Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiatowa Pełnia Księżyca już 7 maja. Na nocnym niebie widoczny będzie Flower Moon. W maju zobaczymy Lirydy i dojdzie do koniunkcji planet

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
7 maja zobaczymy Pełnię Kwiatowego Księżyca
7 maja zobaczymy Pełnię Kwiatowego Księżyca Obraz Pexels z Pixabay
Pełnia Kwiatowego Księżyca, czyli majowa pełnia Księżyca wypadnie dokładnie 7 maja. Superksiężyc widoczny będzie na niebie od 6 do 9 maja. Księżyc będzie blisko Ziemi. To będzie także bardzo jasna pełnia Księżyca. Inna nazwa majowej pełni to: Pełnia Zajęcza, Pełnia Mleczna lub Pełnia Sadzenia Kukurydzy. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne w tym miesiącu. 9 maja przypadnie maksimum roju Lirydów, a 18 maja czeka nas koniunkcja Jowisza i Saturna.

Pełnia Kwiatowego Księżyca już 7 na 8 maja. Na nocnym niebie zobaczymy Superksiężyc

W czwartek 7 maja zobaczymy Pełnię Kwiatowego Księżyca, czyli Flower Moon. Pełnia osiągnie swoje apogeum o godz. 12.45, jednak Kwiatowy Księżyc zobaczymy dopiero w nocy z 7 na 8 maja, już po zachodzie Słońca. To będzie bardzo jasna pełnia, a Księżyc będzie znajdował się stosunkowo blisko Ziemi. Dokładnie Księżyc znajdzie się 7 maja w odległości ok. 366 tys. km od Ziemi.

- W maju mówimy o Kwiatowej Pełni Księżyca. Związane jest to z tym, że w maju przyroda budzi się do życia, a kwiaty i drzewa kwitną. Inna nazwa majowej pełni to: Pełnia Zajęcza, Pełnia Mleczna lub Pełnia Sadzenia Kukurydzy. Ciekawostką jest to, że rośliny reagują na pełnię Księżyca. W trakcie pełni jest dłuższy czas wegetacji roślin - mówi Agata Spruś z Planetarium Śląskiego.

Obejrzyj dokładnie

O pełni mówimy, gdy oświetlona jest cała tarcza Księżyca. W maju to zjawisko wypadnie 7 maja o godzinie 12.45. To także jeden z tych miesięcy, gdy mówimy o Superksiężycu. Księżyc porusza się wokół Ziemi po elipsie, w pewnym momencie w ciągu roku jest najbliżej i najdalej Ziemi. Superksiężyc jest wtedy, gdy nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi.

Najbliżej Ziemi Księżyc jest w kwietniu. Różnica między Superksiężycem, a normalną pełnią jest taką, że po prostu pełnia Księżyca jest jaśniejsza i sam Księżyc wydaje się nam większe. Widoczne jest to zwłaszcza na porównaniu zdjęć Superksiężyca i zwykłej pełni.

Pełnię możemy obserwować na niebie co miesiąc, a dokładnie co 28,5 dnia.

W trakcie kwietniowej, czyli Różowej Pełni Księżyca nasz naturalny satelita jest na swojej orbicie najbliżej Ziemi, a dokładnie w odległości 356 907 kilometrów.

Pełnia Różowego Księżyca na zdjęciach naszych Czytelników Dziennika Zachodniego

Różowy Księżyc wspaniale rozświetlił noc. Zobaczcie piękną P...

Nazwy pełni Księżyca w danym miesiącu:

  • Robaczywa Pełnia Księżyca to pełnia w marcu
  • Różowa Pełnia Księżyca to nazwa kwietniowej pełni
  • Pełnia Kwiatowego Księżyca to natomiast nazwa pełni w maju
  • Truskawkowa Pełnia Księżyca, czyli pełnia w czerwcu, gdy zbiera się truskawki
  • Koźla Pełnia Księżyca, czyli pełnia w lipcu
  • Pełnia Księżyca Jesiotrów - sierpniowa pełnia Księżyca
  • Pełnia Księżyca Plonów - pełnia we wrześniu
  • Pełnia Bobrzego Księżyca - listopadowa pełnia

Większość nazw pełni Księżyca wywodzi się z kultury północnoamerykańskich Indian.

Internet się śmieje

Maksimum roju Lirydów oraz koniunkcja Jowisza i Saturna

W maju oprócz Kwiatowej Pełni Księżyca zobaczymy też inne ciekawe zjawiska astronomiczne. Dokładnie 9 maja przypadnie maksimum roju Lirydów. Najbardziej znanym rojem meteorów są Perseidy. Te "spadające gwiazdy" widoczne są latem - w sierpniu. Lirydy to także rój meteorów związany z kometą Thatchera. Prędkość Lirydów wynosi 49 km/s.

Trwa rozbudowa Planetarium Śląskiego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przebudowa Planetarium Śląskiego. Powstaje Śląski Park Nauki...

Meteory to świetlne ślady przelotu meteoroidów przez atmosferę ziemską. Meteoroidy to drobiny materii kosmicznej, pozostałej po rozpadzie komet lub planetoid. Gdy wpadają w ziemska atmosfera rozgrzewają się i parują, a także nagrzewają i jonizują gazy atmosferyczne pozostawiając świecące ślady wzdłuż trasy ich przeloty. Dlatego mówimy o nich, jako o "spadających gwiazdach".

9 maja Lirydy będą "wylatywać" z gwiazdozbioru Łabędzia. W maju po zachodzie Słońca dobrze widoczna jest także jasna Wenus. Po północy na nocnym niebie można wypatrzeć także trzy inne planety - Marsa, Jowisza i Saturna. W maju dojdzie także do zbliżenia dwóch planet - Jowisza i Saturna. Zbliżenie planet to koniunkcja. To po prostu oznacza, że planety te będą bliżej siebie.

Nowy cykl Planetarium Śląskiego - "Niebo z balkonu"

Planetarium Śląskie, w związku z tym, że musimy zostać w domach, rozpoczęło cykl publikacji pod nazwą "Niebo z balkonu". Na profilu Facebooka Planetarium Śląskiego, pracownicy dodają porady - co można ciekawego w danym tygodniu zobaczyć na niebie.

Modernizacja Planetarium Śląskiego - luty 2020

Planetarium Śląskie z opóźnieniem. Śląski Park Nauki nie będ...

Krzysztof Dwornik z Planetarium Śląskiego opowiedział m.in. o fazach Księżyca. Tłumaczy m.in. że jeżeli Księżyc znajduje się między Ziemią, a Słońcem to wtedy jest w nowiu i w naszą stronę skierowana jest jego nieoświetlona strona. Ponadto na niebie znajduje się wtedy w pobliżu Słońca.

- Gdy Księżyc nieco się przemieści na swej orbicie to zobaczymy tylko fragment jego oświetlonej powierzchni w postaci cienkiego sierpa, z dnia na dzień rosnącego aż do momentu, gdy odległość kątowa Księżyca od Słońca osiągnie 90 stopni. Wtedy zobaczymy połowę z tej oświetlonej półkuli i nazywamy to pierwszą kwadrą. Następnie Księżyc rośnie dalej aż do pełni, a potem znowu maleje do trzeciej kwadry, nowiu i cały cykl faz (trwający ok 29 dni) zaczyna się od początku -pisał na Facebooku Planetarium Śląskiego Krzysztof Dwornik.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera