Kurs integracji sensorycznej – wiedza i umiejętności z zakresu SI. Czy warto?

Artykuł sponsorowany Epedagog
Zaburzenia integracji sensorycznej to coraz częstszy problem nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Może być to zarówno nadwrażliwość, jak i zbyt mała wrażliwość na bodźce, agresja, ruchliwość, problemy z równowagą, a nawet wybredne jedzenie. W takich sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z pomocy terapeuty SI. Jeżeli chcesz przygotować się do wykonywania tego zawodu, to dobrym wyborem jest kurs integracji sensorycznej.

Co warto wiedzieć o integracji sensorycznej i kursie SI?

Popularność terapii SI sprawia, że kurs integracji sensorycznej w wielu przypadkach bardzo szybko się zwraca i daje wiele zawodowych możliwości. Jego ukończenie może okazać się szczególnie przydatne w przypadku logopedów, psychologów, rehabilitantów, terapeutów oraz pedagogów. Podczas 270 godzin, ponieważ tyle trwa kurs SI, słuchacze zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje z wielu dziedzin – od pedagogiki specjalnej, aż po neuroanatomię (mowa np. o anatomii układu nerwowego człowieka). W materiałach znajdują się również informacje na temat klasyfikacji i rodzajów zaburzeń SI oraz ich diagnozy i rekomendowanych metod terapeutycznych. Na zakończenie konieczne jest zdanie egzaminu, po którym otrzymujesz dokumentację zaświadczającą o ukończeniu kursu z zakresu integracji sensorycznej.

Podsumowując, kurs integracji sensorycznej:

  • obejmuje 270 godzin,
  • jest polecany pedagogom, psychologom, terapeutom i innym osobom zainteresowanym SI,
  • wymaga wykształcenia wyższego (w wyjątkowych sytuacjach placówka może zezwolić na warunkowe przystąpienie do kursu bez ukończonych wcześniej studiów),
  • kończy się egzaminem.

Program kursu integracji sensorycznej – sprawdź, czego się nauczysz

Przed zapisaniem się na kurs integracji sensorycznej (i tak naprawdę każdy inny) należy zapoznać się z jego programem. Warto sprawdzić, czy poruszane tematy pozwalają uczestnikom na zdobycie specjalistycznych umiejętności i wiedzy, która umożliwi im efektywne prowadzenie terapii zaburzeń terapii SI. Omawiany kurs obejmuje następujące zagadnienia:

  • pedagogika specjalna,
  • wybrane zagadnienia z zakresu psychologii klinicznej i rozwojowej,
  • anatomia i fizjologia ośrodkowego układu nerwowego człowieka,
  • odruchy wczesnodziecięce i ich znaczenie w rozwoju człowieka,
  • rodzaje i klasyfikacje zaburzeń integracji sensorycznej (np. ADHD, FAS, autyzm czy zespół Aspergera),
  • terapie wspierające a integracja sensoryczna,
  • warsztat pracy terapeuty.

Powyższe tematy to oczywiście kilka z wielu zagadnień, z którymi zapoznają się uczestnicy szkolenia z integracji sensorycznej. Kurs, jak wspomnieliśmy już powyżej, obejmuje aż 270 godzin teorii, dzięki czemu w kompleksowy sposób przygotowuje do pracy terapeuty SI. Pełen program kursu znajdziesz na tej stronie: epedagog.edu.pl/oferta/kursy/kurs-kwalifikacyjny-z-zakresu-integracji-sensorycznej.

Gdzie się zapisać na kurs SI?

Po przeczytaniu naszego artykułu znasz już najważniejsze informacje związane ze zdobywaniem kwalifikacji terapeuty integracji sensorycznej na kursie. A gdzie się na niego zapisać? Na samym początku zdecyduj, jaka forma kształcenia cię interesuje. Do wyboru masz szkolenia stacjonarne i online. Zachęcamy do rozważenia zapisania się na kurs SI prowadzony przy pomocy platformy e-learningowej, czyli przez internet. Jest to wygodny sposób na zdobywanie wiedzy i umiejętności bez konieczności rezygnacji z życia zawodowego lub prywatnego.

Jako jego uczestnik, możesz zapoznawać się z materiałami dydaktycznymi w dowolnym czasie i miejscu. Właśnie taką możliwość daje np. platforma Epedagog prowadzona przez Centrum Doskonalenia Zawodowego. Placówka jest instytucją oświatową, dzięki czemu masz pewność, że wystawiona przez nią dokumentacja potwierdzająca ukończenie kursu integracji sensorycznej będzie honorowana przez potencjalnego pracodawcę, a zdobyta wiedza – zgodna z wymogami MEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!