Lech Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:2 [ZDJĘCIA]

Redakcja
Lech Poznań przegrał z Podbeskidziem Bielsko-Biała 0:2. To oznacza, że mistrzem Polski zostanie Legia Warszawa, która ma 6 punktów przewagi nad drugim w ekstraklasowej tabeli Lechem. Dla Górali wygrana to szansa na utrzymanie się w Ekstraklasie

Lechici zamiast gonić Legię Warszawę w tabeli i zwiększyć swoje szansę na mistrzostwo kraju, sensacyjnie przegrali na własnym boisku z walczącym o utrzymanie się w ekstraklasie Podbeskidziem. W ten sposób poznaniacy własnymi rękami włożyli koronę warszawskiej drużynie i jednocześnie dali nadzieję na ligowy byt ekipie z Bielska-Białej.

A w stolicy Wielkopolski po remisie Legii z Widzewem Łódź (1:1) wzrosły nadzieje na wygranie ekstraklasy. "Gramy do końca, Kolejorz, gramy do końca" - takim okrzykiem przywitali swoich piłkarzy kibice Lecha.

Tymczasem lechici na tle niezwykle ambitnie grających podopiecznych Czesława Michniewicza zagrali słabe spotkanie. Goście najwyraźniej zaskoczyli poznaniaków otwartą grą i ofensywnym nastawieniem. Już w pierwszych minutach pod bramką Krzysztofa Kotorowskiego kilka razy się zakotłowało. Najpierw Marcin Wodecki z bliska fatalnie przestrzelił. Chwilę później piłka niczym na stole bilardowym odbija się o kolejnych zawodników w polu karnym Lecha, ostatecznie gospodarze zażegnali niebezpieczeństwo.

Defensywa Kolejorza pozostawiała rywalom sporo swobody, a ci potrafili z tego skorzystać. W 20. min. efektowną przewrotką popisał się Bartłomiej Konieczny, a piłkę zmierzającą na aut bramkowy zdążył sięgnąć głową Fabian Pawela i niespodziewanie goście objęli prowadzenie.

Kolejorz miał kilka szans na wyrównanie, ale brakowało dokładnych podań, a czasami niektórzy zawodnicy zachowywali się zbyt egoistycznie. W 38. min. Łukasz Teodorczyk zmarnował szansę sam na sam, co spotkało się ze sporą porcją gwizdów zniecierpliwionych fanów Kolejorza.

Tuż przed przerwą Tomasz Kędziora sfaulował szarżującego w polu karnym Roberta Demjana i z 11 metrów Pawela podwyższył rezultat.

Druga połowa toczyła się głównie na połowie gości, ale Richard Zajac bronił z dużym wyczuciem. Czasami lechitom brakowało szczęścia, albo też kilkunastu centymetrów, jak to miało miejsce przy strzale Łukasza Trałki czy przewrotce Vojo Ubiparipa.

Mecz kończył się w bardzo nerwowej atmosferze. W 81. min. Zajac staranował Karola Linetty, który próbował przelobować golkipera Podbeskidzia. Konieczna była interwencja lekarzy, a 18-letni pomocnik Lecha został odwieziony do szpitala. Sędzia Hubert Siejewicz po tym zdarzeniu odgwizdał rzut sędziowski, a ta decyzja jeszcze bardziej "podniosła ciśnienie" mocno już poirytowanym kibicom poznańskiej drużyny.

Bramki: 0:1 Fabian Pawela (20-głową), 0:2 Fabian Pawela (45-karny).

Żółta kartka - Lech Poznań: Tomasz Kędziora, Hubert Wołąkiewicz, Luis Henriquez, Łukasz Trałka. Podbeskidzie Bielsko-Biała: Błażej Telichowski, Damian Chmiel, Bartłomiej Konieczny.

Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów 19˙361.

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Tomasz Kędziora, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Gergo Lovrencsics, Łukasz Trałka, Kasper Hamalainen, Rafał Murawski, Aleksandar Tonew (70. Vojo Ubiparip) - Łukasz Teodorczyk (59. Karol Linetty, 86. Szymon Drewniak).

Podbeskidzie Bielsko-Biała: Richard Zajac - Tomasz Górkiewicz, Dariusz Pietrasiak, Bartłomiej Konieczny, Błażej Telichowski - Damian Chmiel, Adam Deja (90+3. Michal Piter-Bucko), Fabian Pawela (77. Marek Sokołowski), Anton Sloboda, Marcin Wodecki - Robert Demjan. PAP