Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato jest niebezpieczne dla dzieci. Co im grozi? Jak reagować na wypadki?

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Lato jest niebezpieczne dla dzieci. Co im grozi?
Lato jest niebezpieczne dla dzieci. Co im grozi? Pixabay
Codziennie na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafia ponad 100 małych pacjentów. Ok. 65 proc. z nich to dzieci z urazami.

Urazy oraz odwodnienia to dwa najczęstsze powody, z jakimi mali pacjenci trafiają latem na oddział ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD).

Zdaniem lekarzy, wielu z tych sytuacji można by uniknąć. Codziennie na Szpitalny Oddział Ratunkowy w GCZD trafia ponad 100 małych pacjentów. Ok. 65 proc. z nich to dzieci z urazami.

- Złamania i zwichnięcia kończyn, skręcenia stawów, rozbite głowy – to najczęstsze zdarzenia, które opatrujemy. Są też, niestety, poważniejsze historie, związane z wypadkami komunikacyjnymi - mówi dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Na początku czerwca do GCZD trafił chłopiec, który podczas jazdy na hulajnodze nie zdążył wyhamować przed jadącym na rowerze kolegą, w wyniku czego wystająca stopka rowerowa przebiła mu na wylot podudzie. Stan pacjenta jest już teraz dobry, ale o aktywnych wakacjach w tym roku młody człowiek musi zapomnieć.

Wysoka temperatura jest sporym obciążeniem dla organizmu, zwłaszcza u osób, które cierpią z powodu różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Przed skutkami upału powinny jednak chronić się nawet osoby młode, by przeciwdziałać komplikacjom spowodowanym przez odwodnienie, nadmiarem ciepła i promienie słoneczne. O czym należy więc pamiętać? Zobacz w galerii.

W weekend będą upały groźne dla zdrowia i życia! Jak je prze...

Zdaniem dr Barbary Kunsdorf-Bochni, wielu tego typu wypadków można by uniknąć, gdyby nie błędy i niedopatrzenia rodziców.

- Niedostateczny nadzór nad małymi dziećmi bawiącymi się na dworze, brak kasków i ochraniaczy podczas jazdy rowerem czy na hulajnodze, dostęp maluchów do niebezpiecznych narzędzi, urządzeń oraz substancji żrących – konsekwencje tych zaniedbań rodziców ponoszą dzieci. Dlatego w przypadku starszych dzieci warto porozmawiać o tym, jak spędzają wolny czas i czego powinny unikać. Młodsze dzieci miejmy zawsze na oku. Bez względu na wiek dzieci, dbajmy by podczas zabawy były właściwie ubrane i nawodnione. Trzeba po prostu mieć wyobraźnię i przewidywać, co dziecku może się przydarzyć - apeluje dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Odwodnienia to latem druga po urazach najczęstsza przyczyna wizyt dzieci na SOR.

Mimo, że słońce to źródło witaminy D, to jednak nadmiar jego promieni jest szkodliwy, ponieważ powoduje uszkodzenia komórek skóry. Zapobiegniesz temu stosując naturalne filtry przeciwsłoneczne, które uzupełnią działanie chemicznych filtrów UV i wspomogą pielęgnację skóry. Wypróbuj 8 naturalnych produktów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Chroń skórę przed słońcem! 8 naturalnych filtrów UV zabezpie...

- Jeśli trafia do nas mały pacjent z gorączką i osłabieniem, to prawie zawsze powodem jest odwodnienie dziecka. W lecie dzieci piją po prostu za mało i często nie to, co powinny. Do tego często dochodzi brak nakrycia głowy - mówi dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Objawy odwodnienia u dziecka są różne. Najczęściej jest to apatia i senność albo nadmiernie pobudzenie. Małe dzieci mają zapadnięte ciemiączko. Pojawiają się bóle brzucha, głowy, wymioty. Dzieci płaczą, są niespokojne.

Co dzieci powinny pić w czasie upałów?

- Dużo niegazowej wody! Ale ważne jest nie tylko, żebyśmy ją podali, ale i dopilnowali, by dziecko się naprawdę napiło. Niegazowana woda całkowicie wystarczy, jest zdrowsza i niż wszelkie soki i słodzone napoje, często gazowane lub sztucznie barwione- - podkreśla szefowa SOR w GCZD.

Kolejna przyczyną wakacyjnych wizyt na oddziale ratowniczym są kleszcze. Lekarze w tym przypadku są kategoryczni.

- Kleszcze nie są żadnym wskazaniem do wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym! Są wręcz przeciwwskazaniem, dlatego że czekając na konsultację zdrowe dziecko z kleszczem styka się z dziećmi z infekcją. Pamiętajmy też, że pacjent z kleszczem w wyniku zastosowania procedury ratunkowej TRAIGE będzie zakwalifikowany jako pacjent z grupy niebieskiej Tym samym może na konsultację medyczną oczekiwać nawet do 8 godzin - mówi dr Kunsdorf-Bochnia.

CZYTAJ TEŻ:
Afrykańskie kleszcze w Polsce: Ogromne i niebezpieczne. Kleszcze z Afryki przenoszą wirusy i choroby

Co więc zrobić, gdy w skórze dziecka zagnieździł się kleszcz?

- Po prostu samodzielnie go usuwamy. W aptekach są dostępne specjalne przyrządy: próżniowe pompki, lassa, pęsety. Używajmy pęsety plastikowej. Metalową możemy kleszcza uszkodzić. Jeśli nie udało nam się wyciągnąć kleszcza z ciała dziecka lub pajęczak nie został wyciągnięty w całości, udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu - zaleca dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Zobaczcie koniecznie

Jakie auta kupują Polacy?

Co zmienia Konstytucja Biznesu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo