Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiejsza Matura 2021. Zmienią się zasady na egzaminie dojrzałości. Czy w ślad za nimi uczelnie również zmienią kryteria rekrutacji?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska P
Matura 2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaproponował zmiany w egzaminie dojrzałości. W 2021 roku zakres wiedzy wymagany do zdania matury zostanie ograniczony i nie będzie obowiązku podejścia do matury w formie rozszerzonej. W praktyce jednak uczniowie, którzy planują kontynuację kształcenia na studiach, powinni do rozbudowanej formy egzaminu podejść. Mają wówczas większe szanse dostać się na wymarzony kierunek. Zwłaszcza na renomowanej uczelni. Chyba że uczelnie zrobią ukłon w kierunku młodzieży i także zmienią dotychczasowe zasady rekrutacji. Mogą zmienić przelicznik punktów z matury, albo zamiast punktować wyżej egzamin rozszerzony, wprowadzić dodatkowe kryterium w postaci na przykład rozmowy kwalifikacyjnej.

W tym roku szkolnym, ze względu na epidemię i wymuszone przez nią zdalne nauczanie, egzaminy ósmoklasisty i maturalne mają być łatwiejsze. Minister Przemysław Czarnek zaproponował, aby zadań na egzaminach było mniej, wymagania zostały okrojone, a obowiązek przystąpienia do matury na poziomie rozszerzonym został zniesiony.

Dla uczniów, którzy planują kontynuację kształcenia na studiach, niewiele to zmienia. I tak na wymagające uczelnie, tam, gdzie jest dużo chętnych, dostają się ci, którzy podchodzą i osiągają dobry wynik na egzaminie z przedmiotów w zakresie rozszerzonym.

Rządowa propozycja zmiany wymagań egzaminacyjnych jest właśnie na etapie konsultacji społecznych. Swoje uwagi można zgłaszać do 27 listopada. Ostateczne rozwiązania zostaną ogłoszone w grudniu. Czy pociągną za sobą zmiany w kryteriach rekrutacji na studia? Zapytaliśmy o to topowe śląskie uczelnie.

Wrócą rozmowy kwalifikacyjne?

Prof. Celina M. Olszak, rektorka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przyznaje, że wyniki osiągnięte na maturze przez kandydatów decydują o dostaniu się na określony kierunek studiów.

Zależy nam na dobrych studentach. Tym bardziej, że na naszej uczelni rywalizacja w przypadku niektórych kierunków jest naprawdę bardzo duża. Postawiliśmy dość wysoko barierę i wyniki matury na poziomie rozszerzonym pełnią tu istotną rolę w procesie rekrutacji – zaznacza prof. Olszak.

Nie przeocz

Dlatego temat ewentualnego korygowania kryteriów rekrutacji na studia pod kątem zapowiadanych zmian na maturze będzie jeszcze dyskutowany tak na uczelni, jak i podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych. – Staramy się, aby kryteria przyjmowane przez uczelnie, zwłaszcza ekonomiczne były porównywalne – zaznacza prof. Olszak. – Zawsze jest możliwość, tak jak było to praktykowane kiedyś, przeprowadzenia dodatkowo w ramach rekrutacji rozmów z kandydatami – sugeruje.

Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy największej uczelni państwowej w regionie, przyznaje, że zmiana przepisów przez ministerstwo, będzie skutkować zmianą uchwały rekrutacyjnej w Uniwersytecie Śląskim na rok akademicki 2021/2022. – Chodzi o to, aby kryteria były dostosowane do wszystkich osób ubiegających się o przyjęcie na studia niezależnie od tego, w którym roku zdawali maturę, zgodnie z zasadą równości – mówi. Szczegółów jednak na tym etapie nie zdradza.

Politechnika Śląska uruchomi zajęcia wyrównawcze dla studentów

W razie wprowadzenia zmian na maturze 2021 swoje zasady rekrutacji gotowa jest zmienić także Politechnika Śląska w Gliwicach.

Musisz to wiedzieć

Działania uczelni w zakresie rekrutowania kandydatów na studia dostosowujemy zawsze do obowiązujących przepisów. Podobnie postąpimy także w tym przypadku – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. Ewentualne różnice w poziomie wiedzy początkujących słuchaczy uczelnia również jest w stanie wyrównać. – Politechnika Śląska uruchamia dla studentów pierwszego roku zajęcia wyrównawcze z takich przedmiotów, jak matematyka i fizyka, by uzupełnić ewentualne różnice w poziomie wiedzy młodzieży, która rozpoczyna studia na naszej uczelni – zaznacza prof. Mężyk.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera