Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kursy ZTM są odwoływane. Dlaczego autobusy nie przyjeżdżają? ZTM potwierdza: "Odnotowaliśmy przypadki braku realizacji niektórych kursów"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Nagminnie odwoływane są kursy autobusów
Nagminnie odwoływane są kursy autobusów Lucyna Nenow
Co się dzieje z ZTM? Autobusy nie przyjeżdżają i dotyczy to całych linii. Nasz Czytelnik zgłosił nam, że kurs linii 672 o godz. 6.35 z przystanku Kopalnia Wesoła jest odwoływany codziennie. Odwoływana jest też komunikacja zastępcza. Takich problemów jest zdecydowanie więcej. Sprawdzamy co się dzieje.

Co się dzieje w ZTM? Odwołane kursy autobusów i brak informacji

Interwencja DZ. Zajmujemy się sprawą zgłoszoną nam przez naszego Czytelnika. Sprawa dotyczy odwołanych kursów autobusów przez ZTM. Linie autobusowe, które bardzo często się powtarzają w komunikatach o odwołaniu to m.in. 12, 33, 672, 46, 910, 115, 840, 197.

- Ilość kursów jaka jest odwoływana jest ogromna, a do tego odwoływane są one o każdej porze dnia i nocy. Utrudnia to poruszanie się po mieście, bo trafienie na autobus, który nie wypadł z kursu jest loterią - mówi nam nasz Czytelnik.

- Jeszcze trzy tygodnie temu ilość odwołanych kursów była znacznie mniejsza, a w jednym komunikacie podawano jeden, góra dwa przejazdy. Teraz podaje się całą listę dla danej linii i to kilka razy dziennie. Czy to cichy protest kierowców autobusów? - zastanawia się nasz Czytelnik.

Nasz Czytelnik dodaje, że dodatkowo na stronie ZTM nie mógł znaleźć żadnej informacji o tych odwołanych kursach. Dochodzi też do pomyłek podczas przekazywania informacji na Facebooku, polegających na przypisywaniu liniom przystanków których nie obsługują.

Co się dzieje w Zarządzie Transportu Metropolitarnego? Dlaczego linie autobusowe są odwoływane? Sprawdzamy

- Niestety potwierdzamy, że w ostatnich dniach odnotowaliśmy przypadki braku realizacji niektórych kursów na liniach obsługiwanych przez naszych przewoźników, głównie PKM Katowice oraz PKM Tychy. Zdajemy sobie sprawę z wagi i uciążliwości tej sytuacji, dlatego natychmiast zwróciliśmy się do zarządów tych spółek m.in. z wnioskiem o podjęcie pilnych działań naprawczych. Powodem tych tymczasowych trudności skutkujących anulowaniem niektórych przejazdów, jest sytuacja kadrowa przewoźników, niestety wpływająca na zdolność do realizacji wszystkich połączeń - wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

- Działania, które teraz podejmujemy, aby minimalizować ryzyko nagłego odwoływania kursów, prowadzone są równolegle i dwutorowo. Mówimy o rozwiązaniach doraźnych, możliwych do wprowadzenia teraz, a także o tych, które mają charakter systemowy i które w przyszłości zdecydowanie podniosą naszą elastyczność w tym zakresie - dodaje rzecznik ZTM.

Nie przeocz

Rozwiązanie systemowe ZTM

Pod koniec lipca ZTM ogłosiło przetarg na obsługę sieci. Usługi przewozowe będą świadczone na podstawie ogłoszonego postępowania od 2022 r. To największy przetarg w historii Zarządu Transportu Metropolitalnego i jeden z największych w kraju, jeśli chodzi o branżę transportową. Projekt obejmuje 166 milionów wozokilometrów i ponad 300 autobusów.

- Dzięki temu postępowaniu i nowo zawieranym umowom będziemy mogli elastyczniej zarządzać komunikacją miejską. Wynika to ze zmiany formuły: po raz pierwszy zamawiamy pulę kilometrów, a nie obsługę poszczególnych linii - tłumaczy Michał Wawrzaszek z ZTM.

Teraz pojazdy zastępcze lub zastępstwo wśród kierowców mogą być szukane tylko w ramach jednej firmy, która obsługuje konkretną linię autobusową. Odpowiadają za to przewoźnicy. Natomiast po rozstrzygnięciu ogłoszonego przetargu, ZTM będzie mogło szybciej i sprawniej reagować w tego typu sytuacjach, ponieważ zamawia pulę kilometrów. Przejście z obsługi poszczególnych linii na pulę dostępnych wozokilometrów to nowość.

- Poprzez zastosowanie nowych rozwiązań, innych niż w obecnie obowiązujących umowach, zawartych przed laty przez KZK GOP, będziemy mogli w sytuacjach nagłych zlecić obsługę takich kursów więcej niż jednemu przewoźnikowi - wyjaśnia rzecznik ZTM.

Rozwiązanie doraźne ZTM

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest w stałym kontakcie z przewoźnikami. Jak zaznacza rzecznik ZTM - podjęte zostały już kroki, aby te niezależne od ZTM niedogodności minimalizować. Biorąc pod uwagę możliwości kadrowe przewoźników, we współpracy z nimi przygotowywane są zmiany w rozkładach jazdy. Część z nich została już wprowadzona i obowiązuje od dziś -13 sierpnia. Szczegółowe informacje znajdują się - TUTAJ.

- Monitorujemy sytuację przewoźników, która ma wpływ na realizację zawartych z nami umów. Równolegle ramach posiadanych przez nas narzędzi i możliwości, które dają nam te umowy, zawarte blisko 8 lat temu - podejmujemy działania, których celem jest minimalizacja zaistniałych utrudnień - zaznacza rzecznik ZTM.

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i największym organizatorem transportu zbiorowego w Polsce. Działa na obszarze 56 miast i gmin, obsługując prawie 7 000 przystanków. Codziennie na drogach pojawia się ponad 1500 pojazdów – autobusów, tramwajów i trolejbusów, które realizują przewozy na sieci komunikacji miejskiej składającej się z ok. 450 linii, pokonujących 100 milionów kilometrów rocznie.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera