MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lech II Poznań przegrywa na wyjeździe ze Stomilem Olsztyn. Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić - Pacławski pudłował na potęgę

Maksymilian Dyśko
Lech II Poznań przerywa swoją serię trzech meczów z rzędu bez porażki. Rezerwy przegrały na wyjeździe ze Stomilem Olsztyn, po bramce Piotra Kurbiela ADAM JASTRZEBOWSKI
Rezerwy Lecha Poznań przerwały swoją serię trzech meczów z rzędu bez porażki. W poniedziałkowy wieczór, w ramach 30. kolejki drugiej ligi, podopieczni trenera Artura Węski zmierzyli się na wyjeździe z przedostatnią drużyną w tabeli – Stomilem Olsztyn. Górą w tym pojedynku byli gospodarze, którzy wygrali to spotkanie 1:0. Autorem gola został Piotr Kurbiel.

Stomil Olsztyn w rundzie wiosennej zdobył siedem punktów i strzelił zaledwie pięć goli. Podopieczni trenera Grzegorza Lecha od 30 marca nie potrafili sięgnąć po komplet punktów. Drużyna trenera Artura Węski wygląda zdecydowanie lepiej jako kolektyw i to młodzi lechici byli faworytem w tym starciu.

Warto wspomnieć, że w kadrze meczowej rezerw Kolejorza zabrakło Igora Brzyskiego, Szymona Pawłowskiego i Mateusza Mędrali. Ten pierwszy pauzuje za kartki, a pozostała dwójka zmaga się z urazami.

Pierwsza połowa pod dyktando Lecha

Lepiej w mecz weszli goście, którzy od pierwszej minuty przejęli inicjatywę. Podopieczni trenera Artura Węski stosowali wysoki pressing na rywalach, a Stomil grał bardzo niemrawo. Ataki rezerw Lecha Poznań, szczególnie lewą stroną były efektywne – piłka chodziła jak po sznurku i współpraca między Kukułką, Dziubą a Pietrzakiem mogła się podobać. Pierwszą dogodną sytuację do wyjścia na prowadzenie stworzyli lechici w 14. minucie po rzucie rożnym. Aleksander Nadolski odnalazł w polu karnym Maksymiliana Dziubę i uderzenie młodego pomocnika z linii bramkowej wybił Dawid Retlewski.

Dziesięć minut później tylko cud uratował podopiecznych trenera Artura Węski przed stratą bramki. Szramowski dośrodkował piłkę z prawej strony boiska i młodzi lechici pozostawili bez opieki Laskowskiego, który miał sporo miejsca. 22-letni pomocnik nabiegł na piłkę na wysokości ósmego metra i oddał strzał głową. Futbolówka nieznacznie minęła bramkę Stachowiaka.

Tuż przed zakończeniem pierwszej części spotkania rezerwy Kolejorza miały stuprocentową sytuację. Ksawery Kukułka pomknął lewą stroną boiska, ograł jednego z obrońców Stomilu i wyłożył piłkę Pacławskiemu. Młody napastnik umiejętnie odnalazł się w polu karnym, jednak jego uderzenie zatrzymało się na poprzeczce. Co jak co, ale takie sytuacje trzeba wykorzystywać.

Do przerwy mieliśmy 0:0.

Pacławski marnuje sytuacje na potęgę - rezerwy przegrywają

Po zmianie stron obraz gry nie uległ większej zmianie. W 53. minucie Maksym Pietrzak dośrodkował piłkę z rzutu rożnego na głowę Wojciecha Mońki. Młodziutki obrońca wyskoczył najwyżej i jego uderzenie sprawiło spore trudności golkiperowi gospodarzy. Chwilę później Maksymilian Dziuba próbował swoich sił, strzelając z przewrotki i trzeba przyznać, że po stałych fragmentach gry lechici byli bardzo groźni.

W 59. minucie piękną akcję zapoczątkował Jan Niedzielski, który rozprowadził piłkę do znajdującego się po prawej stronie Macieja Orłowskiego. Doświadczony, prawy obrońca podał w pole karne do Nadolskiego, a ten wycofał piłkę do Norberta Pacławskiego, który miał całą bramkę przed sobą. Również w tej sytuacji Pacławski nie umiał strzelić gola. Po 60. minutach na tablicy wyników, lechici powinni mieć co najmniej dwie bramki.

Podopieczni trenera Artura Węski dominowali i Stomil często przerywał grę, ratując się faulami. Arbiter tego spotkania był bardzo pobłażliwy dla gospodarzy i mógł pokazać o kilka kartek więcej.

W 73. minucie Filip Wójcik spróbował swoich sił, uderzeniem z dystansu, jednak futbolówka nieznacznie minęła bramkę Stachowiaka.

Rezerwy Lecha Poznań grały dynamicznie i zasługiwały na bramkę.

Niestety, niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. W 79. minucie Piotr Kurbiel wygrał pozycję z Tomaszem Cywką i 28-letni napastnik wpisał się na listę strzelców. Tym samym Kurbiel zdobył 5. bramkę w tym sezonie.

Po straconym golu, rezerwy Lecha Poznań ruszyły całym zespołem do ataku. Ponadto, trener Artur Węska przeprowadził zmianę. Za Norberta Pacławskiego wszedł Szymon Maza. Obie ekipy miały swoje sytuacje w ostatnich minutach, jednak bramka Kurbiela przesądziła o losach rywalizacji.

Rezerwy Lecha Poznań przegrały spotkanie ze Stomilem Olsztyn 0:1.

Stomil Olsztyn – Lech II Poznań 1:0 (0:0)

Bramki: Kurbiel 79. - Stomil Olsztyn,

Stomil Olsztyn: Garstkiewicz – Żwir, Sadowski, Kuban, Szabaciuk – Laskowski (77. Karlikowski), Bezpalec, Szramowski (67. Kurbiel), Wójcik, Florek - Retlewski (57. Pietraszkiewicz)

Lech II Poznań: Stachowiak – Orłowski, Wichtowski, Mońka, Kukułka – Niedzielski (72. Cywka), Nadolski (85. Czekała), Dziuba, Kornobis (85. Wolski), Pietrzak – Pacławski (82. Maza)

Kartki:

• Sadowski 52., Kuban 84. , Florek 90. – Stomil Olsztyn

• Kukułka 61., Pietrzak 84., Dziuba 90. – Lech II

Sędziował: Karol Wójcik (Miński Mazowiecki)

Oceny Lecha II Poznań:

• Adam Stachowiak – 5 - Poprawny występ. Jedna interwencja z pierwszej połowy nie była pewna, lecz w pozostałych sytuacjach był na posterunku.  Przy straconej bramce nie miał zbyt wiele do powiedzenia.

• Maciej Orłowski – 5 - Zagrał poprawnie w obronie, z zaangażowaniem, chociaż popełniał błędy przy rozegraniu. W drugiej połowie obsłużył Nadolskiego bardzo dokładnym podaniem.

• Maciej Wichtowski – 6 - Jest ostoją defensywy rezerw Kolejorza. Pokazuje młodszym zawodnikom, jak mają się ustawiać. Jego interwencje przeważnie są skuteczne i pewne – w tym meczu nie było inaczej.

• Wojciech Mońka – 6 - Prawdę mówiąc początek nie był najlepszy, ale z każdą kolejną minutą przekonywał nas do siebie. Pewnie interweniował w obronie, był aktywny pod bramką Stomilu, oddając groźny strzał głową.

• Ksawery Kukułka – 7 - Produkował się, dał z siebie 100%. Był przebojowy. Bez niego, nie wyobrażamy sobie gry defensywnej i ofensywnej rezerw Lecha Poznań. Ma jakość i po raz kolejny to udowodnił. Naprawdę z przyjemnością się go ogląda i obserwuje jego rozwój.

• Jan Niedzielski – 6 (grał do 71. minuty) - Solidny występ. Nie miał większych strat, jego podania z reguły trafiały do adresata. Rozprowadzał futbolówkę na boki – przykładem niech będzie sytuacja z 59. minuty. Dobrze współpracował z Nadolskim.

• Aleksander Nadolski – 6 (grał do 85. minuty) - Zagrał bardzo odpowiedzialnie, ale też odważnie. Podłączał się do akcji ofensywnych i miał kilka dobrych dośrodkowań. Próbował również swoich sił uderzając z dystansu. Pod koniec meczu miał dobre okazje do strzelenia gola, ale prawdę mówiąc ten mecz powinien być rozstrzgnięty dużo wcześniej. Takiego Nadolskiego chce się oglądać.

• Maksymilian Dziuba – 7 - Próbował niekonwencjonalnych zagrań i chyba nie ma układu nerwowego, bo pressing nie robi na nim większego wrażenia. W dodatku, grał za kilku i był aktywny w ofensywie. Jego wyobraźnia jest ogromna, co podkreślali nawet komentatorzy. Widział sporo, był bardzo mobilny. Niepotrzebnie załapał żółtą kartkę pod koniec spotkania.

• Igor Kornobis – 5 (grał do 85. minuty) - Troszkę było go za mało, jeśli chodzi o pojedynki 1 na 1. Po stracie piłki mógł reagować lepiej, a w ofensywie zagrał poprawnie.

• Maksym Pietrzak – 6 - Panował nad piłką, umiał się z nią obrócić w polu karnym. Zwrócił naszą uwagę skracaniem pola, agresją i przede wszystkim wymiennością pozycji z Kornobisem. Dodatkowo, dobrze współpracował z Dziubą i Kukułką.

• Norbert Pacławski – Brak. Uzasadnienie: Ocenę pozostawiamy jemu i trenerowi Arturowi Węsce. Mamy nadzieję, że zdaje sobie sprawę z tego, że powinien być autorem co najmniej dwóch bramek. Marnowanie takich sytuacji nie przystoi profesjonalnemu piłkarzowi, a tym bardziej zawodnikowi Lecha Poznań.

• Tomasz Cywka (grał od 71. minuty) – 4 - Miał poukładać grę w środku, gdy wdarło się w niej więcej luzu i samowolki.Niestety wyszło inaczej i przyczynił się do straty bramki.

• Filip Wolski i Maksym Czekała (grali od 85. minuty) – zbyt krótko, by móc ich ocenić.

Ponad 40 tysięcy osób oglądało starcie Lecha Poznań z Cracovią (0:0)

To nie była udana niedziela dla kibiców Lecha Poznań i Craco...

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?