Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium z XXI wieku w Zabrzu: genetyka i sport

Arkadiusz Nauka
Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu to wspólny projekt Politechniki Śląskiej i firmy Philips
Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu to wspólny projekt Politechniki Śląskiej i firmy Philips Małgorzata Genca
Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu - to nowy projekt Politechniki Śląskiej. Jego realizacja będzie kosztowała 90 milionów złotych

Nowoczesne laboratoria, które powstaną na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, mają poprawić system opieki zdrowotnej w regionie. Dzięki nim studenci i naukowcy będą w stanie udoskonalać technologie medyczne, które w przyszłości pomogą diagnozować choroby takie jak stwardnienie rozsiane czy stwardnienie guzowate.

Wczoraj w Zabrzu została podpisana umowa pomiędzy Politechniką Śląską i firmą Philips na stworzenie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu.

Szybkie wykrywanie chorób genetycznych ma być głównym atutem nowego centrum. Obiekt pomoże też sportowcom, którzy cierpią na trudne do wykrycia choroby. - Stworzymy sieć nowoczesnych laboratoriów, w których będą prowadzone badania dotyczące innowacyjnych technologii z zakresu inżynierii biomedycznej - mówi prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Marcin Bruszewski, dyrektor generalny Philips Health Systems, mówi, że współpraca Philipsa i politechniki, a także lokalnych władz, wpłynie na poprawę służby zdrowia w regionie. - Myślę, że powiązanie siły, która idzie za Politechniką, a także przedsiębiorczości Philipsa da wyczekiwane rezultaty. Budujące jest dla mnie to, że jest tu wielu przedstawicieli szpitali. Łączymy więc siły, a to ma pomóc głównie pacjentom - przekonywał Bruszewski.

Projekt na kwotę 90 mln złotych ma zostać zrealizowany dzięki dotacji unijnej. Firma Philips deklaruje wkład własny na poziomie 20 proc., na który składają się nowoczesne technologie, bo to w ich opracowywaniu Philips się specjalizuje.
- Przy opracowywaniu nowych technologii medycznych myślimy o całym przebiegu leczenia pacjentów. Od prewencji do wyprowadzenia pacjenta z powrotem do funkcjonowania w społeczeństwie - tłumaczy Marcin Bruszewski.

Dodaje, że współpraca firmy z Politechniką ma dotyczyć głównie infrastruktury IT.

- To niezwykle istotne, ponieważ odpowiednie zarządzanie danymi może wpłynąć na szybkość diagnozy i na przewidywanie tego, co się stanie z danym pacjentem - wyjaśnia dyrektor generalny Philips Health Systems.

Centrum powstać ma w oparciu o projekt Assist Med Sport Silesia, który znalazł się na liście projektów kluczowych województwa śląskiego. Jak przekonuje Kazimierz Karol-czak, członek zarządu województwa śląskiego, jest to bardzo ważny projekt, także dla rządu.

- Projekt jest zgodny z programem rozwoju technologii województwa śląskiego, co oznacza, że na pewno zostanie zrealizowany. Nasze województwo jest od wielu lat bardzo mocne, jeśli chodzi o medycynę i wszystkie innowacje związane z tym obszarem. W tym zakresie chcemy cały czas się rozwijać - mówi Kazimierz Karolczak.

Planowana inwestycja jest również ważna dla samego Zabrza, które wyrasta na wiodący ośrodek w dziedzinie medycyny innowacyjnej. Nowoczesna sieć laboratoriów tylko tę pozycję wzmocni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty