Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto w Polsce chce zatrudniać osoby z niepełnosprawnością? Raport start-upu społecznego Zdalniacy pokazuje, że są takie firmy, ale za mało

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Agencja marketingowa Leżę i Pracuję, założona w Katowicach przez Fundację Leżę i Pracuję, zaczynała w 3 osoby w 2017 r. Obecnie tworzy ją 13 osób, z których 7 to osoby z niepełnosprawnością ruchową. Powstała, by zmieniać rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. To pierwsza taka firma w Polsce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Agencja marketingowa Leżę i Pracuję, założona w Katowicach przez Fundację Leżę i Pracuję, zaczynała w 3 osoby w 2017 r. Obecnie tworzy ją 13 osób, z których 7 to osoby z niepełnosprawnością ruchową. Powstała, by zmieniać rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. To pierwsza taka firma w Polsce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały prasowe
Fundacja Leżę i Pracuję założyła startup Zdalniacy, który na początku października 2020 r. wydał Raport o perspektywie pracodawców na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Leżę i Pracuję głośno mówi o tym, że łatka „niezdolny do pracy” jest krzywdząca - wprowadza błąd, sugerując pracodawcy, że nie może zatrudnić takiej osoby do pracy, a osobę z niepełnosprawnością utwierdza w przekonaniu, iż jest niepotrzebna na rynku pracy. Raport ma pokazać, że mimo trudności, osoby z niepełnosprawnościami mogą pracować nawet w dużych, międzynarodowych korporacjach, jak Aleksander Wulkner, który znalazł pracę w Huawei Polska.

Agencja marketingowa Leżę i Pracuję, założona w Katowicach przez Fundację Leżę i Pracuję, zaczynała w 3 osoby w 2017 r. Obecnie tworzy ją 13 osób, z których 7 to osoby z niepełnosprawnością ruchową. Powstała, by zmieniać rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. To pierwsza taka firma w Polsce.

Leżę i Pracuję już nie chce być tylko "fajnym przykładem". Chce inspirować i wspierać innych pracodawców

W zespole pracuje między innymi Krzysiek, który rusza jedynie głową, a dzięki nowym technologiom może pracować zdalnie czy Nicole, która jest młodą mamą z zanikiem mięśni, w Leżę i Pracuję - graficzką.

Jednak teraz, po 3 latach działalności, agencja nie chce być już tylko "fajnym przykładem". - Wolimy iść krok dalej, by zwiększać wpływ społeczny tego co robimy - mówi Majka Lipiak, CEO Leżę i Pracuję. - Chcemy inspirować oraz wspierać innych pracodawców w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Dlatego stworzyliśmy startup społeczny Zdalniacy (zdalniacy.com) - dodaje.

- W tym roku nasze hasło przewodnie (kolejne lata działalności to u nas sezony, podobnie jak w serialu) to #naprzekór, bo chcemy pokazywać, że na przekór przeciwnościom, takim jak COVID, niepełnosprawność, stereotypy etc. idziemy wciąż do przodu - tłumaczy Majka Lipiak, CEO Leżę i Pracuję

Leżę i Pracuję, która ma też status fundacji, głośno mówi o tym, że łatka „niezdolny do pracy” jest krzywdząca - wprowadza błąd, sugerując pracodawcy, że nie może zatrudnić takiej osoby do pracy, a osobie z niepełnosprawnością utwierdza w przekonaniu, że jest niepotrzebna na rynku pracy.

W ramach Festiwalu Cyfryzacji miał premierę raport startupu społecznego Zdalniacy o perspektywie pracodawców na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami.

Skąd pomysł na taki raport?

Raport Zdalniacy powstał z potrzeby zmiany sytuacji na rynku pracy i zrozumienia, jakie najważniejsze wyzwania związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością stoją przed pracodawcami. W Raporcie wypowiadają się przedstawiciele różnych firm i branż, między innymi

  • Huawei Polska,
  • Poczty Polskiej,
  • BNP Paribas.

- Nasze podejście do zatrudniania osób z niepełnosprawnością jest skuteczne i przynosi realne rezultaty – rozwój pracownika i zadowolenie pracodawcy mówi Majka Lipiak, CEO Leżę i Pracuję. - Ale nie jesteśmy w stanie zatrudnić wszystkich chętnych do pracy w naszej agencji, a po 3 latach takich kandydatów jest 250! Za to możemy spróbować namówić 250 innych organizacji i firm, by zatrudniły jedną z tych osób. W ten sposób powstali Zdalniacy - dodaje CEO Leżę i Pracuję.

Nie przeocz

Sytuacja osób z niepełnosprawnościami w Polsce

2 464 800 Polaków żyje z poważnymi ograniczeniami sprawności, a współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w Polsce wynosi zaledwie 28,8 proc. - to liczby, nad którymi warto pracować. Badania wskazują, że wystarczy 8 godzin płatnej pracy w tygodniu, by w znaczący sposób poprawić zdrowie psychiczne osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Pierwszym beneficjentem Zdalniaków jest firma Huawei Polska

Pierwszym beneficjentem Zdalniaków jest firma Huawei Polska, która zatrudniła Aleksandra Wulknera, absolwenta Wydziału Metalurgii i Inżynierii Materiałowej, Transportu i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Aleksander dodatkowo ukończył kurs doradcy podatkowego, podstaw księgowości oraz liczne kursy obsługi programów komputerowych typu Ms Office czy Photoshop.

Od 7 lat, na skutek wypadku podczas treningu sportowego, Aleksander jest osobą ze znaczną niepełnosprawnością ruchową. Kompetencje i możliwości Aleksandra pozwoliły mu podjąć pracę w Huawei Polska na stanowisku Asystenta Departamentu PR.

Musisz to wiedzieć

Swoją pracę, dzięki technologicznym możliwościom oraz charakterowi wykonywanej pracy może wykonywać z domu w formie zdalnej, pozostając w stałym kontakcie ze współpracownikami i przełożonymi. Praca Aleksandra daje duży wkład w działania departamentu, a on sam z sukcesami buduje swoją karierę mimo niepełnosprawności.

- W Huawei Polska od dawna jako jeden z celów stawiamy sobie walkę z wszelkimi wykluczeniami i realizujemy go z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Jako organizacja wierzymy, że rozwiązania, które tworzymy, mogą umożliwiać pokonywanie barier i ograniczeń, łącząc ze sobą ludzi w ogólnoświatowym wymiarze. Nie chcemy, aby ktokolwiek pozostawał w tyle - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska

- Tworząc nowe technologie, uwzględniamy w nich potrzeby i oczekiwania różnych grup społecznych, w tym także osób z niepełnosprawnościami – dodaje Ryszard Hordyński.

Dialog z pracodawcami

Premiera Raportu Zdalniacy “Perspektywa Pracodawców na zatrudnianie Osób z niepełnosprawnościami” odbyła się podczas Festiwalu Cyfryzacji. Towarzyszył jej panel dyskusyjny, podczas którego razem z przedstawicielami firm Huawei Polska, Poczta Polska i BNP Paribas Leżę i Pracuję rozmawiała o barierach, jakie pracodawcy napotykają na drodze do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, ale też o podmiotach, działaniach i technologiach, które wspierają współpracę z pracownikiem z niepełnosprawnością.

Patronem Honorowym Raportu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Sponsorem głównym publikacji jest firma Huawei Polska.

Raport można pobrać bezpłatnie ze strony promującej projekt

www.zdalniacy.com

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty