Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna domowa. Gdzie wyrzucić śmieci, kiedy nie można wyjść z mieszkania. Ministerstwo radzi, niech zrobi to policja w podczas kontroli

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
tomasz czachorowski/polska press
Obecnie w Polsce ponad 230 tysięcy osób poddanych jest kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa. To osoby, które wróciły z zagranicy, bądź mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi, albo odbywają kwarantannę po dniach izolacji. Oni wszyscy nie mogą wychodzić z domu. Ani do sklepu, ani po to, by wyrzucić śmieci.

Kwarantanna w czasie pandemii koronawirusa

Coraz więcej osób w Polsce poddawanych jest kwarantannie. Polega na czasowym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby zakaźnej, w tym przypadku COVID-19.

W związku z tym pojawiło się sporo nowych sytuacji, o rozwiązaniu których nikt wcześniej nie myślał. Jedną z nich jest wyrzucanie śmieci przez osoby poddane kwarantannie.

- Wróciłem właśnie z zagranicy i nie wiem, co mam zrobić ze śmieciami, które jednak codziennie produkujemy. Niestety, nie mogę poprosić o pomoc rodziny, bo mieszka za daleko. Na dodatek odpady potencjalnie mogą być skażone koronawirusem. Mieszkam w bloku, a nie ma jasnej procedury, co robić w takim przypadku - zaalarmował nas Karol z Katowic.

Jak radzą sobie inni w takich przypadkach? Jedni proszą o pomoc rodzinę i znajomych, którzy przy okazji robienia zakupów odbiorą worek ze śmieciami. Ci, którzy nie mają kogo poprosić o pomoc składują śmieci w mieszkaniu. To jednak jest jednak potencjalna bomba epidemiologiczna, zwłaszcza, jeśli wzrosną temperatury.

Zobacz koniecznie

- Trzeba sobie jakoś radzić. Niedługo kończymy kwarantannę. Nasze śmieci przechowywaliśmy szczelnie zapakowane na balkonie. Gdy nadarzała się okazja, przekazywaliśmy je życzliwym sąsiadom - mówi Marcin z Częstochowy.

Jakie są zalecenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie odpadów osób poddanych kwarantannie?

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości skontaktowaliśmy się z infolinią Ministerstwa Zdrowia (800 190 590), gdzie po konsultacjach udzielono nam szczegółowej odpowiedzi.

- W przypadku osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie na własnej posesji, mogą one wyrzucić śmieci do kontenera, gdyż jest to małe zagrożenie dla innych. Jednak jeśli osoby poddane kwarantannie mieszkają w bloku i nie mają nikogo do pomocy, to najlepiej, aby te śmieci wystawiły za drzwi mieszkania i poprosiły osoby, które je kontrolują, najczęściej są to policjanci, o wyrzucenie tych śmieci - poinformowano nas na infolinii Ministerstwa Zdrowia.

Jak radzi Ministerstwo Zdrowia, odpady domowe powinny być w takim przypadku zabezpieczone podwójnym workiem, a osoba, która wystawia odpady powinna robić to w rękawiczce jednorazowej.

- Policja jest także w kontakcie z pracownikami MOPS-u, czy też GOPS-u, którzy również mogą pomóc - poradziła konsultantka na infolinii.
Ale na gruncie lokalnym nikt tak naprawdę nie wie, jak problem rozwiązać. - Dzwoniłem do MOPS-u, który odesłał mnie do Sanepidu, stamtąd z kolei zostałem odesłany do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Nikt nie zna odpowiedzi, co robić ze śmieciami. W jednym przypadku usłyszałem, że to przez takie osoby, jak ja, mamy dziś problem z koronawirusem.

Zobacz koniecznie

Kto jest poddawany kwarantannie?

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem lub wróciły z zagranicy.

Na przymusową kwarantannę kierowane są osoby, które:

  • w ciągu ostatnich 14 dni były za granicą
  • miał bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem
  • pracowały lub był odwiedzającym w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem

Kwarantanna trwa 14 dni. Czas jej trwania liczony jest początku kolejnej doby od dnia styczności z osobami zakażonymi, podejrzanymi o zakażenie koronawirusem lub powrotu z za granicy. W szczególnych przypadkach kwarantanna może ulec wydłużeniu, jednak nie powinna trwać przez okres dłuższy niż 21 dni.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera