Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kunszt, perfekcja, wzruszenie i zachwyt. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
zespolslask.pl/pl
Na oficjalnym portalu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, czytamy: „Ponad 70 lat naszej działalności zaowocowało nie tylko wspaniałymi przeżyciami. Najbardziej wypełnia nas dumą fakt, że to właśnie nam przypadł udział w krzewieniu naszej kultury na świecie”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, jest obok „Mazowsza” najlepszym propagatorem polskiej kultury i tradycji w świecie. Wie to każdy, kto choć raz miał szczęście być na ich koncercie. O klasie, jaką prezentuje Zespół świadczą liczby, które również na wspomnianym portalu znajdujemy. Według nich „Śląsk” dał 10 tys. koncertów w 45 krajach świata, które obejrzało w sumie 27 milionów widzów.

Historia

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Śląsk” - taka była pierwotna nazwa zespołu – został założony 1. 07. 1953 r. przez Stanisława Hadynę - kompozytora, dyrygenta, literata i pedagoga oraz Elwirę Kamińską – choreografkę i pedagog. Jego siedzibą był i jest po dzień dzisiejszy, pałac w Koszęcinie. W latach 1953–1957 zespół tworzyło ponad 100 chórzystów i tancerzy. Większość z nich nie miała żadnego przygotowania artystycznego. Byli amatorami o dużym zapale i często sporym talencie. Stanisław Hadyna został oficjalnie powołany na stanowiska dyrektora zespołu w marcu 1953 r. Elwira Kamińska objęła wtedy stanowisko choreografki. Premiera pierwszego koncertu „Śląska” miała miejsce 16.10. 1954 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach natomiast pierwszy oficjalny występ - niespełna miesiąc później, w warszawskiej Hali Mirowskiej - zorganizowany w związku z 37- rocznicą rewolucji październikowej. Na przestrzeni 70 lat działalności „Śląska”, podstawową dewizą, towarzyszącą codziennej pracy jego członków, są wpojone przez Stanisława Hadynę: dążenie do perfekcji i najwyższej maestrii. Od 2011 r. dyrektorem ZPiT „Śląsk” jest Zbigniew Cierniak.

Repertuar

Na początku działalności zespołu, jego repertuar stanowiły tańce i pieśni: Górnego Śląska, Ziemi Cieszyńskiej oraz Beskidów. Później, wzbogacony został o utwory związane z Małopolską i Kujawami. Dziś „Śląsk” prezentuje folklor całej Polski a do jego repertuaru włączono również opery, operetki, oratoria i muzykę sakralną. Cel, jaki wyznaczył sobie Zespół pozostaje wciąż taki sam: ukazywanie bogactwa kultury śląskiej w kontekście spuścizny innych regionów Polski. Jego ponad stuosobowy zespół artystyczny, na który składa się chór, balet i orkiestra, to doskonale wykształceni, niezwykle zdolni młodzi ludzie, dla których praca w Zespole jest pasją, sposobem na życie. W dorobku artystycznym ma „Śląsk” również kilkanaście wydanych płyt, spośród których 11 tworzyło tzw. Złotą Kolekcję „Śląska”. Pięć z nich uzyskało status Złotej Płyty, jedna – Platynowej. Warto podkreślić, że artyści zespołu z Koszęcina występują nie tylko na wielkich, światowych scenach. „Śląsk” jest przygotowany również do koncertów w małych salach czy muszlach koncertowych. I zawsze gwarantuje spektakl na najwyższym poziomie artystycznym, pełen niezapomnianych emocji.

Edukacja

Nie do przecenienia jest również działalność edukacyjna Zespołu. Bogactwo artystyczne, którym dysponuje stanowi źródło wiedzy z dziedziny historii kultury regionu, co w szerszym wymiarze przekłada się na dziedzictwo całego kraju. Udział „Śląska” w różnych projektach edukacyjnych, pozwala na żywy kontakt z regionalnym dorobkiem kulturowym. Na konfrontacje przeszłości z teraźniejszością. Niektóre z projektów tego typu, podejmowane np. w ramach Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej, który zainicjowany został w 2005 r. - dziś Działu Edukacji -, miały zasięg międzynarodowy, co dodatkowo, pozwoliło na popularyzację polskiego folkloru za granicami kraju. Temu służą również organizowane m.in. w Koszęcinie: konferencje, spotkania, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno-taneczne dla szkół, wycieczki. „Śląsk” prowadzi też Letnią Szkołę Artystyczną, podczas której odbywa się nauka tańców narodowych i ludowych, ale także tańca współczesnego oraz warsztaty wokalne. Wśród innych inicjatyw należy wymienić jeszcze: Śląskie bez Granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne, Regionalny Przegląd Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”, Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny. Znaczenie edukacyjne ma też działalność wydawnicza. Wśród firmowanych przez Zespół pozycji są książki dokumentujące jego działalność, ukazujące bogactwo polskiej kultury, jej ludowe korzenie.

Plany

Najpoważniejszym przedsięwzięciem Zespołu w 2024 r. będzie kontynuacja projektu „Pieśni współczesne”. Dwa ostatnie dni stycznia oraz druga połowa lutego są zaplanowane nagrania drugiej części płyty o tym tytule. Takiego wydarzenia artystycznego na polskiej scenie, jak zapewniają organizatorzy, jeszcze nie było. Nie tylko ze względu na ilość zaangażowanych w nie artystów – ponad 140, ale także wyjątkowość prezentowanych pieśni. Ich zaletą jest połączenie współczesnej muzyki z tradycyjnie ludowymi utworami. 11 pieśni, stworzonych na potrzeby projektu, są dowodem na to, że odwaga twórcza w połączeniu z wytężoną pracą i talentem, daje doskonałe efekty. Pozwala dotrzeć z tradycją również do tych, którzy rzadko, albo nigdy polską muzyką ludową się nie zetknęli.
W wypadku „Pieśni współczesnych” dotyczy to folkloru Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego. Trzeba też podkreślić, że utwory skomponowane na potrzeby tego projektu, muzycznie i tekstowo są autorstwa Miłosza Pawła Boryckiego ps. artystyczny Miuosh – rapera i producenta muzycznego. Jego współpraca ze „Śląskiem” rozpoczęła się w 2019 r. a już 24.09. 2021 r. ukazał się album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Miuosha. W lutym 2022 r. otrzymał on status Platynowej Płyty a w kwietniu - Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni Blues. W 2023 r. przyznano albumowi Fryderyka w kategorii „Zespół/Projekt Artystyczny Roku”. Płytę „Pieśni współczesne” artyści planują wydać jesienią bieżącego roku. Wcześniej, wiosną tego roku, artyści Zespołu „Śląsk” wyjeżdżają z koncertami na Bałkany. Będą występować przed publicznością Bułgarii, Rumunii i Mołdawii.

Najbliższe, planowane koncerty Zespołu „Śląsk”:

  • 27.01. godz. 18.00 – Koncert Jubileuszowy - Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
  • 28 stycznia, godz. 15:20 - Chorzów - Stadion Śląski -32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - koncert solistów i chóru
  • 30.01. godz. 19.00 - „A to Polska właśnie” - Teatr Muzyczny w Gliwicach
  • 26.02. godz. 17.30 i 20.30 - „Pieśni współczesne” - Miuosh i „Śląsk” - Teatr Wielki Opera Narodowa - Warszawa

Więcej o bieżących wydarzeniach na koncie Facebookowym oraz stronie internetowej Zespołu: https://zespolslask.pl.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera