Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurator Bauer: Rodzice nie muszą podpisywać oświadczeń w sprawie ryzyka zakażenia dziecka koronawirusem w szkole. Gość DZ i Radia Piekary

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Czy ministerstwo edukacji zapomniało, że rok szkolny rusza 1 września? To krzywdząca opinia. Założenia MEN są na tyle elastyczne i pozwalające na dostosowanie ich do warunków szkolnych, że wydaje się, że nie popełniono błędu. Z informacji, które otrzymujemy od dyrektorów szkół wynika, że czas, który dało ministerstwo był wystarczający - mówi Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty, dzisiejszy Gość DZ i Radia Piekary.

Minister Piontkowski mówi, że szkoła nie zaraża. Pani uważa, że szkoły zostały przygotowane do bezpiecznej nauki. Na jakiej podstawie?
Mamy taką platformę komunikacji z dyrektorami. Przeprowadziliśmy ankietę wśród 3,5 tys. dyrektorów szkół w woj. śląskim. Zadaliśmy również wprost o bezpieczne warunki i problemy. Z tej ankiety wynika, że prawie wszystkie szkoły w regionie, poza małymi wyjątkami wynikającymi np. z remontów, zostały przygotowane. To są informacje z pierwszej ręki.

Opublikowany przezFacebook

Dyrektorzy się przygotowali, więc może ministerstwo edukacji zapomniało, że rok szkolny rozpoczyna się 1 września?
To bardzo krzywdzące słowa.

Rozporządzenia MEN regulujące funkcjonowanie szkół były gotowe w połowie sierpnia. Nie skonsultowano ich ani ze środowiskiem nauczycielskim, ani związkowym, choć apelowano o to od lipca.
Wszyscy przygotowywaliśmy się, by rozpocząć rok szkolny w nowych warunkach. W czasie wakacji trwały intensywne działania związane z rekrutacją do szkół, z ogłaszaniem wyników egzaminów. Nie przespano tego czasu. Akty prawne pojawiły się na tyle wcześnie, że umożliwiły dyrektorom przygotowania.

Połowa sierpnia to jest „na tyle wcześnie”?
To było kilka dni po zakończeniu procesu rekrutacyjnego, który zakończył się w okolicach 11 sierpnia.

Musisz to wiedzieć

A dlaczego nie skonsultowano tych przepisów z nauczycielami?
Te założenia są na tyle elastyczne i pozwalające na dostosowanie ich do warunków szkolnych, że wydaje się, że nie popełniono błędu. Z informacji, które otrzymujemy od dyrektorów szkół wynika, że czas, który dało ministerstwo był wystarczający.

Słyszymy o oświadczeniach, które w szkołach przedstawiane są do podpisu rodzicom. W sprawie ryzyka „nieodwracalnego uszkodzenia płuc lub zgonu" dziecka. Dotarły do pani takie informacje w woj. śląskim?
Tak, pojawiły się takie sytuacje. Rodzice pytali, czy muszą podpisywać tego typu oświadczenia.

I jakie jest stanowisko kuratorium?
Jednoznaczne. Każde dziecko ma konstytucyjne prawo do nauki, które nie może być w żaden sposób uniemożliwiane. Niepodpisanie takiego oświadczenia przez rodzica nie stanowi powodu, by nie wpuścić dziecka do szkoły.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo