Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurtka "puchowa" z sianem w środku to hit piątkowych pokazów mody w ramach KTW Fashion Week 2019. To z kolekcji duetu RAD ZDJĘCIA

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Piątkowy (11.10) wieczorny blok pokazów mody w ramach KTW Fashion Week 2019 rozpoczął się mocnym akcentem - pokazem nowej kolekcji duetu RAD, inspirowanej polskim folklorem. Znanemu kolekcjonerowi mody, Adamowi Lei, tak spodobała się kurtka z sianem w środku, prezentowana na wybiegu, że po pokazie pobiegł za kulisy, przebrał się w nią, i przez resztę wieczoru zadawał szyku w tej oryginalnej "puchówce".

W Katowicach trwa 3. edycja KTW Fashion Week. To największe tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywa się w Fabryce Porcelany od 10 do 13.10 2019. Za nami pierwszy dzień pokazów mody, czyli piątek 11.10. Na KTW FW są one podzielone na dwa bloki, przedpołudniowy, w którym prezentują się debiutanci i projektanci o mniejszym doświadczeniu (na te pokazy wstęp jest wolny), oraz pokazy wieczorne - uznanych już projektantów lub gwiazd polskiej mody (na te wstęp jest tylko na podstawie zaproszeń).

Gwiazdy, celebryci i osobistości świata mody na KTW Fashion Week 2019

Duet RAD inspiruje się polskim folklorem

Piątkowy wieczorny blok pokazów rozpoczął się mocnym akcentem, pokazem nowej kolekcji duetu RAD "Wiesia", który nazwę wziął od pierwiastka odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie. RAD, czyli dwaj panowie - Maciej Jóźwicki i Juliusz Rusin, ukończyli poznańskie uczelnie artystyczne: Juliusz Rusin – projektowanie ubioru w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych, a Maciej Jóźwicki – wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym. Tworzą kolekcje ubrań dla kobiet.

Publiczność była zachwycona ubraniami zainspirowanymi polskim folklorem, płaszczami ze skóry pomalowanej w ludowe, biało-niebieskie wzory jak ze ścian starych chat, białymi sukienkami z haftami i "firankami".

Przezroczysta kurtka z sianem w środku przebojem KTW FW

Adamowi Lei, znanemu kolekcjonerowi mody (właścicielowi ubrań haute couture, zaprezentowanych na zakończenie pierwszego dnia pokazów KTW FW), tak spodobała się kurtka skrojona na wzór puchowych, która pod przezroczystym plastikiem zamiast puchu zawierała siano, że zaraz po pierwszej części wieczornych pokazów pobiegł na backstage i tam przebrał się w tę kurtkę - oryginalnie noszoną na wybiegu przez kobietę. Adam Leja przez resztę wieczoru pokazywał się w tej kurtce.

Materiały z recyclingu, stare firany, słoma, bieżniki

Nowa kolekcja Duetu RAD - "Wiesia" to opowieść o Polsce oraz słowiańskiej tożsamości Środkowo-Wschodniej Europy. W kolekcji projektanci czerpią z bogatego dziedzictwa narodu polskiego. Gromadzili wiedzę, poszukując nowych rozwiązań dla starych, rzemieślniczych technik, łącząc je z nowoczesnymi technologiami, ale wciąż pielęgnując tradycję, wracając do wspomnień, odkrywając historię Polski.

Spotkanie z Anetą Kręglicką 13 października w ramach KTW Fashion Week 2019

Kolekcja Duetu RAD jest pomostem między dziedzictwem przodków, a patrzeniem w przyszłość mody, sztuki i kultury. Zwyczaje i obyczajowość projektanci skontrastowali z nowoczesnymi formami ubioru.

„Wiesia" to pierwsza kolekcja, w której w tak dużym stopniu zostały wykorzystane materiały pozyskane z recyklingu. Projektanci inspirowali się mitologią słowiańską, pradawnymi obrzędami, tradycją i wspomnieniami z dzieciństwa.

Mnóstwo czasu spędzili w second handach poszukując materiałów - starych firan, obrusów, bieżników, serwet. Wykorzystali oryginalne huculskie kilimy i dywany pochodzące z Jugosławii z lat 60-tych.

Ręcznie malowali ekoskórę, aby wiernie odtworzyć wzory zdobiące włocławski fajans. Guziki to autentyczne gałki od starych kuchennych szafek, suknie tworzą kordonkowe narzuty robione na szydełku przez nasze babcie, haftowana szopka krakowska staje się kapeluszem.

Pokaz kolekcji ślubnej Macieja Zienia w ramach KTW Fashion Week 2019 w Fabryce Porcelany w Katowicach

Panna młoda w wersji rockowej według Macieja Zienia. Pokaz k...

W koszulach, jak talizmany, projektanci potraktowali charakterystyczne motywy z firanek i zazdrostek - domki, drzewka, kaczki, kwiaty paproci, czterolistne koniczyny. Z przekory dla postrzegania w Polsce stroju ludowego i Cepelii projektanci w swojej kolekcji wykorzystali słomę, wiklinę, wycinanki, kwiatowe kobierce, ślubne wieńce, dożynkowe wstążki, plecenia, motywy polnych kwiatów. Poszczególne sylwetki przedstawiają postaci ze słowiańskiego bestiariusza: Południce, Dziewonie, Świcorze, Trzęsawidy. Czy kiedy byłeś dzieckiem bawiąc się „na dworze” i twoja babcia również obserwowała cię zza firany?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera