Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej znów weźmie udział w prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Łazik marsjański Politechniki Częstochowskiej weźmie udział w prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych
Łazik marsjański Politechniki Częstochowskiej weźmie udział w prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych Bartłomiej Romanek
Drużyna Politechniki Częstochowskiej znów będzie rywalizować w Stanach Zjednoczonych w zawodach University Rover Challenge, które są najbardziej prestiżowymi zawodami łazików marsjańskich na świecie. Nasza drużyna jedzie z nadziejami dobrego rezultatu. Do finału zakwalifikowano tylko 36 zespołów z 10 krajów świata, w tym cztery z Polski.

Drużyna Politechniki Częstochowskiej po trzech latach przerwy znów weźmie udział w najbardziej prestiżowych zawodów łazików marsjańskich na świecie. University Rover Challenge odbędą się w dniach 1-4 czerwca br. w Mars Desert Research Station (MDRS) w Utah w Stanach Zjednoczonych.

Przerwa w rywalizacji związana była z pandemią. W 2020 roku zawody odwołano z powodu pandemii koronawirusa, rok temu rywalizowano w ograniczonym zakresie. Teraz na starcie znów stanie 36 finalistów, wśród których jest PCz Rover Team. W tym roku o upragnione zaproszenie na finały URC 2022 rywalizowała rekordowa liczba 99 drużyn. Każda z uczelni musiała wysłać nagranie ze swoim łazikiem. Wybrano tylko te najlepsze.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Drużynę PCz Rover Team tworzą studenci Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Obecnie zespół PCz Rover Team pracuje nad udoskonalaniem konstrukcji łazika Modernity 3 i przeprowadza zaawansowane testy, aby przygotować się do zawodów terenowych w jednym z najbardziej ekstremalnych i podobnych do Marsa środowisk na Ziemi.

Nie przeocz

- Ten zespół jest nowy, zmienił skład. Mam nadzieję, że pojedzie do Stanów Zjednoczonych walczyć o jak najlepszy wynik. Poprzednia drużyna, kiedy po raz pierwszy poleciała na zawody, zajęła dziesiąte miejsce - przypomina prof. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej.

Za studentów kciuki trzymają również władze miasta. - Chętnie dorzucimy się do biletów do Stanów Zjednoczonych - mówi wiceprezydent Częstochowy, Piotr Grzybowski, deklarując dalsze wsparcie dla tej inicjatywy promującej zarówno uczelnię, jak i samo miasto.

Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Dawid Cekus, prof. PCz., który mówił o najbliższych zawodach i nowych regułach, które obowiązują. - Łaziki tym razem muszą się autonomicznie poruszać pomiędzy znakami z kodami QR. Nowością jest również sposób badania gleby. Wcześniej łazik pobierał próbki, które były badane w bazie. Teraz badanie musi się odbywać w miejscu pobrania próbki - mówił dr hab. inż. Dawid Cekus.

Częstochowski łazik jest nowatorski ze względu na fakt, że jest składany tak, aby zmieścić się na specjalną wagę o wymiarach 1,2 na 1,2 m. Wszystkie pojazdy w finale nie mogą przekraczać ciężaru 50 kg. Łazik marsjański Politechniki Częstochowskiej spełnia ten warunek.

Warto dodać, że łaziki marsjańskie z Politechniki Częstochowskiej odnosiły już wielkie sukcesy. W 2017 roku nasi studenci zajęli trzecie miejsce, rok później byli najlepsi na świecie.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera