Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KWK Sosnowiec, teraz Poziom 450 - historia na zdjęciach [GALERIA]. 450 nawiązuje do głębokości dawnego szybu

TK
Radosław Pochopień
Ostatnia tona węgla z KWK Sosnowiec wydobyta została ponad 20 lat temu. Po jej likwidacji obiekty pokopalniane zaczynały niszczeć, a części budynków już nie ma. Jednak na terenie maszynowni dawnego szybu Anna powstała ścianka wspinaczkowa Poziom 450, której nazwa nawiązuje do głębokości zasypanego już szybu. Zobaczcie odrobinę historii tego miejsca na zdjęciach.

KWK Sosnowiec - odrobina historii

Przez lata Kopalnia Węgla Kamiennego Sosnowiec była jednym z najważniejszych punktów w mieście. Powstała na terenie dóbr Renardów. Jej początki sięgają roku 1876 roku. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, członkiem Podstawowej Organizacji Partyjnej był w tym zakładzie Edward Gierek.

Obecnie po KWK Sosnowiec pozostało niewiele budynków. Dawna górnicza przychodnia, to dziś hotel Okrąglak, w miejscu szybu wentylacyjnego Stanisław na Środuli stoi Lidl, a nadszybie Anny zostało zamienienone w raj dla miłośników wspinaczki, czyli Poziom 450. Na terenie dawnej KWK Sosnowiec powstały też inne przedsiębiorstwa.

Zobacz 17 niesamowitych zdjęć:

KWK Sosnowiec, teraz Poziom 450 - historia na zdjęciach [GAL...

Poziom 450. Ścianka wspinaczkowa z historycznym akcentem

Wieża szybu Anna, która wpisała się w krajobraz miasta, pozostała nadal jego elementem, dzięki pomysłowi stworzenia centrum wspinaczkowego - obecnego Poziomu 450. Jego nazwa nawiązuje do głębokości dawnego kopalnianego szybu.

Na terenie nowoczesnego centrum sportowego znajdziemy ścianę do wspinaczki, boulderownia, ale i spore zaplecze fitnessowe, gdzie każdy miłośnik aktywnego spędzania czasu znajdzie coś dla siebie.

Górnicze tradycje Sosnowca akcentuje także specjalna tablica upamiętniająca Kopalnię Węgla Kamiennego Sosnowiec, która została odsłonięta przy okazji Barbórki w 2015 roku. W pobliżu stoi również wagonik z węglem, który wraz z tablicą, ma przypominać o zakładzie, który był miejscem zatrudnienia pracy kilku tysięcy osób i przyczyną powstawania inwestycji miejskich, które funkcjonują do dziś.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Muzycy z Wiednia zagrali dla pacjentów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo