Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja szaleństwa w Teatrze Nowym w Zabrzu

Henryka Wach-Malicka
Kolejne przedstawienie odbędzie się 18 marca o godz. 19
Kolejne przedstawienie odbędzie się 18 marca o godz. 19 Fot. Mat. Teatru Nowego
To nieprawda, że Ionesco się zestarzał; raczej "znormalniał". Świat wyraźnie toczy się w stronę absurdu i dziś bardziej pasuje do dramaturgii Ioneski niż 60 lat temu.

Trudno oprzeć się tej refleksji, oglądając "Lekcję szaleństwa" w Teatrze Nowym w Zabrzu, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Akcentując absurdalny komizm sytuacji, reżyser i aktorzy rozgrywają je jednak w poetyce realizmu. W efekcie mamy wrażenie, że to, co się dzieje na scenie nie odbiega od pozateatralnej rzeczywistości.

Spektakl miał być sceniczną kompilacją "Lekcji" i "Szaleństwa we dwoje", pozostał jednak dwiema odrębnymi sztukami, o nieco tylko zmodyfikowanym tekście. W obydwu przypadkach mamy jednak do czynienia z dobrym pomysłem inscenizacyjnym i wyrazistymi postaciami. Co prawda Profesora w "Lekcji" grywały już kobiety, ale Profesor Pauliny Holtz nie jest powieleniem schematu. Jej nauczyciel jest młody, bezkompromisowy, zapalczywy, ale przede wszystkim niecierpliwy. Nie zamierza wzbogacać wiedzy Uczennicy krok po kroku; żąda natychmiastowych efektów. Bez cienia wyrozumiałości, bez uśmiechu. Spieszy się, bo może czeka na niego kolejny etat w prywatnej uczelni, a może ta "ciotka rewolucji" zwyczajnie drażni go nieprzystosowaniem do nowych czasów... Uczennica, w interpretacji Joanny Żółkowskiej, to zaś przedstawicielka tej niechcianej dziś generacji, której wiedza i doświadczenie przegrywają z faktem, że ma więcej niż 30 lat.

Bohaterki pozostają po dwóch stronach pokoleniowej barykady, ale aktorki nie czynią z tekstu Ioneski żadnego manifestu i nie pouczają publiczności co dobre i etyczne, a co nie. Tworzą ekspresyjne, wysmakowane w niuansach postacie, których nastroje falują, a osobowości nie przypominają monolitów. W "Szaleństwie" okazji do gry słów i skojarzeń jest mniej, za to dystans aktorów do wydarzeń większy.
Zabrzański spektakl, choć nie odkrywa nowych teatralnych obszarów, zaleca się rzetelnością wykonania i błyskotliwym aktorstwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!