Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuśpik: Śląsk, po Warszawie, jest najważniejszym regionem dla biznesu

Wojciech Kuśpik
Wojciech Kuśpik
Wojciech Kuśpik arc.
Firmy, które chcą odnieść w Polsce sukces, muszą być obecne na Śląsku. Blisko 90 procent uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego deklaruje zadowolenie z organizacji kongresu w stolicy Śląska. Rozmowa z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem Zarządu Grupy PTWP SA

W ostatnich 12 miesiącach, licząc do końca marca, działalność gospodarczą rozpoczęło ponad 316 tysięcy jednoosobowych firm. To rekord, biorąc pod uwagę ciężkie kryzysowe czasy. Pan od lat obserwuje gospodarkę. Czy podobną skłonność do samodzielności i przedsiębiorczości da się zauważyć również w naszym regionie, czy też Ślązacy są dupowaci, jak mawia Kazimierz Kutz, i nie radzą sobie zbyt dobrze w biznesie?
Myślę, że nasz region szybko się zmienia i można zauważyć, że z roku na rok są to zmiany na lepsze. Kiedyś Śląsk był postrzegany jako ostoja ciężkiego przemysłu, trochę archaicznego i nienadążającego za przemianami w światowej gospodarce. Wiele małych i średnich firm właśnie z górnictwem, hutnictwem i energetyką wiązało swój rozwój. Podobnie było z mieszkańcami województwa, którzy niejako dziedziczyli zawód górnika czy hutnika i często nigdy nie zmieniali miejsca zatrudnienia. Przemiany gospodarcze, które zaszły w Polsce w ostatnich latach, zdecydowanie zmieniły ten obraz. Na Śląsku pojawiły się zupełnie nowe gałęzie przemysłu - jak na przykład prężnie rozwijający się sektor motoryzacyjny, a niektóre fabryki - najlepszym przykładem są tu firmy z sektora maszyn dla górnictwa - przeszły prawdziwą rewolucję organizacyjną i technologiczną. Dzięki temu stały się nowoczesnymi zakładami, z których wyroby eksportowane są na cały świat. To oczywiście wymusiło zmiany w otoczeniu - powstanie wielu innowacyjnych firm kooperujących z fabrykami Fiata czy Opla oraz pojawienie się zapotrzebowania na wysokiej klasy specjalistów.

Czyli, pana zdaniem, nasz region i jego mieszkańcy dobrze zdali egzamin z transformacji gospodarczej?
Tak, potwierdzają to goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, którzy za każdym razem podkreślają, jak dużo się u nas inwestuje, buduje, odnawia - dzięki czemu region szybko zmienia swoje oblicze. Takie spojrzenie z boku jest bardzo cenne, bo jest obiektywne. Nie mogę więc zgodzić się ze stwierdzeniem, że jesteśmy dupowaci.

A jak wypadamy na tle innych polskich miast i regionów, w których PTWP organizuje swoje konferencje i spotkania biznesowe?
Dziś nasz region może nie ma najlepszej prasy, na co złożyło się kilka czynników, jak nieudany start Kolei Śląskich czy kłopoty z budową Stadionu Śląskiego. Jednak generalnie postrzegani jesteśmy wśród inwestorów jako najważniejszy - zaraz po Warszawie - region w Polsce. Firmy, które chcą odnieść w Polsce sukces, muszą być obecne na Śląsku.
W ubiegłym roku przed kongresem trochę się obawialiśmy, czy nasi goście nie będą narzekać na trudności związane z przebudową dworca, centrum i innymi inwestycjami. Okazało się jednak, że podeszli do tego zupełnie inaczej niż wielu mieszkańców Śląska - podziwiali, że tak dużo się buduje, inwestuje, zmienia. Dziś dworzec już jest odnowiony, nowoczesny. Mamy przebudowane i otwarte na podróżnych lotnisko w Pyrzowicach, gęstą sieć dróg, która pozwala sprawnie poruszać się po regionie i szybko dotrzeć z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Mamy więc wszelkie atuty, żeby organizować tak duże spotkania biznesowe jak kongres i przyciągać gości nie tylko z Europy.

W Katowicach powstaje Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Sądzi pan, że Europejski Kongres Gospodarczy właśnie tam będzie się odbywał?
Byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, tak ze względu na lokalizację, jak i możliwość skoncentrowania większości spotkań w jednym miejscu. Teraz nasz kongres odbywa się w wielu różnych miejscach, co bywa uciążliwe. Jednak inwestycja ta to na razie aż i tylko budynki. Potrzeba sprawnego administratora, który sprawi, że te obiekty będą tętniły życiem przez cały rok, że staną się nie tylko miejscem organizacji naszego kongresu, ale i dziesiątek innych imprez.
Sądzi pan, że Katowice mają taki potencjał? Spotkałem się z wieloma osobami, które w to wątpią - kpią, że nawet przeniesienie Wawelu na katowicki rynek nie przyciągnęłoby turystów, bo tu nie ma tak wspaniałej atmosfery jak w Krakowie.
Myślę, że to nie do końca prawda. Nie mamy takich wspaniałych zabytków jak Kraków czy Wrocław, ale o dobrą atmosferę dla turystów i gości biznesowych jesteśmy w stanie zadbać doskonale. Dowodem na to jest te sześć tysięcy gości, którzy uczestniczą co roku w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach i świetnie się tu czują, bo wracają nie tylko na kolejny kongres, lecz często już prywatnie. Uważnie analizujemy wyniki profesjonalnych badań, którymi objęliśmy mieszkańców województwa śląskiego, Katowic oraz uczestników kongresu. Blisko 90 procent uczestników deklaruje zadowolenie z organizacji kongresu w stolicy Górnego Śląska. Ankietowani docenili głównie atmosferę wydarzenia, interesującą tematykę wystąpień i dobór ekspertów oraz profesjonalną moderację. Zdecydowana większość (ponad 90 procent) ankietowanych w ubiegłym roku zadeklarowała, że chce przyjechać na kongres w 2013 roku.

To się jakoś przekłada na realny biznes?
Przyjmijmy, że każda z 6 tys. osób przeprowadziła podczas trzech dni do 20 rozmów biznesowych. Szacować więc możemy, że było ich łącznie ok. 100 tys. Takie rozmowy to jedna z najcenniejszych wartości Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Biznesmeni to ludzie konkretni, nie lubią tracić czasu. W momencie, gdy nawiążą kontakty i dojdą do wniosku, że w danym miejscu czy regionie warto zainwestować, decyzje podejmują szybko.

Rozmawiał: Mariusz Urbanke

Nowe możliwości ekspansji

Grupa PTWP SA, wydawca, a także organizator szkoleń i konferencji, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym, zadebiutowała w ubiegłym miesiącu na rynku akcji NewConnect. - Wejście na rynek kapitałowy otwiera przed nami nowe możliwości ekspansji i pozwala na realizację ambitnych planów - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Zarządu Grupy PTWP SA (na zdjęciu). - Zajmując się na co dzień relacjonowaniem życia gospodarczego, oferując serwis informacji biznesowych, uznaliśmy, że nadanie firmie statusu spółki publicznej uczyni ją transparentną i uwiarygodni w oczach klientów, partnerów biznesowych i inwestorów - dodaje.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty