, ona w Londynie.
Po pewnym czasie Hannah otrzymuje esemesa, że Davey dostał tę pracę i że przenosi się do Londynu. Nie może powstrzymać uśmiechu. Wkrótce wymiana esemesów zamienia się w rozmowy telefoniczne, te w wideorozmowy. Przyjaźń na odległość szybko przeradza się w coś więcej.
Kiedy jednak Hannah przyjeżdża na lotnisko, jego tam nie ma. Choć wydaje się, że na zawsze utracili szansę na miłość, wciąż o sobie myślą.
Czy przeznaczenie znowu ich połączy? Czy Davey już zawsze będzie mężczyzną, którego Hannah nigdy nie spotkała?
Wydawnictwo Muza

„Zbroja światła”. Autor: Ken Follett

Rok 1792. Rząd Królestwa Wielkiej Brytanii, zdecydowany uczynić z kraju potężne imperium handlowe, tyranizuje obywateli. Z czasem we Francji władzę przejmuje Napoleon Bonaparte, a zaniepokojeni jego imperialnymi zapędami Anglicy szykują się do wojny.
W przemyśle zachodzą bezprecedensowe zmiany za sprawą maszyn parowych. Życie pracowników dobrze prosperujących fabryk włókienniczych w Kingsbridge staje się udręką. Gwałtowna modernizacja i niebezpieczne nowe rozwiązania techniczne rewolucjonizują system pracy na niekorzyść robotników i rozdzielają rodziny.
U progu międzynarodowego konfliktu historia mieszkańców Kingsbridge – w tym przędzarki Sal Clitheroe, tkacza Davida Shovellera i Kita, pomysłowego i upartego syna Sal – staje się symbolem walki pokolenia, które pragnie sprawiedliwości i walczy o przyszłość wolną od ucisku.
Wydawnictwo Albatros

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera