Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto nauczy e-seniora

Beata Sypuła
W osiedlowym klubie Kropka w Katowicach trwa kurs dla seniorów
W osiedlowym klubie Kropka w Katowicach trwa kurs dla seniorów fot. lucyna nenow
Kobietom wieku się nie liczy, ale Edeltrauda Piątek z Katowic nie musi się wstydzić. Skończyła 70 lat, ale nie myśli o sobie jako kobiecie starszej.

Wie, że świat stoi przed nią otworem - jeśli tylko zechce do niego wejść. Najlepiej - przez ekran komputera. Właśnie kupiła sobie laptopa.

I tu pojawił się problem - na razie nie do przeskoczenia. - Nikt nie chce nauczyć mnie obsługi komputera - mówi pani Edeltrauda. Pytałam o to w sklepie. Poszłam też do szkoły technik informatycznych, ale zbyli mnie, bo uczą osoby pracujące, po 40. roku życia, a nie takich seniorów, jak ja. No i co teraz? - pyta retorycznie.

Takich osób jest więcej. Mają szczęście, jeśli w rodzinie są młodzi, którzy mają też czas i cierpliwość, by kogoś uczyć wirtualnego świata. A jeśli ich nie ma? Nauczonych internetu seniorów z radością witają różne instytucje: dostawcy prądu, gazu, telewizje kablowe - dający upusty płacącym przez internet. Także banki.

- Dlatego utworzyliśmy Internetową Akademię ING, czyli cykl bezpłatnych kursów dla klientów banku z podstaw obsługi komputera oraz korzystania z internetu - mówi Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego ING Banku Śląskiego. - Projekt prowadzony w Warszawie i Katowicach zakończył się w czerwcu 2009 roku. Rozdaliśmy też milion bezpłatnych egzemplarzy "E-lementarza internetu", podręcznika do nauki internetu. Na razie nie prowadzimy lekcji internetu, ale pracownicy naszych oddziałów chętnie pomagają osobom, które chcą korzystać z bankowości elektronicznej - wyjaśnia.
W województwie śląskim można, nie bacząc na metrykę, nauczyć się obsługi komputera także w Akademii e-Seniora UPC. Utworzyła ją spółka dostarczająca telewizję kablową, internet i telefon - we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. W Spółdzielni Mieszkaniowej Załęska Hałda w Katowicach przy ul. Kwiatkowskiego 8 właśnie trwa jesienny kurs obsługi komputera - w ramach działalności społeczno-kulturalnej.

- Kursy dla seniorów cieszą się u nas od kilku lat dużą popularnością - mówi Dorota Petrykowska, kierowniczka klubu "Krop-ka". - Zajęcia trwają 16 godzin przez 2,5 tygodnia. Organizowane są 4-godzinne kursy. Dzięki dopłacie UPC, chętni płacą tylko 32 zł. Trwa właśnie kurs dla 48 osób, ale przyjmowane są już zapisy na wiosnę - dodaje pani Dorota.

Już zapisujemy!

Akademia e-Seniora UPC powstała w odpowiedzi na duże zainteresowanie inter-netem wśród osób starszych. Już podczas pilotażowej edycji - wiosną 2006 roku - liczba zgłaszających się na kursy internetowe była olbrzymia. Jedno miejsce przypadało na 8-10 osób! Na potrzeby kursu powstał podręcznik i strona www programu. Kursy organizowane są w dwóch edycjach - wiosennej i jesiennej. Teraz trwa X edycja, jesienna. Osoby zainteresowane kursem wiosennym prosimy o kontakt z Pracownią Internetową Klubu "Kropka" pod numerem telefonu:
32 204 51 55.
Dzięki Akademii e-Seniora UPC już kilka tysięcy osób
(w samych Katowicach niemal 500) udowodniło, że oso-by po 50. roku życia chętnie się uczą i z zapałem poznają świat nowych technologii.

Dołącz do wielkiej rodziny internetowych zapaleńców

W naszym kraju wśród osób powyżej 50. roku życia - a jest to już 13 milionów Polaków - aż 10 milionów wciąż nie korzysta z komputera i internetu. To dziś oznacza wykluczenie społeczne i wyższe koszty życia.

Na szczęście w internecie buszuje już 793 tysiące polskich seniorów. Stanowią oni co prawda najmniej liczną, ale szybko powiększającą się i aktywną grupę wśród polskich internautów.
Seniorzy, którzy korzystają z internetu, znacznie odbiegają od stereotypowego obrazu osoby starszej, przedstawianej jako niezamożna, mało sprawna, samotna i bierna.
Typowy polski internauta w wieku powyżej 55 lat to mężczyzna z wykształceniem wyższym, mieszkaniec aglomeracji miejskiej, posiadający dwuosobowe gospodarstwo domowe z miesięcznym dochodem od 1.000 do 2.000 złotych netto.
Emeryci i renciści korzystający z internetu przeważnie robią to już od 2 do 5 lat. Odwiedzają sieć codziennie lub prawie codziennie. Pod względem aktywności nie ustępują młodszym Polakom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!