Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lany poniedziałek: za co można dostać mandat w śmigus-dyngus? Sprawdźcie

PD
Śmigus-dyngus to tradycja, ale oblewanie kogoś wbrew jego woli może mieć poważne konsekwencje prawne
Śmigus-dyngus to tradycja, ale oblewanie kogoś wbrew jego woli może mieć poważne konsekwencje prawne ARC
Śmigus-dyngus to tradycja, która jest kultywowana w naszym kraju od pokoleń. Czy jednak za oblewanie kogoś wodą może nam grozić jakaś odpowiedzialność karna? To zależy.

Policja informuje, że jeśli zachowamy rozsądek i umiar, to oblewanie kogoś wodą w trakcie Lanego Poniedziałku może zostać zakwalifikowane jako tzw. kontratyp pozaustawowy. To oznacza, że osoba polewająca wodą nie popełni wykroczenia lub przestępstwa.

Lany Poniedziałek albo się kocha, albo nienawidzi. Śmigus-dyngus uwielbiają dzieci, ale dorośli czasami mają go po dziurki w nosie. Zrób sobie przerwę od świątecznego jedzenia i zobacz najśmieszniejsze MEMY na lany poniedziałek!

Lany poniedziałek w MEMACH. Śmigus-dyngus na wesoło. Święta ...

To jednak bardzo cienka granica, którą można przekroczyć. Okazuje się bowiem, że osoba, która kultywując tradycję - oblewa wodą inną osobę - może swoim zachowaniem wyczerpać np. znamiona wykroczenia z art. 51 Kodeksu wykroczeń.

W tym przypadku chodzi o zakłócenie spokoju i porządku publicznego, za co może grozić m.in. mandat w wysokości do 500 zł.

Na podobne konsekwencje prawne może narazić się osoba, która dopuszcza się nieobyczajnego wybryku (art. 140 kw), np. oblewając wodą pasażerów transportu publicznego czy też rzucająca balonem wypełnionym wodą w przejeżdżające auta (art. 76 kw).

Inne konsekwencje to areszt, ograniczenie wolności albo grzywna (nawet do 5 tys. zł).

Memy na Wielkanoc: Tak internauci postrzegają świąteczny czas.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najlepsze memy na Wielkanoc w domu. Zajączek i święta Wielka...

W skrajnych przypadkach takie zachowanie może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo określone w art. 217 Kodeksu karnego, czyli naruszenie nietykalności cielesnej.

Dziś śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek. Mało kto pamięta, że oblewanie wodą wywodzi się z czasów pogańskich. To czas budzenia się po zimie. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski. W miastach oblewanie wodą stało się zabawą. Dodajmy - dobrowolną zabawą! Zobaczcie ją na zdjęciach naszych fotoreporterów. Może się rozpoznacie?

Tak kiedyś wyglądał Lany Poniedziałek na Śląsku. Zobaczcie a...

Może też dojść do takiej sytuacji, że uszkodzimy komuś telefon lub tablet, albo spowodujemy, że oblana przez nas osoba będzie musiała wrócić do domu, a była w trakcie podróży np. na dworzec lub lotnisko.

- Wówczas spowodowanie opóźnienia takiej osoby może przyczynić się do konieczności pokrycia z tego powodu strat finansowych (np. konieczność zakupu kolejnego biletu) - informuje Komenda Główna Policji.

Ponadto pokrzywdzona osoba - w przypadku poniesionych strat materialnych - może dochodzić swoich roszczeń (odszkodowania) na drodze postępowania cywilnego. W Lany Poniedziałek kierujmy się zatem rozsądkiem i zachowajmy umiar.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W PUNKT ODC. 3 - Ekstraklasa podzielona!

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo