Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasy Państwowe przekazują na Ukrainę kolejne samochody przystosowane do warunków terenowych. Wartość wsparcia to kilkadziesiąt milionów

Paweł Poniatowski
Paweł Poniatowski
Prezentacja samochodów o charakterystyce terenowej, które wyjadą na Ukrainę była częścią uroczystości związanych z udostępnieniem wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości” w RDLP w Katowicach
Prezentacja samochodów o charakterystyce terenowej, które wyjadą na Ukrainę była częścią uroczystości związanych z udostępnieniem wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości” w RDLP w Katowicach Paweł Poniatowski
Śląscy leśnicy kontynuują pomoc dla osób dotkniętych wojną na Ukrainie. Wartość pomocy udzielonej w 2022 roku sięgnęła kilkunastu milionów złotych. W najbliższym czasie za naszą wschodnią granicę wyjadą trzy następne pojazdy przystosowane do warunków terenowych wypełnione produktami potrzebnymi Ukraińcom.

Lasy Państwowe od początku wojny za naszą wschodnią granicą przekazują pomoc Ukrainie. Polscy leśnicy wysyłają tam drony, środki łączności, agregaty prądotwórcze i motopomy. Ukraińcy otrzymali także 1,5 tys. zestawów taktycznych - plecaków z pełnym wyposażeniem: noktowizorem, powerbankiem, bielizną termiczną, odpowiednim obuwiem, lekami i prowiantem.

Już pierwszego dnia po wybuchu wojny na granicy stały namioty Lasów Państwowych, rozdawaliśmy to, co najpotrzebniejsze - zupę, kawę, odżywki dla dzieci. Później nadal pomagaliśmy i pomagamy w różnych formach – informuje Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Łączna wartość wsparcia udzielonego na przestrzeni ostatniego roku wyniosła kilkadziesiąt milinów złotych. Trzeba podkreślić, że w tej kwocie nie zawiera się pomoc oferowana indywidualnie przez leśników. Lasy Państwowe starają się wysyłać transporty na Ukrainę z potrzebnymi środkami i produktami raz w miesiącu. Teraz przyszła pora na trzy kolejne samochody typu pick-up, które zdaniem dyrektora generalnego są szczególnie potrzebne Ukraińcom i bardzo dobrze sprawdzają się na polu bitwy.

Z całą pewnością te samochody są na froncie. Dowożone są nimi wszystkie rzeczy potrzebne do walki, przede wszystkim żywność czy medykamenty, które są tam bardzo potrzebne, tym bardziej, że wiemy, iż sprzęt na wojnie nie żyje długo - mówił dyrektor generalny.

Liczba samochodów przekazanych przez Lasy Państwowe leśnikom z Ukrainy oscyluje już w okolicach 100. Następne trzy auta wyjadą z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Samochody, które wyjeżdżają na Ukrainę to odpowiednio 12, 13 i 14 samochód, który jest przekazywany bezpośrednio z naszej dyrekcji. Zawsze staramy się, by nie było pustego przebiegu i już w drodze za naszą wschodnią granicę auta są wypełnione po brzegi niezbędnym w tym trudnym czasie sprzętem - przekazuje Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Przekazywane Ukraińcom samochody to auta używane, w pełni zamortyzowane, które wcześnie były wystawiane na przetarg. Wszystkie dary od Lasów Państwowych odbierają bezpośrednio leśnicy z okręgu lwowskiego, a następnie przekazują je w głąb Ukrainy, w najpotrzebniejsze miejsca, po konsultacji z ukraińskim wojskiem.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica zapewnia, że pomoc Ukrainie potrwa tak długo, jak długo będzie trwała wojna.

„Ojcowie Niepodległości” - inauguracja wystawy

Prezentacja samochodów o charakterystyce terenowej, które wyjadą na Ukrainę była częścią uroczystości związanych z udostępnieniem wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości” w RDLP w Katowicach.

Wystawa przedstawia sylwetki sześciu postaci nazwanych “Ojcami Niepodległości” ze względu na ich zasługi dla odzyskania niepodległości. Są to, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos i Ignacy Daszyński. Ekspozycja ma formę niecodzienną, bo przedstawia wielkoformatowe postacie oraz ich działalność w okresie, kiedy Polska walczyła o niepodległość. Zawiera także, na co warto zwrócić uwagę, unikatowe fotografie i dokumenty – opisuje dr Angelika Blinda z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Lasy Państwowe podkreślają, że nie jest przypadkiem fakt, iż wystawa zrealizowana przez IPN w Katowicach w 2018 roku, na symboliczną 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, trafiła do biura katowickiej dyrekcji właśnie teraz.

Dzięki współpracy Lasów Państwowych i IPN wystawa od blisko trzech lat podróżowała po wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Przystanków było 38 (przyp. red. pominięto jedynie gospodarstwa rybackie, ze względu na niesprzyjające ekspozycji warunki). Zainagurowana w piątek wystawa będzie 39 i ostatnim przystankiem - wyjaśnia Sławomir Cichy z Lasów Państwowych.

Jak tłumaczą Lasy Państwowe wcześniejsze odwiedziny wszystkich nadleśnictw symbolicznie prezentują proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę i kształtowania się granic II Rzeczypospolitej aż do 14 marca 1923 r. To dopiero wtedy Rada Ambasadorów ostatecznie uznała wschodnie granice Polski i zakończył się proces kształtowania granic niepodległej II Rzeczpospolitej.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do setnej rocznicy tych wydarzeń, czyli 14 marca 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera